دسته‌ها
تازه های روانشناسی

آژیر قرمز وبا در کویت و عراق

سازمان بهداشت جهانی روز یکشنبه، پس از انتشار خبر وجود بیماری در عراق، از اتخاذ تدابیر اضطراری برای حمایت از وزارت بهداشت عراق در مقابله با وبا در این کشور خبر داد.
منابع عراقی تاکنون از شناسایی و ثبت 140 مبتلا به وبا در عراق خبر داده و برخی منابع نیز از مرگ 4 تن و برخی دیگر از مرگ 6 نفر خبر داده اند.

موضوع در این هفته به حدی جدی شد که نخست وزیر حیدر العبادی به صحنه آمد و دستگاه های ذیربط را مکلف به آزمایش روزانه کیفیت آب مناطق آسیب دیده، توزیع آب سالم در این مناطق و نیز اقدامات پیشیگیرانه کرد.

در همین حال مقامات دولت کویت نیز اعلام کردند که برای جلوگیری از ورود این بیماری به کشورشان از طریق یک سری اقدامات پیشگیرانه، آمادگی کامل دارند.
از جمله تدابیر اتخاذ شده توسط دولت کویت، دستور العمل هایی مبنی بر جلوگیری از ورود مواد غذایی همراه مسافر در مرزهای این کشور با عراق است.

الطاف موسانی هماهنگ کننده بین المللی عملیات امداد سازمان بهداشت جهانی نیز در بیانیه ای گفته که این بیماری به تعداد محدودی از استان های عراق خلاصه می شود.
وی اضافه کرد که برای مهار این بیماری نه تنها به آموزش و فعالیت های اطلاع رسانی در مناطق آسیب دیده نیاز است، بلکه نیازمند استقرار گروه های پزشکی و امدادی درمناطق تجمع حدود 3 میلیون و 200 هزار آواره جنگی در داخل عراق هم هستیم.

در حالی که ابتدای این هفته مقامات عراقی از شناسایی و ثبت 40 تا 60 مبتلا به وبا خبر می دادند، روز سه شنبه رسانه های عراقی به نقل از قائم مقام منطقه ابوغریب به رقم 140 مبتلا اشاره کردند.

مقام های وزارت بهداشت عراق با این حال اطمینان داده اند که ابتکار عمل را در دست داشته و این بیماری را کنترل کرده اند.
ابوغریب در حدود 10 کیلومتری غرب بغداد یکی از مناطق کمر بند (حزام) بغداد محسوب می شود که این مناطق در یک سال گذشته به محل تجمعات و فعالیت های داعش تبدیل شده است.
داعش از هنگام حمله به عراق در ژوئن 2014 منابع و مخازن آب و رودخانه های مناطق تحت اشغال را آلوده کرده است.

اشغال عراق توسط آمریکا در 2003 میلادی و جنگ های تحمیل شده گروه های تروریستی که از سال 2005 میلادی در عراق شروع شد، منجر به انهدام و تخریب بخش اعظم تاسیسات و تجهیزات زیر بنایی از جمله در بخش آب و برق شده است.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *