٣ علت كه نشان دهنده پير شدن شماست!

image

پیر شدن معمولا بار منفی دارد مخصوصا برای خانم‌ها. ظاهرا جامعه ترسی را در زنان ایجاد کرده که اگر بیست و پنج سالگی را رد کنید، دیگر جذاب و قدرتمند نیستید و حتی قابل توجه نیستید. با بالا رفتن سنم اعتمادبنفس بیشتری پیدا کردم، واقعا احساس کردم که در نوع خودم بهترین شده‌ام. همانطور که در دهه سی زندگیم از تکاملم و تبدیل شدنم به یک زن قوی و متکی بنفس لذت می‌بردم از تجربه گهگاهم از خوب عمل کردن هم راضی بودم. قرار نیست دروغ بگویم، حس فوق‌العاده عالیست که متصدی بار از دیدن کارت شناساییم یکه بخورد! همیشه می‌گویم که از سن حقیقی‌ام جوان‌تر به‌مظر می‌رسم.

من از عهده آهسته‌تر کردن روند ساعت بیولوژیکی برآمده‌ام چون به مدت دو دهه، جوری زندگی کردم و تغذیه نمودم که تعادل هورمونی‌ام بهتر شود.

از کجا بدانید که زود دارید پیرمی‌شوید؟

حدود 35 سالگی بیشتر زن‌ها دوره پیش از یائسگی‌شان شروع می‌شود، زمانی‌که بدن شروع به تغییرات می‌کند. پیش از یائسگی، یک تغییر مهم بیولوژیکی است که به اندازه خود یائسگی مورد توجه نیست. درنتیجه، تعداد کمی از خانم‌ها چنین اتفاقی را تشخیص می‌دهند.

دوره پیش از یائسگی، فرایند آهسته تولید هورمون محرک غدد لنفاوی توسط غذه هیپوفیز است، تا در نهایت تخمک‌سازی‌تان متوقف شود. اما این پروسه یک شبه روی نمی‌دهد؛ باید حدود 10 تا 15 سال طول بکشد و شما علائم خفیفی تجربه خواهید کرد.

بااین‌حال، به‌دلیل موانع هورمونی فراوانی که در سبک زندگی و محیط ما امروزه وجود دارد، این اتفاق می‌تواند خیلی سریع‌تر در خانم‌ها رخ دهد.

پیشروی سریع در این پروسه یعنی سریع‌تر پیر شدن، زودتر قدرت باروری را از دست دادن، فرونشینی میل جنسی و کند شدن متابولیسم. این‌ها علائم اجتناب ناپذیر زندگی بعد از 35 سالگی هستند؛ این‌ها علامت این هستند که تغذیه‌تان خوب نیست و هورمون‌های‌تان به کمک نیاز دارند.

اولین قدم مهم در کند کردن روند پیش از یائسگی، شناسایی علائم آن است. در اینجا دلایلی را می آوریم که نشان می‌دهد زود دارید پیر می‌شوید:

پریودتان شروع به تغییر می‌کند.

این اغلب اولین تفاوت قابل توجه در بیشتر زنان است و می‌تواند فرم‌های زیادی داشته باشد: مدت دوره پریود، شدت، گرفتگی‌ها و یا علائم سندرم پیش از قاعدگی. اگر پریود شما در اواسط دهه سی سالگی‌تان، تفاوت چشمگیری با پریودتان در دهه بیست سالگی‌تان دارد، آن را یک پرچم قرمز بدانید.

نمی‌توانید بخوابید.

خیلی از زنانی که درحال شروع دوره پیش از یائسگی هستند به دلیل کاهش سطوح هورمونی، از بیخوابی‌های شبانه و یا تجربیات ناخوشایند گرگرفتگی و تعریق‌های شبانه رنج می‌برند. اگر شما شب‌ها مدام بیدار می‌شوید و می‌بینید بی‌دلیل خیس از عرق هستید، باید این وضعیت را بررسی کنید.

پوست‌تان جوش می‌زند گویی که دارید به سن بلوغ می‌رسید.

شاید فکر کنید آکنه‌های هورمونی مربوط به گذشته‌های شما بودند، اما اگر در آستانه دوره پیش از یائسگی باشید، ممکن است افزایشی در لکه‌های چشمگیر و غیرقابل‌کنترل را تجربه نمایید. یا حتی بدتر، دسته‌های جوش و چروک‌های دیوانه‌کننده را ببینید. جوش‌های دور از انتظار و یا ظاهر شدن خطوط چروک می‌تواند دلیل بر آغز دوره پیش از یائسگی باشد.

چگونه هورمون‌های‌تان را منظم کرده و فرایند پیری را آهسته کنید.

اگر علائم بالا را تشخیص دادید و تردید داشتید که بدن‌تان پیش از موعد دارد وارد دوره پیش از یائسگی می‌شود، یا با سرعتی بیشتر از حد طبیعی به سمتش می‌روید، نترسید. خبر خوب این‌که ما می‌توانیم این پروسه را کُند کنیم، و از بدن جوان‌، پوست محکم، میل پرشور جنسی، انرژی زیاد و باروری مساعد تا جایی که ممکن است لذت ببریم. چطور؟ با تغذیه.

تغذیه‌تان را با قاعدگی‌تان هماهنگ کنید.

خوردن به گونه‌ای که عملکرد هورمونی‌تان در طول ماه تکمیل شود، ساده‌تر از آنی است که فکر می‌کنید. برای شروع، در دوره تخمک‌گزاری‌تان نوشیدنی سبز بنوشید و در دوره سندرم پیش از قاعدگی هم سیب‌زمینی شیرین بخورید.

من همچنین توصیه می‌کنم در مدت هر مرحله از این چرخه، سبزیجات خاصی بخورید. برای مثال، آرتیشو، بروکلی، و لوبیا سبز در دوره فولیکولار؛ مارچوبه، اسفناج و جوانه کلم بروکسل در دوره تخمک‌گزاری؛ گل کلم، کلم برگ و کدو در دروه ترشح لوتئال؛ و چغندر، کلم پیچ و کتانجک در دوره قاعدگی.

مصرف چربی و پروتئین‌تان را افزایش دهید.

پروتئین‌ها و چربی‌های سالم مانند روغن نارگیل، نه تنها به شما احساس سیری طولانی‌تری می‌دهد بلکه به شما در تولید هورمون‌های موردنیاز برای کاستن از سرعت روند پیری کمک می‌کند.

تمام هورمون‌ها از اسیدهای آمینه تولید می‌شوند، بنابراین برای جبران افت تولیدشان، به میزان لازم پروتئین مصرف کنید. آیا این پروتئین باید منشا حیوانی داشته باشد؟ این به میکروبیوم و قدرت گوارش‌تان بستگی دارد. اگر سیستم گوارش شما سالم است، می‌توانید پروتئین‌های گیاهی بیشتری مصرف کنید. اگر به حمایت گوارشی بیشتری نیاز دارید، آنزیم گوارشی یا پروبیوتیک مصرف کنید.

مکمل مناسب مصرف کنید.

من از طرفداران پروپاقرص این شعار هستم که تا جایی که امکان دارد، تمام مواد مغذی‌تان را از منابع طبیعی دریافت کنید. اما مکمل‌هایی مانند ویتامین D3 و روغن گل مغربی هم می‌تواند به تنظیم هورمونی در گذار از دوره پیش از یائسگی و خنثی کردن بعضی از علائم به شما کمک نماید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.