دسته‌ها
اخبار روز

ظریف در نشست خبری با همتای اسپانیایی: کسانی که درباره اسد شرط گذاشتند مسئول خونریزی در سوریه هستند

  1. image

، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای اسپانیایی خود با ابراز خوشحالی از دومین حضور وزیر خارجه اسپانیا در چند ماه گذشته در ایران گفت: دفعه قبل به دلیل بحران اوکراین سفر وزیر خارجه اسپانیا به ایران ناتمام ماند و این بار در راس یک هیئت کامل به ایران سفر کرده اند.

وی افزود: زمینه های همکاری مختلفی با اسپانیا داریم و دوست داریم که این زمینه ها گسترش پیدا کند. در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مشترکات زیادی داریم.

ظریف ادامه داد: بحث های مختلف سیاسی و منطقه ای را با وزیر امور خارجه اسپانیا داشتیم و در مورد خط آهن، حمل و نقل و زیرساختهای اقتصادی صحبت کردیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در عرصه سیاسی زمینه های مختلفی برای گفتگو است، افزود: در موضوع حقوق بشر و نحوه حمایت از حقوق پناهندگان که در دنیا مطرح است، صحبت کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در مورد سایه تهدیدات منطقه ای که برای ما و اروپا خطرهای امنیتی و مشکل پناهندگی را به همراه دارد نیز با وزیر امور خارجه اسپانیا صحبت شد.

ظریف ادامه داد: در مورد سوریه، عراق، افغانستان و بحران یمن نیز صحبت کردیم و اسپانیا می تواند نقش مهمی در بحران لیبی و سوریه داشته باشد.

وزیر امور خارجه با اشاره به گفتگو با همتای اسپانیایی خود در زمینه های مختلف خاطرنشان کرد: امیدواریم این گفتگوها به حل مشکلات مشترک کمک کند.

ظریف با تاکید بر اینکه ما معتقدیم مشکل سوریه از طریق سیاسی حل می شود و راه حل نظامی برای پایان دادن به این مسئله صحیح نیست اظهار کرد: در مورد رئیس جمهور سوریه نیز فقط مردم این کشور حق تصمیم گیری دارند و کسانی که در مورد رئیس جمهور سوریه طی دو سه سال گذشته شرط و شروط قائل شدند باعث این شدند که جنگ در سوریه ادامه پیدا کند.

وی افزود: این کشورها باعث خونریزی هایی هستند که در سوریه اتفاق افتاده است زیرا تصمیمی که مردم سوریه باید می گرفتند را خودشان عهده دار شدند و قصد داشتند از بیرون این تصمیم را به مردم سوریه تحمیل کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: آنها باید هر چه زودتر از این خودخواهی ها کنار بکشند و تصمیم را به مردم سوریه واگذار کنند و اجازه بدهند مردم این کشور از طریق نهادهای قانونی به ابزارهای موجود راه حل صلح، آشتی، حکومت وحدت ملی و مراجعه به آرای عمومی را پی بگیرند.

ظریف با بیان اینکه ما یقین داریم از طریق سیاسی بحران سوریه خاتمه پیدا می کند گفت: این امر به شرط آن است که دولت های خارجی که مانع تحقق صلح در سوریه بودند اقدامات خود را متوقف کنند و منافع کوتاه مدت خود را با تحمیل هزینه به مردم سوریه پی نگیرند.

وی ادامه داد: آنها باید اجازه بدهند مردم سوریه به ثبات بازگردند تا از این طریق بحران آوارگان جنگی متوقف شود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اقدامات برخی کشورهای همسایه سوریه گفت: با شعارهایی که در این روزها از سوی این کشورها شنیده می شود صلح به سوریه بازنمی گردد بلکه با توقف اجازه به داعش برای استفاده از سرزمینشان جهت حرکت به سمت سوریه، می توانند مشکل این کشور را حل کنند.

ظریف تاکید کرد: ما به همه اصرار داریم که راه حل سیاسی را برای پایان دادن به بحران سوریه استفاده و رویای پایان دادن حل بحران از طریق نظامی را فراموش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *