مرگ دختر۴ساله هنگام جراحی دندان

زن و شوهر جوان که دختر ۴ساله‌شان برای جراحی دندان بیهوش و به اتاق عمل منتقل شده بود فکر نمی‌کردند این جراحی ساده به قیمت جان دختر‌شان تمام شود.

اوايل شهريور‌ماه پدر و مادر دختري 4ساله به نام فاطمه‌زهرا كه اهل شهرستان آران بودند، دخترشان را به بيمارستاني در قم بردند. دختر بچه مدتي بود دندان‌هايش دچار ريزش شده بود و پزشكان بعد از معاينه اوليه اعلام كردند او بايد جراحي شود. با اينكه بيهوشي دختر 4ساله آن هم براي جراحي دندان كمي عجيب به‌نظر مي‌رسيد، پزشكان بيمارستان اعلام كردند اين جراحي را بارها روي كودكان زيادي انجام داده و نتيجه دلخواه را هم به‌دست آورده‌اند. در چنين شرايطي مقدمات جراحي انجام شد. آن روز فاطمه‌زهرا توسط متخصص بيهوشي و پزشك معتمد معاينه شد و آنها نيز اعلام كردند براي بيهوشي دختربچه منعي وجود ندارد. به اين ترتيب روز 25شهريور‌ماه براي جراحي تعيين شد.

پزشكان توصيه كرده بودند دختربچه 12ساعت پيش از جراحي نبايد چيزي بخورد. به همين دليل او صبح روز جراحي درحالي‌كه گرسنه و تشنه بود به بيمارستان منتقل شد. برخلاف روز اول كه فاطمه‌زهرا آرام بود اين بار به محض ورود به بيمارستان بي‌قراري مي‌كرد و اضطراب عجيبي داشت. پدرش براي آنكه او را آرام كند برايش عروسك خريد ولي اين كار فايده‌اي نداشت. بالاخره پدر و مادر دختر دلبندشان را در آغوش كشيدند و او به اتاق عمل منتقل شد.

2ساعت از شروع جراحي گذشته بود اما هيچ خبري از اتاق عمل بيرون نيامده بود. قرار بود دندان‌هاي دختربچه جراحي شود و پزشكان اعلام كرده بودند جاي هيچ‌گونه نگراني وجود ندارد. اما طولاني شدن جراحي كم كم دلشوره را به جان پدر و مادر فاطمه‌زهرا انداخت. بالاخره يكي از پزشكان سراسيمه از اتاق عمل بيرون آمد. لحظاتي بعد چند دكتر با‌تجربه‌تر وارد اتاق عمل شدند و بعد از نيم ساعت تلاش اعلام كردند دختر بچه به كما رفته بود ولي احيا شده و جاي نگراني نيست. با اين حال باز هم خبري از دختربچه نشد و بار ديگر پزشكان به تكاپو افتادند. اين ماجرا تا ساعت 6بعد از ظهر ادامه داشت تا اينكه يكي از پزشكان بالاخره از اتاق عمل بيرون آمد و گفت كه دختر بچه به‌دليل آمبولي جانش را از دست داده است.

به يكباره دنيا روي سر پدر و مادر فاطمه‌زهرا خراب شد. آنها براي به دنيا آمدن او 18سال صبر كرده بودند و حالا باورشان نمي‌شد دختر‌شان به‌دليل جراحي دندان جانش را از دست داده است. درحالي‌كه ديگر اعضاي خانواده هم خود را از آران و بيدگل به قم رسانده بودند پدر و مادر داغدار خواستار تحقيق درباره علت مرگ دخترشان شدند.

منتظر نتيجه كالبدشكافي هستيم

رضا بقال آراني، پدر فاطمه‌زهرا درباره حادثه تلخي كه براي دخترش اتفاق افتاده به همشهري مي‌گويد: هنوز شوكه هستم و نمي‌دانم چطور شد كه جگرگوشه‌ام را از دست دادم. من و همسرم از روز چهارشنبه كه اين اتفاق افتاد شوكه هستيم و هنوز باورمان نمي‌شود كه فاطمه‌زهرا كه براي به دنيا آمدنش كلي نذر و نياز كرده و 18سال صبر كرده بوديم، رفته است. وي ادامه مي‌دهد: صبح روز عمل جراحي وقتي در راه بوديم مي‌خواستيم صبحانه بخوريم. دخترم گرسنه بود اما دكترها گفته بودند بايد ناشتا باشد. آن موقع مادرش گفت، دخترم فكر كن روزه هستي و تا ظهر چيزي نخور. ما نمي‌دانستيم دخترمان وقتي به اتاق عمل برود ديگر بر نمي‌گردد. او گرسنه و تشنه از پيش ما رفت.

پدر داغدار درباره پيگيري علت مرگ دخترش مي‌گويد: ما مي‌خواستم اگر امكان دارد اعضاي بدن دخترمان را به بيماران نيازمند اهدا كنيم اما ديگر دير شده بود. با اين حال درخواست داديم تا جسد كالبدشكافي و علت مرگ دخترم معلوم شود چرا‌كه هنوز هم به‌طور دقيق مشخص نيست كه او چرا جانش را از دست داد. ما پرونده‌اي در دادسراي قم تشكيل داده‌ايم و آنطور كه به ما گفته‌اند نتيجه كالبدشكافي دست‌كم 3‌ماه طول مي‌كشد. با وجود اين ما راضي به رضاي خدا هستيم. خدا خودش فاطمه‌زهرا را به ما داده بود و خودش هم گرفت. باز هم خدا را شاكريم. پدر داغدار همچنين از همه افرادي كه طي روزهاي گذشته با شنيدن اين خبر با وي و خانواده‌اش ابراز همدردي كردند، تشكر كرد.

همشهری آنلاین

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.