آیا باید غذا و لباس‌ گرم، جمع‌آوری کنیم؟

چند روز است که خبر وقوع پدیده ال نینو در روز 30 آذر، در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد و باعث ایجاد رعب و وحشت در میان اذهان عمومی شده است.

از شایعه تا واقعیت؛ وقوع پدیده ال نینو در 30 آذر!/ آیا باید آذوقه و لباس گرم، جمع آوری کنیم؟

متن این پیام بدین شرح است:

« بنابراعلام سازمان هواشناسی جهانی اثرات پدیده ال نینو در تاریخ 30 آذر به منطقه ی خاورمیانه خواهد رسید. مطابق داده های دریافتی ماهواره های هواشناسی و پایگاه های مستقر در آمریکای شمالی و مرکز دریای آرام و اقیانوس اطلس و هزاران پایگاه دیگر در کشور های مختلف این سازمان وقوع پدیده ی ال نینو ی انسال را بی سابقه خوانده و به تمامی نیرو های امدادی از جمله صلیب سرخ اعلام آماده باش کرد.هم اکنون بسیاری از کشور ها از جمله بحرین امارات و ترکیه و انگلستان و مجارستان و قبرس و…. در حال آماده باش و دستور به ذخیره انرژی از جمله گاز مایع داده اند. باتوجه به نادیده گرفتن این پدیده توسط مقامات ایران و بروز حوادثی چون طوفان تهران که حتی پیش بینی هم نشده بود باید مردم به طور خودجوش اقدام به جمع آوری مواد اولیه و ضروری شامل آب و نفت و آذوقه کافی و همچنین کمک های اولیه و لباس کافی نمایند.طبق گزارش ها این پدیده در 30 آذر امسال وارد کشورمان شده و موج سرمای عظیمی به طول حدودا 1 ماه و دمای 45- حتی در گرم سیرترین نقطه کشور ثبت خواهد شد.لازم به ذکر است این موج سرما همراه با توده هوای بارشی نیز میباشد که با توجه به همراه داشتن ابرهای تراز میانی جو تا پایان پدیده یعنی تا یک ماه خورشید در آسمان پنهان خواهد شد.لازم است مردم عزیز اقدامات لازم را به عمل آورند.»

سایت «فردا» در رابطه با تایید یا رد این خبر با مسئولان سازمان هواشناسی و سازمان مدیریت بحران کل به گفتگو نشسته و جویای این ماجرا شده است که آن را در ادامه می خوانید:

سازمان هواشناسی: در کجای دنیا می توانند پیش بینی کنند که آسمان یک ماه ابری است؟

پرویز رضازاده، کارشناس هواشناسی در رابطه با پیام منتشر شده در شبکه های اجتماعی مربوط به وقوع پدیده ال نینو به خبرنگار «فردا» می گوید: در کجای دنیا می توانند پیش بینی کنند که آسمان یک ماه ابری باشد و خورشید در آن طلوع نکند؟ همین نکته کافی است تا اغراق گویی در متن این پیام را روشن کند.

این کارشناس هواشناسی می افزاید: پدیده ال نینو هوا را معتدل می کند و لانینا عکس این را انجام می دهد. هر کدام از اینها آثار مربوط به خود را دارد. مهم‌ترین دور پیوندها مانند NAO, AO, MEI, MJO و همچنین مانسون هندوستان اثر مستقیم روی ایران دارند ولی ال‌نینو اثر غیر مستقیم داشته و تنها با تاثیر روی سایر دورپیوندها، مقدار و توزیع زمانی و مکانی بارش و دما را متاثر می سازد.

رضازاده بیان می کند: تمام تلاش سازمان هواشناسی این بوده که از ایجاد التهاب در بین مردم جامعه جلوگیری کند. زیرا افرادی سودجو این دسته از پیام ها را نشر می دهند و باعث ایجاد تنش در بین مخاطبان می شوند. این مسئله باعث می شود تا مردم به فروشگاه ها برای خرید خواربار و بخاری های نفتی هجوم آورند.

وی اظهار می دارد: مرکز ملی اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور از سه ماه گذشته در پیش‌بینی ماهیانه و فصلی خود که همواره در هفته دوم هر ماه صادر می‌شود به رخداد ال‌نینوی قوی امسال اشاره کرده و با توجه به اثر آن بر شرایط جوی، پیش‌بینی فصلی، بارش و دما طی پائیز و زمستان را در سطح کشور با متن و نقشه ارائه کرده است، این پیش‌بینی‌ها بی‌درنگ در سایت سازمان بارگذاری می‌شوند.

این کارشناس هواشناسی ادامه می دهد: قطعا اگر پدیده ال نینو در راه باشد، سازمان هواشناسی از یک الی دو هفته قبل اطلاع رسانی خواهد کرد زیرا که جایگاه رخ داد ال نینو 20 هزار کیلومتر (مسافتی معادل نصف خط استوا) از ایران فاصله دارد و قابلیت پیش بینی آن بالاست.

توضیحات سازمان هواشناسی در رابطه با وقوع پدیده ال نینو

مدتی قبل سازمان هواشناسی کشور، توضیحاتی در زمینه پیش‌بینی‌های وقوع پدیده ال‌نینو و پاییز و زمستانی سرد ارائه کرده که متن این گزارش بدین شرح است: «دورپیوند ال نینو-لانینا یا انسو، پدیده‌ای بزرگ مقیاس است که روی مناطق حاره‌ای اقیانوس آرام شکل می‌گیرد و دوره برگشت آن ازسه تا هفت سال است و دارای سه مرحله: ال نینو، خنثی و لانینا است.

مطابق پیش بینی فصلی این مرکز، برای پاییز امسال با توجه به اثر ال‌نینو، بارش با آغازی زودتر از فصل و با گرایش به نرمال یا بیش از نرمال پیش‌بینی شده است. همچنین میانگین حدود یک درجه بیش از نرمال 50 ساله برآورد شده است که با توجه به روند افزایش چند دهه اخیر، انحراف چندانی از دمای فصل ندارد.

موضوع مهم در این رابطه بیان میانگین در یک دوره یک تا سه ماهه است و باید توجه داشت که نوسانات دما و بارش می‌تواند قابل توجه باشد که ویژگی عادی شرایط جوی است و معمولاً دوره تناوبی حدود یک هفته دارد.

برای زمستان امسال نیز انتظار می‌رود که بارش نرمال با گرایش جزئی به کمتر از نرمال باشد و دمای هوا بویژه در نیمه دوم زمستان تا 1/5 درجه بیش از نرمال پیش‌بینی شده است.

شایان توجه است که در سرمای سخت مربوط به سال 1386 علی‌رغم هشدار سازمان هواشناسی، به علت قطع صدور گاز از سوی کشور ترکمنستان، بحران کمبود حامل‌های انرژی در سطح کشور و بویژه استان‌های نوار شمالی کشور را به مدت یک ماه فراگرفت که ان شاء الله با توجه به توسعه شبکه انتقال نفت، گاز و برق و افزایش توان تولید، چنین پیامدهایی را شاهد نخواهیم بود.

سازمان مدیریت بحران کل کشور: خبرهای بدون منبع موثق صحت ندارند

مهندس علی بختیاری، مدیر کل روابط عمومی امور بین الملل و بازرسی در رابطه با پیام منتشر شده مبنی بر وقوع ال نینو در 30 آذر به خبرنگار «فردا» می گوید: مطالب علمی، منابع مشخص دارد و باید به صورت علمی بررسی شود. زمانی که این خبر در شبکه های اجتماعی بدون هیچ منبع موثق در حال چرخیدن است پس صحت ندارد.

بختیاری می افزاید: در ماه های گذشته نسبت به سرمای امسال هشدارهایی داده شد و شاید علت انتشار این اخبار مربوط به آن هشدارها باشد.

مدیر کل روابط عمومی امور بین الملل و بازرسی بیان می کند: سازمان های ما، وقتی از مراجع مورد موثق خود اطلاعاتی دریافت کنند، نسبت به آن اقدامات لازم را انجام خواهند داد. مسلما اگر موارد این چنینی صحت داشته باشد اطلاع رسانی دقیق صورت خواهد گرفت.

آیا کشورهای دیگر در حالت آماده باش قرار گرفته اند؟

لازم به ذکر است که خبرنگار «فردا» با بررسی و جستجو در سایت هواشناسی کشورهای قطر، مجارستان، ترکیه و قبرس، مطلع شد که هیچ کدام از این کشورها در حالت آماده باش نبوده و مطلب منتشر شده در شبکه های اجتماعی در مورد این کشورها صدق نمی کند.
فردا

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.