دسته‌ها
تازه های روانشناسی

زنانی که اجازه باز کردن حساب بانکی ندارند!

زنان عربستان سعودی پس از مدت‌ها به مقام‌های اداری منصوب می‌شوند، اما این کشور برای رسیدن به برابری جنسیتی همچنان راهی بسیار طولانی را در پیش دارد.

به نقل از ایندیپندنت، زنان در آخر هفته جاری برای نخستین بار در پادشاهی نفتیِ عربستان سعودی به پای صندوق‌های رای می‌روند. حدود ۹۰۰ زن سعودی در بین ۷۰۰۰ کاندیدایی دیده می‌شوند که خود را برای ۲۸۴ کرسی انتخابات شورای شهر رقابت می‌کنند.

این اتفاق در عربستان سعودی تنها در سال ۲۰۱۵ محقق شد. حقی که زنان بریتانیایی در سال ۱۹۱۸ میلادی و زنان نیوزلندی در سال ۱۸۹۳ میلادی به آن دست یافتند. با این حال، انتخابات پیش رو گامی کوچک در جهت تحقق برابری جنسیتی در پادشاهی نفتی است. در عربستان سعودی، مردان تمام قدرت را به دست دارند.

کارن میدلتون، از عفو بین‌الملل بریتانیا، در گفتگو با ایندیپندنت گفت: «درست است که این تغییر آغاز راهی طولانی در عربستان سعودی است، اما در واقع کسر کوچکی از برابری جنسیتی محسوب می‌شود.»

زنان در عربستان سعودی اجازه انجام پنج فعالیت زیر را ندارند:

مشارکت برابر با مردان در انتخابات
بنا به گزارش آسوشیتدپرس، تمام افراد بالای ۱۸ سال مجاز به شرکت در انتخابات عربستان سعودی هستند. با این حال، تنها ۱۳۱ هزار زن در مقایسه با ۱.۳۵ میلیون مرد برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند. این در حالی است که جمعیت بومی عربستان ۲۱ میلیون نفر است.

گفتنی است از مقامات محلی به دلیل عدم اطلاع کافی از تغییر فرآیند انتخابات و ممانعت از ثبت نام زنان انتقاد شده، زیرا زنان برای رسیدن به پای صندوق‌های رای می‌بایست رویه‌ی نسبتا آسان و مشابه مردان را طی می‌کردند.

ورای مشارکت محدود زنان و نامزدهای زن در انتخابات پیش رو، باید متذکر شد که این اقدام به هیچ وجه نشان‌دهنده‌ی دموکراسی در این کشور نیست. قدرت اهدا شده به افراد منتخب در انتخابات هفته جاری بسیار محدود است؛ آن‌ها نهایتا مسئول مراقب از خیابان‌ها شهر، پارک‌های عمومی و دفع زباله خواهند بود.

پوشش سخت‌گیرانه
عربستان سعودی بیش از هر کشور دیگری حتی در جهان اسلام نسبت به پوشش زنان سخت‌گیرانه عمل می‌کند، به طوری که تنها چشم و مچ دست‌های آن‌ها می‌تواند پیدا باشد.

پلیس دینی اسلامی «مطوعین» در عربستان سعودی مسئول مراقبت و مجازات زنانی است که قوانین را زیر پا می‌گذارند.

ملاقات با مردان، خارج از روابط خانوادگی
زنان عربستان سعودی نمی‌توانند با مردانی که جزو افراد خانواده‌شان نیستند، هیچ نوع ملاقاتی داشته باشند. زنان سعودی همواره باید با اسکورت یکی از مردان خانواده‌اش در مکان‌های عمومی دیده شوند. از این رو، اغلب ساختمان‌های عربستان سعودی دارای دو درب ورودی مجزا برای آقایان و خانم‌ها هستند. همچنین مدارس، دانشگاه‌ها و محیط‌های کاری در این کشور نیز به صورت مردانه و زنانه است.

رانندگی
زنان در این کشور اجازه رانندگی ندارند. روحانیون وهابی این مسئله را حرام دانسته، چرا که با حفظ پوشش اسلامی مغایرت دارد. مشکل دیگر رانندگی این است که شاید زنان سعودی از طریق رانندگی کردن بتوانند با مردانی خارج از حیطه خانوادگی ملاقات داشته باشند.

با این وجود، کمپین رانندگی زنان از دهه ۹۰ میلادی در عربستان سعودی به راه افتاده و تاکنون چندین فعال حقوق زنان از مجرای قانونی به دنبال تحقق آن بوده‌اند. در برخی موارد اما گذرنامه‌هایشان این فعالان حقوق زنان ضبط شده است.

باز کردن حساب بانکی
زنان اجازه مسافرت، راه‌اندازی کسب و کار رسمی و انجام برخی از آزمایش‌ها بدون اجازه سرپرستشان را ندارند. درست است که تعداد زنان شاغل و مدیر در عربستان سعودی رو به افزایش است، اما آن‌ها برای شروع کار باید برای باز کردن حساب بانکی به سرپرست خود مراجعه کنند.

رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *