دسته‌ها
اقتصادی تازه های روانشناسی

وزیر کار: یارانه‌ی ۴ میلیون نفر دیگر قطع خواهد شد

علی ربیعی، وزیر کار و تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرد که یارانه‌ی ۴ میلیون نفر دیگر از شهروندان ایران قطع خواهد شد.
ربیعی در برنامه‌ی گفت‌وگوی ویژه‌ی خبری در شبکه‌ی ۲ سیمای ایران اعلام کرد که دولت یازدهم تاکنون یارانه‌ی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از شهروندان را قطع کرده و به‌زودی یارانه‌ی ۴ میلیون نفر دیگر نیز پرداخت نخواهد شد.
وزیر کار با تایید این‌که دولت میزان درآمد و هزینه‌ی برخی شهروندان را برای شناسایی “پردرآمدها” بررسی کرده است، گفت: «بیست و هشت پایگاه اطلاعاتی ساماندهی انواع درآمدها، هزینه‌ها و دارایی‌ها را راه‌اندازی کردیم.»
ربیعی می‌گوید دولت حساب‌های بانکی افراد را بررسی نکرده است. مشخص نیست دولت بدون بررسی حساب‌های بانکی با چه مکانیزمی میزان درآمدها و هزینه‌ها را مورد سنجش قرار داده است.
بیشتر بخوانید:
پیش از این بانک مرکزی ایران اعلام کرد که مخالف بررسی حساب‌های بانکی شهروندان است و بررسی حساب را “نقض حریم شخصی شهروندان” توصیف کرد.
وزیر کار ایران می‌گوید ۸۰ درصد افرادی که یارانه‌ی آن‌ها قطع شده “هیچ اعتراضی نداشتند.”
وی همچنین اعلام کرد که دولت باید سالانه دست‌کم ۸۰۰هزار فرصت شغلی تازه ایجاد کند تا بتواند موج نیروهای تازه‌وارد به بازار کار را مدیریت و تامین کند.
بیشتر بخوانید:
مجلس شورای اسلامی در دعوایی با دولت، در بودجه سال ۱۳۹۴ دولت را موظف کرد تا یارانه‌ی ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از شهروندان را قطع کند. بدین ترتیب سه هزار میلیارد تومان از منابع توزیع یارانه در بودجه سال جاری کسر شد.
پیش از این بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت ایران در نشستی خبری اعلام کرد که وزارت‌خانه‌ تحت مدیریت او زیر فشار پرداخت یارانه “له شده است” و حتا برای پرداخت حقوق بخشی از کارمندان خود از بانک مرکزی قرض می‌گیرد.
بیشتر بخوانید:
از نظر قانونی، اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها باید با پالایش گروه‌های یارانه‌بگیر همراه می‌شد، اما دولت یازدهم تاکنون در این امر ناکام مانده است.
دولت روحانی امیدوار بود با انصراف خانوارهای پردرآمد و افراد داوطلب از دریافت یارانه نقدی، تعداد یارانه‌بگیران به نصف یا یک سوم کاهش یابد اما در مرحله ثبت‌نام دوباره متقاضیان، تنها حدود یک میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی انصراف دادند. این در حالی بود که دولت با راه‌اندازی کارزار تبلیغاتی “نه به یارانه” انتظار داشت ده میلیون نفر از متقاضیان یارانه‌ کنار بروند.

image

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *