دسته‌ها
اخبار روز

جزئیاتی جدید از سرنوشت ابوبکر بغدادی

روزنامه انگلیسی دیلی میل نوشته که ابوبکر البغدادی سرکرده ارشد داعش بعد از نجات یافتن از یک حمله هوایی در عراق، به شهر سرت لیبی فرار کرده است.
به گزارش یک پارس به نقل از خبرگزاری تسنیم، برخی رسانه ها نیز یازدهم اکتبر گذشته اعلام کرده بودند که به احتمال زیاد البغدادی در حمله هوایی ارتش عراق به کاروان خودروهای وی در استان الانبار زخمی شده است.
این در حالی است که روزنامه الشروق چاپ الجزایر از وجود اطلاعاتی در شهر سرت لیبی درباره ورود ناگهانی و غیرمنتظره ابوبکر البغدادی به این شهر در پنجشنبه گذشته خبر داده بود.
برخی منابع نیز گفتند البغدادی ممکن است عملا به شهر سرت پناه برده باشد که گروه داعش آن را در کنترل دارد؛ بخ ویژه که تالار اجلاس “واگادوگو” با استحکامات فراوان در این شهر واقع است
روزنامه رأی الیوم در گزارشی به تحلیل این اخبار پرداخت و نوشت: مشخص نیست که اخبار منتشر شده طی روزهای گذشته مبنی بر زخمی شدن ابوبکر بغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش و انتقال وی به شهر ساحلی “سرت” لیبی از خاک ترکیه صحیح است یا خیر. طی دو سال گذشته رسانه ها و روزنامه های عربی اخبار مختلفی از زخمی شدن ابوبکر بغدادی منتشر کردند و حتی فراتر از آن هم رفتند و اعلام کردند که بغدادی در حمله جنگنده های آمریکا کشته شده است.
به نوشته رأی الیوم، انتقال بغدادی به شهر سرت لیبی از طریق ترکیه و هواپیماهای این کشور دو حالت دارد یکی اینکه سفر بغدادی با آگاهی مقامات ترکیه صورت گرفته است و دوم اینکه این سفر با گذرنامه جعلی و بدون اطلاع مقامات ترکیه صورت گرفته باشد، یعنی رخنه در دستگاه امنیتی این کشور که در هر دو حالت مقامات ترکیه محکوم هسند.
رأی الیوم در ادامه نوشت: دشوار است که ما تصور کنیم سرکرده داعش مقر امن تر خود در بین یاران و نیروهای خود در شهر الرقه یا موصل یا هر مکان دیگر در سوریه و عراق را ترک کرده و به سرت لیبی که نه آن را می شناسد و نه با اوضاع امنیتی آن به خوبی آشنا است عزیمت کرده باشد. امارت سرت امارت کوچکی است و داعشی های موجود در آنجا چند ماه پیش با بغدادی بیعت کرده اند.
به گزارش رأی الیوم انتشار اینگونه اخبار به خاطر فشار بر بغدادی برای ظاهر شدن در کلیپ های تلویزیونی برای تکذیب این اخبار است تا در نتیجه دستگاههای اطلاعات غربی این تصاویر را تحلیل و مکان وجود خلیفه داعش را شناسایی کنند، درست مانند کاری که آنها با تصاویر و ویدئوهای اسامه بن لان سرکرده گروه تروریستی القاعده و معاون وی ایمن الظواهری کردند.
رأی الیوم در ادامه نوشت حتی اگر اینگونه اخبار صحت داشته باشد، خدمات پزشکی که سرکرده داعش برای درمان جراحتش به آن نیاز دارد در شهر سرت و بیشتر مناطق لیبی به خاطر هرج و مرج خونین حاکم براین شهرها برای او فراهم نیست.
به نوشته رأی الیوم، داعش با سایر گروههای تروریستی فرق دارد چون یک گروه تروریستی متمرکز نیست و حتی اگر هواپیماهای آمریکایی موفق به ترور سرکرده آن شوند، عملیات ترور شانس کمی برای موفقیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *