دسته‌ها
اخبار روز تازه های روانشناسی

استانى كه بيشترين قربانى حادثه منا را دارد؟!

به دنبال فاجعه روز گذشته در منا مطابق آخرین آمار ۱۳۱ زائر ایرانی کشته شدند که آمار برخی استان‌ها به تفکیک از طریق مسئولان استانی اعلام شد و متأسفانه خراسان رضوی در صدر جدول قربانیان حادثه قرار دارد.
استانی که بیشترین کشته های منا را دارد
به گزارش افکارخبر، در حادثه دیروز در سرزمین منا، تاکنون بیش از۱۳۰۰ نفر از حجاج کشته و بیش از ۲۰۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند که تعداد جان‌باختگان ایرانی به ۱۳۱ زائر و شمار مجروحان ایرانی هم به ۸۵نفر رسیده است.
در این میان مسئولان استانی مرتبط با حج و زیارت به‌منظور تسهیل در دسترسی به اسامی و آمار کشته‌شدگان مربوط به هر استان تعداد قربانیان، مجروحان و مفقودان را اعلام کردند که برخی از آن‌ها در جدول ذیل می‌آید.
آخرین اطلاعات احصا شده از برخی قربانیان حادثه منا به نقل از مسئولان استانی
نام استان
تعداد کشته شدگان
اسامی کشته شدگان
اسامی مجروحان
بوشهر
هنوز آمار دقیقی از وضعیت زائران در دسترس نیست
۷ نفر مفقود شدند


خراسان جنوبی
۲ نفر کشته
۳ نفر مجروح
۱.محمد چوبدار
۲.علی اکبر دلیر
۱.محمد مهدی رضا پور
۲.علی حاجی پور
۳.حسن همایونی
خراسان رضوی
۳۳ نفر کشته
۱.علیرضا باغانی
۲.علیرضا بقایی
۳.سید جلال جلال زاده
۴.علی اکبر مهرآباد
۵.ابراهیم میان آبادی
۶.حسین میرمرتضوی
۷.جواد نمازی مکی
۸.غلامرضا غلامی
۹.محمد نوری استادی
۱۰.عبدالصمد خانی
۱۱.محمد رضا سلیمانیان درچه
۱۲.رضا عارفخانی
۱۳.محمد اسماعیل فخری
۱۴.محسن غلامی
۱۵.غلامعباس قادری
۱۶.احمد لطفی
۱۷.علی اکبر فغانی
۱۸.رجبعلی جمعه اربانی
۱۹.محمدظاهر ماروسی
۲۰.علی رجبی محمدآباد
۲۱.محمد ابراهیم احمدآبادی
۲۲.غلامعلی شاهین
۲۳.محمد سعید دانش طلب
۲۴.محمدعلی فرخاری
۲۵.احمد عباسی
۲۶.علی اکبر حسینی
۲۷.حسین سبور ابراهیمی
۲۸.شهریار شادمندخانه
۲۹.علی اکبر قدمگاهی
۳۰.اسماعیل گندابی
۳۱.ابراهیم محمدی
۳۲.علی اصغر مهرآبادی
۳۳.هادی میرزایی

خراسان شمالی
۹ نفر کشته
۱. محمد ابراهیم باقری
۲. حسین جعفری
۳. عباس علی شکری
۴. غلامرضا طاهری
۵. فرامرز غلامی
۶. حسین فرجی
۷. حسین فرخی
۸. غلامرضا محمودی
۹. حسینعلی عباسی

خوزستان
یک نفر کشته
یک نفر مجروح
۲ نفر مفقود
عبدالستار نصاری

فارس
۱۴ نفر کشته
اسامی از سوی مسئولان استانی اعلام نشده است

کرمانشاه
یک نفر مجروح


گلستان
۸ نفر کشته
۱.عبد الله ایگدری
۲.گل در یار بازای
۳.عبد الله براهویی ژند
۴.یگن بی بی مقدم اینچه برون
۵.درسن تقان قزل
۶.كاری بای كاری بای
۷.اقا محمد كره ش
۸.نور محمد مختوم نژاد

گیلان
۲۳ نفر کشته(اسامی ۱۲ نفر اعلام شد)
۱.احمد اسماعیلی چافی
۲.حجت اوشیانی
۳.کریم پور تقی
۴.حبیب ترابی
۵.غلام رضا خورسند
۶.محمدحسین رمضانی سیاه خلکی
۷.جمشید علم جو
۸.رحمت غلامی جیرگل
۹.ابراهیم فخری نالکیاشری
۱۰.ابراهیم کریم پور چمچالی
۱۱.عزت الله مرادی
۱۲.علی محمد یحیی پور

مازندران
۶ نفر کشته
۱.محمدرضا فروزان
۲.ابراهیم صادقی واسکسی
۳.علی‌اکبر ذبیح زاده پاشا
۴.قربانعلی سالاری
۵.محمدمهدی سلحشور
۶.حسین تقوی

لرستان
۴ نفر کشته
۱.مصطفی موسوی
۲.عباس گودرزی
۳.مرادعلی نصرالهی
۴.علی رازانی

در این میان استان خراسان رضوی با ۳۳ نفر کشته در صدر جدول قرارگرفته و پس‌ازآن استان گیلان با ۲۳ قربانی در این حادثه در رتبه بعدی قرار دارد. همچنین مطابق اطلاع‌رسانی صورت گرفته زائران برخی استان‌ها ازجمله همدان، مرکزی، زنجان و ایلام در سلامت کامل به سر می‌برند و مشکل خاصی برای آن‌ها رخ نداده است.
همچنین بنا به گفته رئیس سازمان حج و زیارت اجساد جان‌باختگان این حادثه دوشنبه به کشور بازمی‌گردد و آمار نهایی جان‌باختگان فردا اعلام خواهد شد.
به دنبال فاجعه رخ‌داده در سرزمین منا مسئولان مختلف استانی ازجمله نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها، استانداران، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و نمایندگان مجلس در گفتگوها و پیام‌های جداگانه‌ای ضمن محکوم کردن بی‌لیاقتی و سوءتدبیر آل سعود در این حادثه خواستار پیگیری متولیان امر برای احقاق حقوق زائران ایرانی و مسلمانان کشته‌شده در این حادثه شدند.
سازمان کنفرانس اسلامی به شکل اضطراری تشکیل جلسه دهد
آیت‌الله عباس کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص حادثه خونین منا در مکه اظهار کرد: این حادثه صرفاً براثر بی‌کفایتی آل سعود رخ‌داده است و آن‌ها باید بابت این کار مواخذه شوند.
وی ادامه داد: این حادثه شاید تاریخی‌ترین حادثه کشتار حجاج مظلوم و بی‌گناه بیت‌الله الحرام باشد که در اثر سوء تدبیر و بی‌کفایتی آل سعود اتفاق افتاده است.
وی تصریح کرد: آل سعود مسئولیت حقوقی، سیاسی و اخلاقی نسبت به امنیت حجاج بیت‌الله الحرام را دارد و نمی‌تواند از زیر بار مسئولیت این حادثه هولناک که منجر به کشتار چند صد نفر از حجاج شده، شانه خالی کند. امروز افکار عمومی جهان و وجدان‌های بیدار بشریت، آل سعود را به خاطر این بی‌کفایتی محکوم می‌کنند.
باید اداره مکه و مدینه از ساختار سیاسی دولت عربستان جدا شود تا ضمن حفظ جان و سلامت حجاج، از تبلیغ برای گسترش وهابیت که گروهک تروریستی داعش محصول آن است، جلوگیری شودنماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: سازمان کنفرانس اسلامی نیز باید سریع و به شکل اضطراری تشکیل جلسه دهد و کمیته حقیقت‌یاب ایجاد کند و نتایج آن را به‌صورت سریع و بدون اغماض در اختیار امت اسلامی قرار دهد تا مقصران این حادثه تلخ برای مردم معرفی شوند.
آیت‌الله کعبی با اشاره به واکنش‌های مثبت داخل کشور به این حادثه خونین اظهار کرد: خوشبختانه در داخل، رهبر معظم انقلاب واکنش به‌موقع و حکیمانه‌ای داشتند. دولت و مسئولان نظام اسلامی هم به‌موقع ورود پیدا کردند. دادستان کل کشور هم قرار است این حادثه را به لحاظ حقوقی دنبال کند و وزارت خارجه هم فعالیت‌های دیپلماتیک خود را آغاز کرده است که این اقدامات را بسیار مثبت ارزیابی می‌کنم.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: باید اداره مکه و مدینه از ساختار سیاسی دولت عربستان جدا شود تا ضمن حفظ جان و سلامت حجاج، از تبلیغ برای گسترش وهابیت که گروهک تروریستی داعش محصول آن است، جلوگیری شود. متأسفانه در حج، فضای مکه و مدینه در اختیار تبلیغ برای وهابیت قرار می‌گیرد و این برای آینده اسلام به‌هیچ‌وجه مناسب نیست.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: با این حادثه خونین، فضای محاکمه آل سعود در بین امت اسلامی و جامعه جهانی مهیا است.
درخواست از وزارت امور خارجه برای پیگیری
رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان نیز در این رابطه گفت: بار دیگر خباثت و بی‌تدبیری آل سعود برای برپایی بزرگ‌ترین کنگره عظیم حج در جهان اسلام حادثه‌ای تلخ آفرید و دل همه مسلمانان جهان آزرده‌ شد و این حادثه حزن‌انگیز بار دیگر نشان داد که دولت آل سعود لیاقت و شایستگی مدیریت حرمین شریفین را ندارد.
وی تصریح کرد: همان‌طوری که مقام معظم رهبری در پیام خود تأکید داشتند که دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین خود را در این حادثه‌ تلخ پذیرفته و به لوازم آن به‌قاعده‌ حق و انصاف عمل کند، پرواضح است که مدیریت غلط بعضی از عوامل آل سعود و اقدامات ناشایسته آنان عامل این فاجعه عظیم در دنیای اسلام بوده است.
قربانی بیان کرد: حادثه غمبار و دردناک مناسک حج امسال در منا و در عید سعید قربان، واقعه‌ای فراموش ناشدنی را برای ملت ایران و جهان اسلام رقم زد که هرگز از خاطر مسلمانان فراموش نخواهد شد و باید برای مدیریت کنگره بزرگ حج، خواص و نخبگان جهان اسلام تدبیری جدید بیندیشند.
وی ادامه داد: به‌عنوان رئیس مجمع نمایندگان گیلان از دولت جمهوری اسلامی به‌خصوص وزارت امور خارجه درخواست دارم که با پیگیری جدی، به دنبال مداوای مصدومان این حادثه توسط دولت بی‌تدبیر آل سعود بوده و همچنین کمک‌های ممکن را به حجاج دیگر کشورها نیز تعمیم داده و حق برادری اسلامی را به انجام برسانند.
آل سعود صلاحیت تولیت حرمین شریفین را ندارد
فرمانده سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز نیز در این رابطه گفت: آل سعود دستش به خون کودکان یمن آلوده است و صلاحیت تولیت حرمین شریفین را ندارد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: آل سعود همیشه در کنار جبهه دشمنان اسلام بوده است به همین منظور باید دنیای اسلام برای تولیت حرمین شریفین تصمیم‌گیری کند.
سردار استاد حسینی با اشاره به اینکه آل سعود به همراه اسراییل جنایتکار، تکفیری‌ها و همچنین آمریکا مرتکب جنایات عظیمی می‌شود، بیان کرد: آل سعود در روز عید قربان با قربانی کردن حجاج، جهان اسلام را سوگوار کرد.
سردار استاد حسینی خواستار پیگیری این حادثه تلخ توسط مسئولان کشوری شد و گفت: حوادث اخیری که برای حجاج خانه خدا رخ‌داده است نشان از بی‌لیاقتی آل سعود دارد.
اعلام انزجار مردم از اقدامات ناشایست آل سعود
بنابراین گزارش همچنین مردم استان‌های مختلف کشور به طرق مختلف اعتراض خود را به اقدامات ناشایست رژم آل سعود در حادثه منا نشان دادند.
تعدادی از مردم مشهد در مقابل سفارت عربستان به‌صورت خودجوش تجمع کردنددر این میان روز گذشته به دلیل وقوع این حادثه غم‌انگیز تعدادی از مردم مشهد به‌صورت بسیار پراکنده در مقابل سفارت عربستان به‌صورت خودجوش تجمع کردند و ازآنجاکه احتمال می‌رفت این اعتراضات و تجمع خودجوش به‌واسطه اعتراض به بی‌کفایتی و ناتوانی رژیم سعودی در تأمین امنیت زائران افزایش یاید نیروهای انتظامی تا شامگاه گذشته در مقابل سفارت عربستان واقع در بلوار سجاد مشهد حضور داشتند.
همچنین مردم استان لرستان نیز در اعتراض به این سوء تدبیری امروز بعد از اقامه نماز جمعه راهپیمایی خواهند کرد.
مردم استان البرز به‌ویژه شهرستان کرج نیز در جریان همایش پیاده‌روی هفته دفاع مقدس با سردادن شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آل سعود حادثه روز گذشته در منا و کشته شدن حجاج را محکوم کرده و به سوگواری پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *