دسته‌ها
اخبار روز

لاوروف: اینقدر تشنه تغییر حکومت‌ها نباشید!

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اشتباهات غرب در لیبی که این کشور را در آستانه تجزیه قرار داده است، اعلام کرد: باید غرب از اشتباهات بزرگ خود در لیبی عبرت بگیرد و آن را در سوریه تکرار کند.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: دردیداربا غربی هااز جمله مقام های امریکایی بارها اشتباهات آنها را درلیبی یادآوری کرده ام.
وی ادامه داد: زمانی که آنها تلاش می کنند سیاست های خود را در مساله سوریه اثبات کنند، تجربه لیبی را برای آنها یادآوری و پیشنهاد می کنم که اینقدر تشنه تغییر حکومت ها نباشند.

وزیر امورخارجه روسیه گفت: غرب پس از سرنگونی حکومت قذافی در لیبی مدعی پیروزی دمکراسی و به ثمر نشستن بهار عربی در این کشور شد.

لاوروف افزود: زمانی این واقعیت ها را بازگو و وضعیت کنونی اسف بار لیبی را برای غربی ها یادآوری می کنم از من می خواهند رویدادهای قدیمی و کهنه را تکرار نکنم و مدعی می شوند که در لیبی اشتباهی که مرتکب شدند مربوط به اقدامات انجام شده نبوده بلکه مربوط به اقداماتی است که فرصت نکردند انجام دهند.

وی ادامه داد: شرکای غربی می گویند پس از سرنگونی حکومت قذافی می بایست این کشور را با نیروهای نظامی خود اشغال می کردند و در آن صورت اوضاع این کشور بهبود می یافت.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: بسیار بعید می دانم که این نسخه غرب قابل اجرا باشد یا در موارد دیگر از جمله در سوریه بکار گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت کنونی لیبی ناشی از سیاست های کاملا غیرمسئولانه و ماجراجویی های به جای مانده پیمان آتلانتیک شمالی است. برخی کشورها ازجمله شرکای فرانسوی و قطری صراحتا اعلام کردند که به رغم تحریم های شورای امنیت در مورد لیبی به گروه های مسلح مخالف قذافی تسلیحات داده اند.

لاوروف افزود: پس از آن فرانسه مجبور شد با افرادی که مسلح کرده بود در کشور مالی مقابله و از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کمک کند.

وی گفت: بر اثر اقدامات غرب در لیبی امروز این کشور در وضعیت بسیار دشواری قرار گرفته و در حالی که دولت و پارلمان مورد قبول سازمان ملل در شهر تبروک مستقر شده است، دولت و مجلسی هم در طرابلس استقرار یافته که از طرف جامعه جهانی به رسمیت شناخته نمی شود.

وزیر امورخارجه روسیه ادامه داد: هر چند که لازم نیست هر بار ناتو را در بروز وضعیت کنونی در لیبی متهم و این مساله را به هرمناسبتی بازگو کرد اما یادآوری این نکته که چنین ماجراجویی هایی چه فجایعی به بار آورده ضروری است.
لاوروف هشدار داد: اگر هر بار که با مساله دشواری در کشوری برخورد کردیم، سریعا خواستار سرنگونی حکومت آن کشور شویم به عنوان مثال بر برکناری بشار اسد در سوریه به منظور بهبودی وضعیت آن اصرار کنیم هیچ موفقیتی به دست نمی آوریم.
وی خاطرنشان کرد: شرکای غربی باید به این واقعیت توجه کنند و از اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده اند حتما درس عبرت بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *