انجام آزمایش هسته‌ای کره شمالی در سال ۲۰۱۶

وزارت دفاع کره جنوبی روز سه شنبه اعلام کرد که بر اساس شواهد موجود، کره شمالی قصد دارد در سال جدید میلادی (2016) چهارمین آزمایش هسته ای خود را انجام دهد.

به گزارش ایرنا، وزارت دفاع کره جنوبی که گزارش خود را در خصوص آخرین وضعیت شبه جزیره کره منتشر کرده، همچنین از تلاش پیونگ یانگ برای انجام آزمایش موشک های بالستیک و تقویت سامانه های موشکی خبر داده است.

این گزارش خاطرنشان کرده است که به همین خاطر سئول باید به حدی از آمادگی برسد که بتواند آزمایش های هسته ای، تسلیحاتی و پرتاب های آزمایشی راکت های دوربرد کره شمالی را مهار کند.
کره شمالی پیشتر سه آزمایش اتمی در سال های 2006 و 2009 و 2013 انجام داده و به تازگی اعلام کرده که به تکنولوژی ساخت بمب های هیدروژنی نیز دست یافته است.

اگر چه سئول و واشنگتن سخنان اخیر «کیم جونگ اون» رهبر جوان کره شمالی در این باره را جدی تلقی نکرده اند اما پیش بینی می شود که کره جنوبی در سال آینده میلادی توانایی های فنی خود را برای مقابله با آنچه تهدیدهای همسایه شمالی نام برده، به شکل فزاینده ای افزایش دهد.

سئول می گوید که تلاش کره شمالی برای ارتقای سامانه های موشکی و افزایش توان هسته ای، ثبات شبه جزیره کره را به خطر می اندازد که این موضوع همواره از سوی پیونگ یانگ رد شده است.
کره جنوبی همچنین روز گذشته در یک موضع گیری کم سابقه اعلام کرد که برای مقابله با حملات تروریستی کره شمالی در سال آینده میلادی، خود را از هر جهت آماده کرده و در صورت مشاهده هر گونه تحرکات مشکوک شدیدا با آن برخورد می کند.

واکنش کره جنوبی در برابر همسایه شمالی در حالی صورت می گیرد که مذاکرات مقامت دو کشور اخیرا بدون نتیجه پایان یافت تا امیدها به بهبود روابط میان آنان کاهش یابد.

اگرچه یونهاپ، خبرگزاری کره جنوبی گزارش کرده که پیونگ یانگ هرگونه پیشنهاد سئول برای از سرگیری مذاکرات مجدد را رد می کند اما «جئونگ جون هی» سخنگوی وحدت دو کره روز گذشته از همسایه شمالی خواست برای نتیجه بخشیدن به مذاکرات بی حاصل روزهای جمعه و شنبه گذشته در شهر مرزی «کائه سونگ» بار دیگر به این مذاکرات بپیوندد.

مذاکرات شش جانبه صلح کره از سال 2008 در پی آزمایش هسته ای کره شمالی متوقف شد و تلاش برخی کشورها جهت برطرف کردن تنش ها میان پیونگ یانگ با جامعه جهانی و از سرگیری این مذاکرات تاکنون نتیجه ای نداشته است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.