دسته‌ها
اخبار روز

ظریف:پیش‌شرط قدرت‌ها دلیل تداوم‌جنگ در سوریه

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه تعیین سرنوشت و آینده سوریه بدون اعمال نفوذ و پیش شرط های قدرت های خارجی حق فرد فرد مردم سوریه است، پیش شرط های تعیین شده قدرت های خارجی را دلیل تداوم جنگ و خونریزی چهار سال اخیر در سوریه برشمرد.

به گزارش یک پارس به نقل از ایرنا محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان بعد از ظهر چهارشنبه به وقت محلی در بدو ورود به نیویورک، در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی به تشریح اهداف این سفر پرداخت.
وی مهمترین هدف از سفر خود به نیویورک را شرکت در دور سوم اجلاس در مورد سوریه در ادامه مذاکرات وین ١ و ٢ عنوان کرد وگفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر این نکته تاکید کرده است که تعیین سرنوشت و آینده کشور سوریه بعهده مردم این کشور است.

ظریف اظهارداشت: با این وجود ما معتقدیم که هنوز کلیه مقدمات لازم برای برگزاری این جلسه فراهم نشده است ولی به دلیل اینکه جلسه تشکیل شده، جمهوری اسلامی ایران با آمادگی کامل برای بحث در موضوعات مختلف مخصوصا هماهنگی های لازم در جهت مبارزه با گروه های تروریستی و افراطی در آن کشور و کسب اطمینان از اینکه گروه های تروریستی که دستشان به خون مردم مظلوم سوریه آلوده است در آینده کشور سوریه نقشی نداشته باشند در جلسه حضور خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد از دیگر اهداف این سفر، بحث در موضوع اجرای برجام طی نشست های دوجانبه با برخی وزرای خارجه کشورهای ٥+١ در نظر گرفته شده است.

ظربف گفت: بعد از ظهر پنجشنبه (به وقت محلی) نشست های دوجانبه ای با وزرای خارجه کشورهای چین و آلمان برگزار خواهد شد و احتمال ملاقات با وزیر خارجه آمریکا در مورد اجرای برجام وجود خواهد داشت و ملاقات های دیگری با سایر کشورهای 5+1 و سایر کشورهای شرکت کننده در مورد موضوعات منطقه ای و بین المللی نیز برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: ادامه دسترسی های گروه تروریستی داعش به منابع مالی بویژه از طریق فروش نفت به خریداران خارجی و عدم جلوگیری از ورود حامیان و جنگجویان گروه تروریستی داعش از خارج به کشورهای عراق و سوریه از بزرگترین معضلات بین المللی محسوب می شود.

وزیرامورخارجه با اشاره به جلسه ی روز پنجشنبه شورای امنیت برای دستیابی به راهکاری در جهت جلوگیری از دسترسی داعش به منابع مالی اظهار داشت: دراین زمینه به یک هماهنگی بین المللی نیاز است تا دیگر از تروریسم بعنوان ابزاری در جهت اعمال سیاست های خارجی استفاده نشود.
وی تاکید کرد که فرد فرد مردم سوریه باید بدون هیچ گونه فشار یا اعمال نفوذ و پیش شرط های کشورهای خارجی در روند تصمیم گیری در مورد آینده سوریه نقش داشته باشند.

به گفته ظریف، ولی متاسفانه تعیین پیش شرط ها از سوی برخی از قدرت های خارجی منجر به تداوم جنگ و خونریزی در طول چهار سال اخیر در این کشور شده است و ما خواستار لغو اینگونه پیش شرط ها و برقراری آتش بس در سوریه و حل اختلافات از طریق دیپلماسی و گفتگوهای سیاسی بین گروههای مختلف در سوریه در راستای تشکیل دولت اتحاد ملی سوریه می باشیم.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه جامعه بین المللی معتقد است برقراری آتش بس با گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی وجود نخواهد داشت افزود جامعه بین المللی می بایست در مبارزه با این گروه های تروریستی متحد و هماهنگ عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *