شب یلدا با خیال راحت هندوانه بخرید

image

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هندوانه شب یلدا بیش از نیاز داخلی تامین است و در این زمینه نگرانی نداریم.

«حسن خدنگی» در گفت و گویی افزود: امسال 150 هزار تا 170 هزار تن هندوانه شب یلدا به بازار عرضه می شود.

خدنگی ادامه داد: سالیانه بیش از چهار میلیون تن هندوانه در سطح 143 هزار هکتار تولید می شود که هندوانه ایران از لحاظ تولید و کیفیت رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: بخش زیادی از هندوانه مورد نیاز شب یلدا، در استان های هرمزگان، خوزستان، بوشهر، جنوب کرمان و فارس تامین می شود و البته بخشی از هندوانه ها نیز مربوط به سردخانه ها می شود که برای عرضه در بازار شب یلدا، نگهداری شده است.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هندوانه مصرفی شب یلدا به میزان کافی فراهم است و کمبودی در این زمینه نداریم بنابراین انتظار نمی رود مردم هندوانه را با قیمت های بالا خریداری کنند.

وی دلیل قیمت بالای هندوانه در برخی منطقه ها را حضور دلالان دانست.

به گفته او، هرکیلوگرم هندوانه درجه یک در مزرعه با قیمتی بین 1000 تا 1500 تومان خریداری می شود اما اکنون که چند روز به شب یلدا باقی مانده است، هرکیلوگرم هندوانه در سطح بازار با قیمت هایی بیش از 2300 تا 3000 تومان به فروش می رسد.

خدنگی گفت: هنوز نرخ هندوانه در میدان های میوه و تره بار شهرداری تهران مشخص نشده است و روز شنبه اعلام خواهد شد.

به گفته وی، هر سال با معرفی رقم های تازه، محصول هندوانه کیفی تری تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.

وی درباره میزان صادرات هندوانه افزود: در هفت ماه گذشته 527 هزارتن هندوانه به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق صادر شده که همین امر بیانگر بالا بودن کیفیت هندوانه ایرانی است.

وی درباره عرضه هندوانه زردرنگ یا نام هندوانه آناناسی نیز گفت: در یک تا دو سال گذشته، برخی تولیدکنندگان رقم هایی از هندوانه زردرنگ کشت می کردند اما به دلیل استقبال کم مردم، امسال با کاهش تولید این نوع هندوانه روبرو شده ایم.

به گفته او، نیمی از هندوانه کشور در استان هرمزگان تولید می شود.

شب یلدای پارسال نیز نزدیک به 150 هزار تن هندوانه به بازار عرضه شده بود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.