وزير نيرو : صنعت برق ايران پنج هزار ميليارد تومان از مشتركان خود طلب دارد!

image

معاون وزارت نیرو هشدار داد که از نظر تامین برق مورد نیاز کشور دو سال آینده “سال‌های سختی” خواهند بود. یکی از معضلات این بخش کمبود شدید منابع مالی و بدهی کلان مشترکان است.
در قانون هدفمندی یارانه‌ها که اجرای آن در سال ۹۰ آغاز شد پیش‌بینی شده بهای آب و برق در یک دوره پنج‌ساله به گونه‌ای افزایش یابد که به قیمت تمام شده و واقعی برسد.
این دوره رو به پایان است و بهای برق همچنان با قیمت تمام شده فاصله‌ی زیادی دارد. با این همه بدهی مشترکان به صنعت برق هر سال روبه افزایش بوده است.
هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق روز شنبه، ۱۶ آبان در یک نشست خبری میزان بدهی مشترکان را پنج هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، فلاحتیان می‌گوید ده درصد از این بدهی‌ها به بخش‌های دولتی و بقیه به مشترکان بخش‌های اداری، صنعتی و خانگی مربوط می‌شود.
بیشتر بخوانید:
۲۸ هزار میلیارد تومان بدهی
معاون وزیر نیرو با اشاره به کمبود سرمایه لازم برای بهبود زیرساخت‌های صنعت برق از برنامه‌ریزی شرکت توانیر و برق منطقه‌ای برای حل این معضل خبر داد و افزود، قرار است با استفاده از ظرفیت‌های قانونی مشترکان بدهکار ملزم به پرداخت بدهی خود شوند.
فلاحتیان گفت: «قیمت تمام شده برق بدون احتساب هزینه سوخت ۹۵ تومان [برای هر کیلووات ساعت] است، اما آنچه به فروش می‌رسد تنها معادل ۶۰ تومان است و با توجه به این‌که ۱۰ تومان باید برای هدفمندی یارانه‌ها هزینه شود، لذا می‌توان گفت سهم صنعت برق تنها ۵۰ تومان است.»
کل درآمد سالانه صنعت برق با در نظر گرفتن درآمد حاصل از صادرات حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. این در حالی است که به گفته معاون وزیر نیرو “سرجمع بدهی‌های صنعت برق به شبکه بانکی، تولید‌کنندگان و پیمانکاران ۲۸ هزار میلیارد تومان” است.
بیشتر بخوانید:
شبکه فرسوده توزیع
به عبارت دیگر صنعت برق ایران بیش از دو برابر درآمد سالانه بدهی دارد. ظاهرا دولت تعهد کرده بخشی از بدهی‌های وزارت نیرو، از جمله بدهی به پیمانکاران و بخش خصوصی را پرداخت کند.
یکی دیگر از مشکلات وزارت نیرو اضافه شدن مشترکان جدید و افزایش مصرف برق است. در نیمه نخست امسال ۶۵۰ هزار مشترک جدید به شبکه برق ایران اضافه شده است.
در تابستان سال گذشته حداکثر برق مصرفی در ایران ۴۶ هزار و ۶۰۰ مگاوات بود که تابستان امسال حدود ۳۵۰۰ مگاوات افزایش یافت.
معاون وزیر نیرو میزان مصرف برق در سال آینده را ۵۳ هزار مگاوات پیش‌بینی کرده و گفته است: «در دو سال ۹۵ و ۹۶ از نظر تامین برق سال‌های سختی را پیش‌رو داریم.»
در روزهای پایانی سال گذشته یک مقام آگاه در وزارت نیرو که نامش فاش نشده به روزنامه “سرمایه” گفت، به خاطر فرسودگی شبکه توزیع، حدود ۲۰ درصد برق تولید شده در ایران هدر می‌رود.
بیشتر بخوانید:
هشدار درباره بحران برق
گرچه در سالیان گذشته کمبود برق و خاموشی در ماه‌های پرمصرف تابستان به موضوعی عادی و تکراری تبدیل شده، اما وعده‌های مسئولان برای تامین برق مورد نیاز کشور هم‌چنان تحقق نیافته است.
دفتر مطالعات انرژی،‌ صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس هفته پایانی مرداد ماه در گزارشی با عنوان “بحران برق در سال جاری و سال‌های آینده” راهکارهایی برای مدیریت برق در دو بخش عرضه و تقاضا ارائه کرد.
در این گزارش معضلات صنعت برق ایران بررسی شده که شماری از آنها از این قرارند: «نابسامانی سیاست‌گذاری‌ها در تعرفه‌های کنونی برق و غیرعلمی و دستوری بودن آن، بی‌توجهی به صرفه‌جویی و حفظ برق، بالا بودن میزان اتلاف،‌ تولید و واردات لوازم و تجهیزات برقی غیراستاندارد در بخش‌های خانگی، تجاری، صنعتی و کشاورزی.»
مرکز پژوهش‌ها غیرفعال بودن بخش خصوصی و بی‌انگیزگی برای مشارکت در توسعه صنعت برق، و غیررقابتی بودن این صنعت و انحصار خرید انرژی برق از سوی دولت را از دیگر عوامل بحران برق ارزیابی کرده است.
دفتر مطالعات انرژی این مرکز با اشاره به بحران تامین منابع مالی برای تولید برق، و این که در شرایط کنونی، تولید و مصرف در نقطه سر به سر قرار دارد هشدار می‌دهد که با کوچک‌ترین اتفاقی، از جمله افزایش دمای هوا، تامین برق مورد نیاز با مشکلات جدی روبرو شود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.