دسته‌ها
تازه های روانشناسی

ظریف: در فضای مجازی از ایران‌هراسی جلوگیری شود

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، خواستار آن شد که کاربران از ظرفیت‌های شبکه‌های مجازی و امکانات ارتباط جمعی برای مقابله با “پروژه‌ی ایران‌هراسی” بهره ببرند
محمدجواد ظریف که روز جمعه ( ۶ شهریورماه) در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های مخابراتی در استان اصفهان سخن می‌گفت، مدعی شد که توسعه‌ی ارتباطات جلوی “بسیاری از جنایات رژیم صهیونیستی” را گرفته است و تاکید کرد: «ایران در حال‌حاضر حرف تازه‌ای برای مردم دنیا دارد و قصد نداریم نشخوارکننده‌ی تئوری‌های دیگران باشیم.
وزیر خارجه ایران در صحبت‌های خود متذکر شد که شبکه‌های اجتماعی و گسترش ارتباطات و امکانات مخابراتی توانسته “ابتکار، نوآوری، مهردوستی، هم‌زیستی و زندگی مسالمت‌آمیز مردم ایران” را به جهان مخابره کند و خواست تا ایرانیان کاربر از این امکانات برای مقابله با تبلیغات منفی علیه ایران بهره ببرند.
ظریف در حالی چنین خواسته‌ای را مطرح می‌کند که بیشتر شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب سال‌هاست که در ایران فیلتر هستند.
بیشتر بخوانید:
کاربران ایران بدون استفاده از نرم‌افزارهای فیلترشکن امکان استفاده از شبکه‌هایی چون فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام را ندارند. به‌رغم وعده‌های مکرر دولت روحانی برای رفع فیلتر، هنوز هیچ اقدام عملی در این حوزه رخ نداده است.
دولت روحانی با این‌که از اولین روهای آغاز به‌کار وعده‌ی افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت را تکرار کرده است، سرعت اینترنت در ایران همچنان در برابر استانداردهای جهانی بسیار ضعیف و در قعر جدول قرار دارد.
همچنین تاکنون برخی کاربران فضای مجازی به اتهام‌هایی چون “توهین به مقدسات در شبکه‌های اجتماعی” یا “تبلیغ علیه نظام” بازداشت، محاکمه و به حبس یا اعدام محکوم شدند.
بیشتر بخوانید:
محمدجواد ظریف یکی از اولین اعضای کابینه‌ی یازدهم است که به عضویت فیس‌بوک و توییتر درآمد و در این دو شبکه‌ی اجتماعی فعال است و مخاطبان بسیاری هم دارد. فعالیت‌های او در فضای مجازی تاکنون با انتقادهای برخی محافظه‌کاران و منتقدان دولت روحانی مواجه شده است.
پیش از این محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری در دولت یازدهم، نیز اعلام کرده بود که دولت با رویه‌ی فیلترینگ فعلی موافق نیست و ادامه‌ی فیلترینگ به شیوه‌های فعلی را نیز امکان‌پذیر نمی‌داند.
بیشتر بخوانید:
اظهارات واعظی در حالی مطرح شد که طرح بهره‌برداری از “فیلترینگ هوشمند” کماکان در وزارت‌خانه‌ی تحت مدیریت او دنبال می‌شود و این وزارت‌خانه به‌دنبال طراحی نرم‌افزاری است که “محتوای بد” شبکه‌های اجتماعی را از “محتوای خوب” جدا و مشمول فیلتر کند.
علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیز پیشتر در گردهمایی معاونان اجتماعی پلیس ناجا گفت که “کنترل فضای مجازی” عملا ناممکن است و اعتراف کرد که حاکمیت نمی‌تواند کنترل و هدایت افکار عمومی را به‌راحتی در دست گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *