دفن 29 جان باخته ایرانی در مکه

خبرگزاری فارس: 29 ایرانی در مکه دفن شده اند/ وضعیت 36 نفر از مفقودان همچنان نامعلوم است

به گزارش یک پارس به نقل از فارس، سعید اوحدی در خصوص آخرین وضعیت مفقودان ایرانی فاجعه منا گفت: در ادامه جلسات روز گذشته هم مذاکراتی با پزشکی قانونی و وزارت حج عربستان داشتیم که یکی از محورهای اصلی این مذاکرات موضوع تعیین وضعیت مفقودین ایرانی فاجعه منا بود که که در این گفتگوها مشخص شد 12 پیکر دیگر از جان باختگان ایرانی نیز در مکه مکرمه دفن شده است.

وی افزود: پیش از این هویت فردی و شخصی این 12 عزیز جان باخته توسط گروه‌های تفحص ما کاملا محرز شده بود ولی متأسفانه بدلیل جابجایی مکرر اجساد در سردخانه‌های عربستان در آن زمانی که اجساد سردخانه‌های شهرهای مختلف را جمع آوری کرده بودند علی رغم پیگیری‌های متعددی که صورت گرفت این اجساد به ما تحویل داده نشد و روز گذشته نهایتا با استعلامی که از واحد انفورماتیک پزشکی قانونی سعودی‌ها صورت گرفت، مشخص شد که پیکرهای این عزیزان در قسمت مخصوصی در محل قبورالشهدای مکه مکرمه دفن شده و البته بر اساس اطلاعات موجود که مشاهده شد، طرف سعودی نیز تأکید کرد که به محض دریافت اثر انگشت این عزیزان محل دقیق دفن پیکرهای این جان باختگان هم قابل شناسایی خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: با احتساب 17 نفری که قبلا اعلام شده بود که 12 نفر آنان دارای هویت ملی و شخصی و 5 نفرشان هویت ملی آنها مشخص است، در مجموع 29 ایرانی در محل قبور الشهدای مکه مکرمه دفن شده اند.

اوحدی افزود: تا این لحظه از وضعیت 36 نفر از مفقودین ایرانی فاجعه منا اطلاعی در دست نداریم که در این خصوص پیگیری‌های جدی از طرف سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض و کنسولگری ایران در جده و سازمان حج و زیارت در حال انجام است تا وضعیت این عزیزان روشن شود و اطلاع رسانی لازم به مردم عزیز صورت گیرد.

وی اظهار داشت: این 12 پیکر پیش از این شناسایی شده بود و امروز اطلاعات دفن اینها را از انفورماتیک پزشکی قانونی عربستان گرفتیم. اطلاع رسانی به خانواده این عزیزان انجام شده ولی با پیگیری‌های متعددی که داشتیم و همچنین با توجه به اینکه موضوع را در جلسات روز گذشته با سعودی‌ها مطرح کردیم روز گذشته مشخص شد این عزیزان در قسمت خاصی از قبورالشهدای مکه مکرمه خاکسپاری شده اند.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.