بسته ۶ میلیارد یورویی دولت آلمان برای کمک به پناهجویان

احزاب دولت ائتلافی آلمان بسته‌ای ۶ میلیارد یورویی برای کمک به پناهجویانی که وارد خاک آلمان شده‌اند، در نظر گرفتند. همچنین قرار است به درخواست‌های پناهجویی با سرعت بیشتری رسیدگی شود.
دولت ائتلافی آلمان، متشکل از احزاب سوسیال مسیحی/ دموکرات مسیحی و حزب سوسیال دموکرات به افزایش چشمگیر شمار پناهجویان در این کشور واکنش نشان داد.
دولت آلمان در پی نشستی طولانی که شامگاه یکشنبه (۶ سپتامبر/ ۱۵ شهریور) در برلین برگزار شد، تصمیم گرفت سهمی را که در بودجه سال آیند‌ه به پناهجویان اختصاص داده، به میزان ۳ میلیارد یورو افزایش دهد.
افزون بر این سه میلیارد دیگر نیز در اختیار دولت‌های ایالتی و همچنین تشکیلات شهری و حوزه‌ای قرار خواهد گرفت. دولت مرکزی با این اقدام از جمله در تلاش است از ایالات‌ها و شهرها در احداث اقامتگاه‌های مناسب برای پناهجویان پشتیبانی کند.
همچنین اعلام شد که سالانه مبلغ ۴۰۰ میلیون یورو به بودجه وزارت امور خارجه آلمان برای حل معضل پناهجویان افزوده خواهد شد. استخدام سه هزار نیروی پلیس جدید در طی سه سال آینده و نیز به خدمت گرفتن ۱۰ هزار داوطلب جدید در چارچوب فعالیت‌های خیریه در آلمان نیز از راهکارهایی است که دولت آلمان قصد انجام آن را دارد.
رویکرد تازه به منطقه بالکان
دولت ائتلافی آلمان همچنین درصدد است که قوانین مربوط به کشورهای کوزوو، آلبانی و مونتنگرو را تغییر داده و این کشورها را به عنوان کشورهای امن ارزیابی کند. آلمان با این تغییر راحت‌تر از گذشته می‌تواند تقاضای پناهندگی از کشورهای مزبور را رد کند.
لازم به یادآوری است که آلمان در سال ۲۰۱۴ کشورهای صربستان، مقدونیه و بوسنی‌وهرزگوین را به عنوان کشورهای امن ارزیابی کرده و تقاضای پناهجویان از این کشورها را رد کرده بود.
در مقابل قرار است که امکان مهاجرت شهروندان منطقه غرب بالکان به آلمان تسهیل شود. کسانی که قادر به ارائه‌ی قرارداد کاری رسمی یا فرصتی برای گذراندن دوره‌های طولانی کارآموزی هستند، از موقعیت ساده‌تری برای مهاجرت به آلمان برخوردار خواهند بود.
رسیدگی سریع‌تر به درخواست‌های پناهجویی در آلمان نیز از نکاتی است که در بسته ۶ میلیارد یوریی دولت این کشور در نظر گرفته شده است. قرار است که حداکثر زمان خودداری از بازگرداندن متقاضیان پناهندگی از شش ماه به سه ماه کاهش یابد. در این راستا بر شمار مسئولان رسیدگی به درخواست‌ها افزوده خواهد شد.
دولت آلمان بر آن است که کشورهای اتحادیه اروپا را به تصویب قانون پناهندگی واحدی ترغیب کند. آلمان همچنین می‌کوشد که فهرستی واحد و معتبر برای تمامی اعضای این اتحادیه در ارتباط با کشورهایی که به عنوان کشور امن ارزیابی می‌شوند، فراهم گردد.
نشست اعضای دولت ائتلافی آلمان در دفتر صدراعظم بیش از پنج ساعت به طول انجامید و تا پاسی پس از نیمه شب (۷ سپتامبر) ادامه داشت.
در حالی که حزب سوسیال مسیحی از موضع و سیاست آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان (حزب دموکرات مسیحی) در قبال مسئله پناهجویان انتقاد کرده، نمایندگان حزب سوسیال دموکرات از رویکرد مرکل پشتیبانی کردند.

image

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.