تجارت با «سونوگرافی‌» از زنان باردار

رئیس انجمن علمی مامایی ایران گفت: متاسفانه سونوگرافی متعدد از زنان باردار در کشور ما به یک تجارت تبدیل شده و تعدد آزمایشات غیر ضرروی در آن دیده می‌شود.

ناهید خدا کرمی، در گفت‌وگو با «سینا»، درباره هزینه‌های بالای زایمان و انجام متعدد سونوگرافی برای مادران باردار توسط پزشک در ایران گفت: بارداری هزینه بالایی ندارد و مراکز بهداشتی ما به شکل رایگان خدمات دوران بارداری را ارائه می‌دهند.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت سه نوبت سونوگرافی را برای مادران پیش‌بینی کرده است و با مراجعه مادران باردار به مراکز مربوطه ضرورتی برای تعداد بیش از این وجود ندارد.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران درباره درخواست برخی مادران برای انجام سونوگرافی ابراز کرد: برخی مواقع مادران برای تعیین ناهنجاری و تعیین جنسیت تقاضای سونوگرافی رنگی می‌کنند و یا مراقب مادر باردار در هر نوبت مراجعه برای وی سونوگرافی انجام می‌دهد.

مادر می‌تواند تعدد انجام سونوگرافی بارداری را نپذیرد

وی در ادامه تاکید کرد: مادر می‌تواند تعدد انجام سونوگرافی را نپذیرد و این موضوعی اختیاری است به این دلیل که میزان مثبت کاذب و منفی کاذب آن زیاد است در غیر این حالت عملا مادر باید هزینه‌های غیر ضروری را پرداخت کند، البته برخی مواقع تعدد انجام سونوگرافی به درخواست مادر یا پزشک پیشنهاد می‌شود اما در کل ماماها طبق پروتکل کشوری خدمات ارائه می‌دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره زمان انجام سونوگرافی از مادران باردار عنوان کرد: اولین سونوگرافی در ابتدای سه ماهه نخست، دومین سونوگرافی در 18 هفتگی و سومین آن شاید در سه ماهه سوم نیاز باشد البته این مورد الزامی نیست.

مراجعه به مراکز دولتی برای کاهش هزینه بارداری

وی با بیان این‌که اگر مادران به دنبال این هستند تا هزینه‌های زیادی به آنان تحمیل نشود بهتر است به مراکز دولتی مراجعه کنند، افزود: لزومی ندارد که در هر حالتی مادر باردار به متخصص زنان مراجعه کند به این دلیل که پزشک زنان برای حاملگی پر خطر و جراحی است اگر مادران باردار نزد ماما بروند در صورت نیاز ماما آنان را به متخصص ارجاع خواهد داد به این دلیل که ماما عامل مراقبت‌های طبیعی در دوران بارداری است و مادران با رعایت این موضوع می‌توانند زایمان طبیعی و مناسبی داشته باشند.

غربالگری در هفته 11 تا 13 بارداری انجام می‌شود

خدا کرمی درباره انجام سونوگرافی رنگی برای غربالگری در زمان بارداری توسط پزشک گفت: غربالگری آزمونی است که برخی ناهنجاری‌های کروموزومی مانند سندروم داون را بررسی می‌کند و این غربالگری در هفته 11 تا 13 بارداری انجام می‌شود، اگر مادر جزء گروه پر خطر باشد بین هفته 15 تا 20 بارداری یک آزمایش غربالگری دیگر انجام می‌شود و اگر دوباره جواب آن مثبت بود مادر باید «آمینیو سنتز» انجام دهد.

وی تصریح کرد: این آزمایش‌ها بسیار گران هستند اما اساس «آمینیوسنتز» در کشور ما نرمال است و احتمال خطا در جواب آزمایش وجود دارد پس در این باره بسیاری از مادران جوان و گروه کم خطر می‌توانند این آزمایش‌ها را انجام ندهند.

انجام سونوگرافی‌های متعدد در کشور به یک تجارت تبدیل شده است

رئیس انجمن علمی مامایی ایران درباره نقش پزشک در کاهش پرداخت هزینه توسط مادر باردار اظهار کرد: متاسفانه انجام سونوگرافی متعدد در کشور به یک تجارت تبدیل شده است و آزمایشات غیر ضرروی زیاد دیده می‌شود که امیدوارم مادران به جایی برسند که بتوانند انتخاب کنند تا هر آزمایشی را که ضروری نیست انجام ندهند، البته با مراجعه به کلاس‌های آمادگی برای زایمان موارد لازم برای آنان توضیح داده می‌شود تا بتوانند مراقبت‌های لازم را توسط ماما دریافت کنند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.