بحران جنسی در جامعه ایرانی/ هدف از ازدواج چیست؟

جامعه ما با وجود آموزه‌های دینی قوی درباره ازدواج و مغضوب بودن طلاق امروزه با بحران‌هایی همچون طلاق، طلاق عاطفی و ازدواج سفید رو‌به‌رو شده است.

به گزارش «یک پارس» یکی از مسائلی که سبب افزایش طلاق در جامعه شده، نداشتن هدف مناسب برای ازدواج یا داشتن اهداف نا مناسب است.

مهم‌ترین هدف برای ازدواج پاسخ به نداي فطرت و نيازهاي (روحي، رواني، جسمي) طبيعي انسان است.
تأمين آرامش روح و روان، حفظ نوع بشر و حفظ دین، رشد شخصيت و احساس مسئوليت اجتماعي، حفظ و ارتقاء امنيت و سلامت اخلاقى جامعه و ارضاى حس محبت كردن و مورد محبت قرار گرفتن از دیگر اهداف ازدواج است و اگر افراد در فرآيند ازدواج به یکی از این اهداف دست پیدا نکنند ازدواج آنان دست‌خوش آسیب می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که سبب می‌شود افراد به هدف خود از ازدواج دست‌ نیابند و ازدواج آنان به جدایی منجر شوند، نگاه تک بعدی به این اهداف است.

اغلب پسران در مسأله ازدواج به دنبال ارضای نیازهای جنسی یا ساماندهی به مسائل جنسی خود هستند، این مسأله در کسانی که دچار خود ارضایی یا روابط نا‌سالم هستند نمود بیشتری دارد.

اگر فردی تنها هدفش از ازدواج ارضای تمایلات جنسی باشد و دیگر مسائل برای او از اهمیت برخوردار نباشد به محض رو‌به‌رو شدن با مشکلات و ارضا نشدن خواسته‌هایش دچار پشیمانی می‌شود.

فردی که نیازهای جنسی خود را به راحتی ارضا می‌کرده است، وقتی ازدواج می‌کند و با انبوهی از مشکلات همچون هزینه‌های خانه و خانواده،‌ خستگی ناشی از کار زیاد و مانند آن رو‌به رو می‌شود دچار تردید می‌شود که آیا ازدواج راه‌حل مناسبی برای پاسخ به این غرایض بوده است؟

بیشتر دختران هدفشان از ازدواج مستقل شدن و مورد محبت قرار گرفتن است، در حالی که در فرآیند ازدواج به دلیل دخالت‌های بیجای اطرافیان، توقعات بیجا و مسائل مختلف دیگر همسر آنان زمان و توان کافی برای محبت کردن به همسرانشان پیدا نمی‌کنند.

از این ‌روی، این دسته از افراد در برخورد با مشکلات زندگی و دیدن بی‌مهری یا کم مهری از سوی همسر دچار پشیمانی می‌شوند.

برای حل این مشکل لازم است دوستان عزیز جوان قبل از ازدواج اهداف مناسب و شایسته‌ای برای خود در مسیر ازدواج ترسیم و از خیال‌بافی و رویا پردازی در این مسأله به شدت پرهیز کنند.
بهترین راه‌حل مطالعه کتاب‌های انتخاب همسر،‌ استفاده از فایل‌های صوتی و صوتی تصویری آموزشی و مراجعه به مشاوران آگاه است.

محمد هاشم نعمت الهی
مشاور مذهبی خانواده و ازدواج

6 دیدگاه

  1. مخسن بیچاره وشدی یکی از چت روم تو کپی وزده ارم چتی اخه مو رفتوم کلمات ه ووووی و ر یقو سانسور بیده عین چت روم خودت خخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

  2. نه خیر همه دارن خودشونو خفه میکنن هیچکس از گناه خوشش نمیاد نیاز جنسی در زن و مرد مساویه ولی همسر نیست و تن به موقت دادن سخته کدوم کتاب تخیلی رو بخونن وقتی کسی رو واسه ازدواج ندارن سن بالا رفته و تنهایی و فشار فراوان اقتصادی و نیاز عاطفی و همراه و کمک و پناه و یاور داشتن به مردم فشار میاره.

  3. زن و مرد تکه ها و نیمه هایی هستند که با هم کامل می شوند، مهمترین هدف مقدس ازدواج تداوم نسل و کامل شدن از ابعاد روحی و رسیدن به ارامش و برقراری رابطه عاطفی و محبت امیز و دوست داشتن ویژه است نه صرفا رفع نیازهای جنسی، هیچ نادانی برای اهداف جنسی ازدواج نمی کند مگر حیواناتی که دائما برای ارضا نیازهای جنسی در پی شرکای گوناگون هستند،

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.