دسته‌ها
اخبار روز تازه های روانشناسی

ماجراى وزراتخانه اى كه دو سال وزير نداشت!

image

 دکتر سید حسن هاشمی در اجلاس مدیران ارشد بیمه سلامت ایرانیان با اشاره به اهمیت و نقش بیمه‌ها در شکل‌گیری عدالت اجتماعی گفت: امکان ندارد یک نظام سلامت کارآمد بدون اینکه یک بیمه موفق در کنار آن باشد، شکل بگیرد. 

وی افزود: حوزه بهداشت و درمان بخش بسیار حساس و پرهزینه‌ای است و در کشورهایی مانند انگلستان حتی دولت‌ها به دلیل عملکرد حوزه سلامت خود تغییر می‌کنند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بار حمایت از مردم، به ویژه قشر آسیب‌پذیرتر جامعه بر دوش بیمه‌ها قرار دارد و خصوصا در کشور ما که بسیار آسیب‌پذیر است و تصادفات بخش زیادی از مرگ و میر را ایجاد می‌کند، تمام بار آن بر روی بیمه‌هاست.

هاشمی گفت: در حوزه مسائل اجتماعی نیز در کشوری که بیمه مناسبی ندارد و توسعه یافته نیست، نمی‌توان انتظار عدالت داشت.

وزیر بهداشت اظهار داشت: در حالی کار خود را آغاز کردیم که وزارت بهداشت ۸۵۰۰ میلیارد بدهی داشت و دو سال بود که این وزارتخانه عملا وزیر نداشت، به رغم اینکه وزیر در وزارتخانه بود ولی به دلیل اختلاف نظر وزیر وقت با رئیس دولت در آن زمان انتظار کار فوق‍‌العاده‌ای نمی‌رفت. با تمام این بدهی‌ها و مشکلات مدیریتی توانستیم بحران دارویی را با کمک سازمان‌های بیمه‌گر و بانک مرکزی رفع کنیم.

هاشمی یادآور شد: به موازات این اقدامات بود که طرح تحول سلامت آغاز شد.

وی افزود: اقدام مهم‌ در این حوزه این بود که مسئولین نظام صدای مردم را شنیدند. البته هنوز اول راه هستیم و اگر بخواهیم نظام سلامت توانمند داشته باشیم به طوری که مردم غیر از بیماری رنج دیگری نداشته باشند، باید هزینه کنیم و باید فرمایش مقام معظم رهبری را که فرمودند سهم سلامت از سود ناخالص ملی به اندازه میانگین منطقه باشد، تحقق ببخشیم.

هاشمی گفت: اگر می‌خواهید پرداختی از جیب مردم به ۳۰ درصد کاهش یابد، باید پول تزریق شود. بارها در مجلس گفته شد که نمی‌شود قانونی را تصویب کنید که پرداخت از جیب مردم را به ۳۰ درصد برسانید، اما اعتبارات آن را تخصیص ندهید. منابع هم مشخص است؛ یا دولت باید از منابع عمومی هزینه‌ها را پرداخت کند، یا باید حق بیمه را افزایش دهیم یا مالیات بر کالاهای آسیب رسان را جدی بگیریم. بنابراین اگر منابع مالی تامین شود قانون نیز محقق می‌شود و گرنه موارد مطرح شده در قوانین توسعه آرزوهایی است که بر روی صفحه کاغذ باقی خواهند ماند.

هاشمی با اشاره به برخی گفته‌های نادرست مبنی بر اینکه ۲۵ درصد اعتبارات دولت به حوزه سلامت وارد شده است، گفت: در کشوری که ۸۰ درصد منابع دولت صرف حقوق و مزایا می‌شود، اگر ۲۵ درصد از اعتبارات به حوزه سلامت وارد شود باید پرسید پس تکلیف سایر دستگاه‌ها چه می‌شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ۶ ماه طول کشید تا در زمینه طرح تحول سلامت به مدل پیشنهادی رسیدیم، گفت: تاکنون بخشی از آن عملیاتی شده است، اما بخش های مهمی از آن در حال اجرایی شدن است.

هاشمی گفت: این طرح افتخاری برای نظام است. تمام مراجع تقلیدی که خدمت آنها رفتیم، می‌گفتند این کار باعث آبروی نظام شد و باید آن را غنیمت بشماریم؛ چرا که در راستای آرمان‌های انقلاب است.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد سطح دوم نظام ارجاع، گفت: نظام ارجاع زمانی ایجاد می‌شود که ما زیرساخت‌ها را کامل کنیم. در حال حاضر در روستاها پزشک عمومی بیمار را می‌بیند، اما سطح دوم ارجاع وجود ندارد.

هاشمی افزود: منافع برخی از گروه‌ها در اجرای این طرح آسیب دیده است. برای مثال در زمینه تجهیزات و ملزومات یا داروهای پزشکی در قالب طرح تحول سلامت مناقصه‌ای انجام دادیم؛ به طوری که قیمت برخی اقلام تا ۹۰ درصد کاهش یافت و متوسط قیمت دارو نیز ۲۶ درصد کاهش پیدا کرد. این درحالی‌ است که کسانی که در گذشته تجهیزات یا داروی گران قیمت خریداری کرده بودند، اکنون به اسم حمایت از مردم و به نام دین و خیرخواهی، اگر کوچک‌ترین نقصی ببینند آن را بزرگ می‌کنند تا بتوانند به رویه قبلی بازگردند.

وزیر بهداشت افزود: ما در قالب طرح تحول نظام سلامت ۴۰۰۰ متخصص و بیش از ۲۰۰۰ پزشک عمومی را وارد کردیم. برخی از همکاران مطب‌های خود را به خاطر طرح تحول بستند و در مراکز ما مشغول به کار شدند. حال ما چند ماه است که پول شان را ندادیم. حرفم بیشتر با تامین اجتماعی است. از قدیم می‌گفتند تامین اجتماعی وضع‌شان خوب است؛ چرا که می‌توانند پول پزشکان خود را بدهند، اما برای سایر پزشکان پول ندارند به همین علت است که افراد ناراحت می‌شوند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت از دو طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان‌های بیمه‌گر پول خود را دریافت می‌کند، گفت: بنا شد در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در برخی ردیف‌ها ۴۰ تا ۴۲ درصد تخصیص یابد و در ردیف‌های دانشگاهی حداکثر ۷۵ درصد پرداخت کنند. با این وصف امید ما به پرداخت بیمه‌هاست که طبق قانون ظرف یک ماه باید ۶۰ درصد اسناد را پرداخت کنند و بقیه را نیز ظرف سه ماه تسویه کند.

هاشمی با اشاره به بحث ساختار بیمه‌ها، گفت: تصمیم‌گیری در زمینه ساختار بیمه‌ها تصمیم کلانی است که مسئولین کشور باید پیگیر آن باشند. اگر سیاست‌های کلی نظام سلامت و سیاست‌هایی که در برنامه ششم آمده است عملی شود بیش از ۹۰ درصد مشکلات مردم در حوزه سلامت رفع خواهد شد. در غیر این صورت مشکلاتی که از قبل وجود داشته ادامه خواهد داشت.

وزیر بهداشت بخشی گلایه‌ها از سازمان‌های بیمه‌گر را به دلیل کسورات بی‌دلیل و عدم رعایت مصوبات دانست و افزود: هیئت وزیران مصوباتی را تصویب کرده است که حتی اگر این مصوبات مشکلی داشته باشند تا قبل از اصلاح آنها باید آن را اجرا کنیم و نباید برای ارائه دهندگان خدمت التهاب ایجاد کنیم.

وی از ایجاد کمیته صرفه‌جویی خبر داد و گفت: این کار در استان ها نیز انجام خواهد شد. ما باید گایدلاین های عملی را انجام دهیم و این کار باید با هماهنگی بخش‌ها و انجمن‌ها باشد؛ چرا که با ابلاغ بخشنامه میسر نیست.

هاشمی افزود: عده ای به دروغ می گویند در حوزه سلامت اسراف صورت می‌گیرد، البته نمی گوییم که در حوزه ما متخلف وجود ندارد، اما اینکه بگوییم طرح تحول سلامت هزینه ها را بالا برده، اشتباه است؛ چرا که نمی‌توان رضایت‌مندی مردم را با دعا و ورد به دست آورد و باید در این زمینه هزینه کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه به مشکلات بیمه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: از ۵۵۰ میلیارد بیمه سلامت، در سال گذشته ۷۰ میلیارد آن محقق شد و اگر این اتفاقات نمی‌افتاد ما این مشکلات را نداشتیم. در عین حال امیدواریم که تا آخر شهریور معوقات تامین شود و ما به سمت اجرای قانون برویم.

وی در ادامه ضمن ابراز خوشحالی از توجه رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور به حوزه سلامت، گفت: جناب رئیس جمهور به وعده انتخاباتی خود عمل کرد و تا امروز سلامت یکی از اولویت‌های دولت بوده است، اما این کافی نیست و باید به سمتی برویم که منابع جدیدی به صورت مشترک با بیمه‌ها برای این حوزه ایجاد کنیم.

منبع: مهر
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *