لگد معلم الیگودرزی به دانش اموز +فیلم

انگار عادت کرده‌ایم که هر از چندگاهی یکبار، فیلمی از بدرفتاری یک معلم با دانش آموزان ببینیم، از وضعیت گلایه کنیم و بعد نظاره گر گلایه های معلمانی باشیم که توقع دارند اقدامات خوبشان هم به اندازه این زشتی های موردی همکارانشان دیده شود.

به گزارش «یک پارس به نقل از تابناک»، روز گذشته فیلمی در برخی رسانه ها منتشر شد و به سرعت در شبکه های اجتماعی انعکاس یافت و فراگیر شد که حکایت از وقوع اتفاقی باور ناپذیر و تلخ در یک کلاس درس در یکی از مدارس شهرستان الیگودرز (استان لرستان) داشت. فیلمی که شاید بهتر است توصیف نشده و کلمات برای شرحش ردیف نشوند و بگذاریم زشتی هایش در همان تصویر بماند.

آن گونه که در شرح این فیلم آمده، خشونت معلم از این رو بروز کرده که یک دانش آموز در کلاس خندیده است. از اینجا به بعد، فیلمی ناراحت کننده است که یکی از دانش آموزان، پنهانی از این ماجرا تهیه کرده است.


این در حالی است که با توجه به اینکه دانش آموزان با خود گوش تلفن همراه به کلاس برده‌ و تلاش کرده‌اند خشونت معلمشان را مستند کنند، به نظر می‌رسد که این اتفاق مسبوق به سابقه بوده و آقای معلم پیشتر هم چنین صحنه های خشونت آمیزی را رقم زده است؛ آنقدر که دانش آموزان یا اولیای ایشان که این ماجرا را شنیده‌اند، مجاب کرده که این فیلم را تهیه کنند.

البته علی قربانی، مشاور مدیرکل آموزش و پرورش استان نظر متفاوتی دارد. او در این باره به خبرنگار «تابناک» می‌گوید: من قادر نیستم درباره این موضوع که آیا این اتفاق برای اولین بار بوده یا نه قضاوت کنم. آنچه واضح است، فیلم منتشر شده در دنیای مجازی قابل انکار نیست و معلم مربوطه درباره عملکرد خود در آن ابراز ندامت کرده و بیان داشته که در آن لحظه کنترل خود را از دست داده، عصبانی شده و اقدام به کتک زدن این دانش آموز کرده است.

وی با تاکید بر این نکته که آموزش و پرورش نهاد گسترده و وسیعی است، می‌افزاید: در استان لرستان 4200 آموزشگاه و بیش از 15 هزار کلاس درس داریم. باید فراموش نکنیم که معلمان قشری زحمت کش و تلاشگر هستند. ما در استانمان مناطق صعب العبوری داریم که معلم برای رسیدن به آن گاه باید دو شبانه روز مسیر کوهستانی، حتی با پای پیاده طی کند و راه ماشین رو هم ندارد. بالاخره در 15 هزار کلاس، ممکن است چنین اتفاق زشت و نامطلوبی هم رخ دهد. ما هم بر مبنای وظیفه‌ای که داریم، پیگیری می‌کنیم و تلاشمان را برای دفاع از دانش آموزان و حیثیت همکاران فرهنگی مان به کار خواهیم بست.

او در ادامه در شرح روند رسیدگی به فیلم منتشر شده، می‌گوید: این معلم روز گذشته احضار شده و پس از اظهار ندامت، هم از دانش آموزان و هم از اولیای ایشان عذرخواهی نموده است. علاوه بر آن، هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری –که کارشان بی شباهت به دستگاه های قضایی نبوده و مبتنی بر دستورالعمل ها، مواد و تبصره های گوناگون است،- این موضوع را در دستور بررسی قرار داده و در ادامه حکم صادر خواهد کرد.

لگد معلم الیگودرزی بر پیکر دانش آموزان یا قوانین و مقررات؟ +فیلم

رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی  آموزش و پرورش لرستان در پاسخ به این سوال که آیا بررسی این پرونده به صدور حکمی مانند «تعلیق موقت» این معلم از کار یا مواردی از این دست منجر شده یا خیر؟، می‌گوید: هنوز زود است درباره این موضوع سخن بگوییم چراکه هیات بدوی به این صورت کار می‌کند که فرد را احضار می‌کند و به مانند پرونده های قضایی برای وی مهلت قانونی در نظر می‌گیرد، دفاعیات وی را استماع می‌کند و بعد بر اساس ضوابط و قوانین اقدام به صدور حکم می‌کند نه اینکه به صرف انتشار فیلم و بی آنکه سخنان معلم را بشنود برایش حکم صادر کند.

وی می‌افزاید: اگر قرار باشد بنده در جایگاه شخصی  اظهار نظر کنم، چون هم فرهنگی هستم و هم فرزند دارم، از دیدن این فیلم بسیار ناراحت شدم ولی باید اجازه دهیم روال این کار فارغ از احساسات و بر مبنای قانون پیش برود. به محض آنکه حکم وی اعلام شود، درباره آن اطلاع رسانی خواهیم کرد. مخصوصا که در آموزش و پرورش به دنبال کار فرهنگی هستیم و نمی‌خواهیم با مواردی که پیش می‌آید، برخورد چکشی داشته باشیم بلکه دنبال این هستیم که تصمیم گیری‌مان در نهایت منجر به شکل گیری اقدامی بازدارنده شود تا از این به بعد شاهد تکرار حوادث تلخی از این دست نباشیم.

قربانی در ادامه می‌گوید: این رویداد و بازنشر آن در شبکه های اجتماعی و دنیای مجازی حکم هشداری را برای ما و همکارانمان دارد تا آموزش را بیشتر کنیم. یعنی همکارنمان را نسبت به رسالت و وظایفشان آشناتر کنیم تا مواردی از این دست که برخلاف ضوابط و قوانین است رخ ندهد. دستورالعمل انضباطی مدارس راه را به خوبی مشخص کرده و همکار ما می‌توانسته در صورت مواجهه با دانش آموزی که مشکلی داشته، بر اساس این دستورالعمل، رفتار کند نه شیوه هایی از این دست که محکومند.

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش لرستان در پاسخ به این سوال که با انتشار گاه به گاه فیلم هایی از این دست، برخی معلمان از نادیده گرفتن حقوقشان در مواجهه با آن دسته از دانش آموزان که سرکش یا حتی بی ادبند، گلایه هایی مطرح می‌کنند، می‌گوید: قطعا در تنظیم و نگارش دستورالعمل انضباطی، همه این موارد پیش بینی و گنجانده شده و رویکرد آموزش و پرورش در تهیه آن این بوده که هم مصلحت فرهنگیان و هم مصلحت دانش آموزان در آن دیده شود، اما اینکه مدیری یا همکاری نسبت به بند بند این موارد اطلاع و آگاهی کافی نداشته باشد، موضوعی مجزاست که انشالله سعی خواهیم داشت در ادامه بر آموزش این موارد تاکید بیشتری داشته باشیم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.