آیا شما هم به فیس بوک معتاد هستید؟

نتایج یک تحقیق در نروژ نشان می‌دهد که زنان بیشتر معتاد شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک می‌شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،  فیس‏بوك به‏رغم ایجاد ارتباط بین فرد و دوستان متعدد، احساس تنهایی را افزایش می‌دهد! فرد به جای ارتباط واقعی و رودررو با دوستان خود، وقت خودش را با فیس‏بوك می‏گذراند و در واقع كیفیت دوستان را فدای كمیت آنان می‌كند. از فیس‏بوك به عنوان جانشینی برای دوستان واقعی خود استفاده نكنید، بلكه آن را به عنوان ابزاری جهت تحكیم دوستی‏های قبلی خود به كار‌گیرید.

آيا تا به حال با خود انديشيده‌ايد كه ممكن است اشتياق افراطي نسب به يك سايت اجتماعي داشته باشيد و يا به عبارت ساده‌تر به فيس بوك معتاد باشيد؟
به گزارش لیزنا به نقل از تی تری، تست اعتیاد به فیس‌بوک، که در مجله گزارش های روانشناسی به چاپ رسیده است بر پایه شش عامل اصلی اعتیاد یعنی عدم کنترل شخصی، تغییر پی در پی خلق و خو، انزوا، افزایش مصرف، درگیری با افراد و بازگشت مجدد است.

بسیاری از مردم بر این باور بودند که استفاده آن ها ازفیس بوک به علت اضطرار می باشد. ۵۶ درصد از پاسخ دهنده ها این طوربیان کردند که استفاده از فیس بوک برایشان یک امر حیاتی است و حتی در مواردی اعتراف کردند که در هنگامی که در رستوران همراه دوستانشان در حال غذا خوردن می باشند جهت بررسی فیس بوک میزغذا را ترک کرده و به سرویس های بهداشتی می روند.

به گزارش مجله آنلاين ساينس ديلي،‌ دكتر سسيلي شيو آندري آسن متخصص روانشناسي درباره اين مطالعه كه براي اولين بار در جهان انجام گرفته مي‌گويد: ميزان استفاده از سايت پروژه مطالعاتي خود تحت عنوان «اعتياد به فيس بوك» را در دانشگاه برگن انجام داده است. در اين پروژه نقطه نظراتي شفاف درباره اينكه چرا برخي از مردم به فيس بوك وابسته مي‌شوند، ارائه شده است.

آندري آسن مي‌گويد: اين وابستگي اجتماعي فيس بوك در اكثر كشورهاي مختلف جهان به سرعت رو به افزايش است و ما هم اكنون با بخشي از مشكل اعتياد به اينترنت در ارتباط با رسانه‌هاي اجتماعي مواجه هستيم.

دكتر آندري آسن  به فيس بوك معمولا در جوان ترها بيشتر از كاربران مسن‌تر اتفاق مي‌افتد. بعلاوه ما در اين بررسي‌ها متوجه شديم افرادي كه اضطراب بيشتري دارند و از نظر روابط اجتماعي بيشتر احساس عدم اطمينان مي‌كنند از طرفداران پر و پا قرص فيس بوك هستند. احتمالا علت اين امر آن است كه افراد مضطرب از طريق يك رسانه اجتماعي راحت‌تر از برخورد رو دررو مي‌توانند با ديگران ارتباط بگيرند.
افرادي كه زندگي سازمان يافته‌تري دارند و بيشتر بلندپرواز و با اعتماد به نفس هستند كمتر با خطر اعتياد به فيس بوك مواجهند. اين اشخاص معمولا از سايت‌هاي اجتماعي به عنوان يك بخش داخلي از كار و شبكه اينترنت، استفاده مي‌كنند.

اين مطالعات همچنين تاكيد مي‌كند افرادي كه به فيس بوك وابسته هستند از نظر چرخه خواب – بيداري دچار مشكل مي‌شوند. متاسفانه از آنجا كه فيس بوك به يك ابزار روزمره مثل تلويزيون تبديل شده براي بسياري از مردم دشوار است قبول كنند كه به اين رسانه اجتماعي معتاد شده‌اند اما بررسي‌هاي دكتر آندري آسن نشان مي‌دهد كه علائم اعتياد به فيس بوك شبيه به اعتياد به مواد مخدر، اعتياد به الكل و اعتياد به مواد شيميايي است.

۳۳ درصد صفحه فیس بوکشان را در سینما و در حال تماشای فیلم بررسی می کنند. ۱۴ درصد در مراسم خاکسپاری، ۱۲درصد در مراسم عروسی خود و ۱۷ درصد هم فیس بوک را درمراسم عروسی دوستشان چک می کنند. ۶۸درصد از پاسخ دهنده ها از عدم توانایی خود در استفاده از فیس بوک نگران هستند و ۴۵ درصد هم می گویند که برای چک کردن صفحه فیس بوک بهانه تراشی می کنند و از مجالس گوناگون خانوادگی خارج می شوند.

۳۲درصد از کاربران درحال دوش گرفتن صفحه شخصی خود را بازبینی می کنند و ۵۶ درصد هم در حالی که از سرویس بهداشتی استفاده می کنند صفحه خود را بروزرسانی می نمایند.
سایر افراد نیز می گویند که استفاده از فیس بوک طوری برایمان حیاتیست که حتی درحال خواندن داستان شب برای کودکانمان نیز دوری از آن برایمان سخت می باشد

دكتر «لیپاری» می‌گوید، چند علامت برای اعتیاد به فیس‏بوك مطرح است:

1- كاهش و تغییر ساعت خواب به خاطر فیس‏بوك: اگر شما از وقت خواب‌تان می‏زنید و شب‌ها تا دیروقت پای فیس‏بوك می‏نشینید و فردا خسته و خواب‏آلوده هستید، ممكن است فیس‏بوك برایتان به یك وسواس تبدیل شده باشد. در حالت طبیعی نباید به خاطر فیس‏بوك از خودتان و زندگی‏تان غافل شوید.

2- گذراندن بیش از یك ساعت در روز پای فیس‏بوك: تعیین اینكه زمان طبیعی استفاده از شبكه‌های اجتماعی چقدر است، كار آسانی نیست. دكتر «لیپاری» می‌گوید: «من نمی‌توانم تصور كنم كه كسی بیش از یك ساعت در روز به فیس‏بوك نیاز داشته باشد.»

3- حساس شدن نسبت به دوستی‏های گذشته: ارتباط دوباره با دوستان قدیمی یكی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های فیس‏بوك است و اصولا دوستی با دوستان سابق در فیس‏بوك غلط نیست ولی این موضوع، به گفته دكتر «پایل» ممكن است به راحتی از كنترل خارج شود. او می‌گوید: «یكی از مراجعان من در فیس‏بوك با دوست سابق خود برخورد كرد. آنها ساعت‌ها به درد دل كردن با یكدیگر در فیس‏بوك مشغول شدند. او درباره نارضایتی از زندگی زناشویی خود با دوست سابقش حرف زد. یكی از اقوام او این نوشته‌ها را دید و موضوع را به والدین دختر اطلاع داد. والدین او با شوهرش تماس گرفتند. آنها اكنون در آستانه طلاق هستند.»

4- غفلت از كار به خاطر فیس‏بوك: اگر به قصد اینكه به سراغ فیس‏بوك بروید سعی می‌كنید كار خود را زودتر تمام كنید احتمالا مشكل دارید.
5- نگرانی و هراس از اینكه روزی نتوانید از فیس‏بوك استفاده كنید: دكتر «پایل» می‌گوید: اگر یك روز بدون فیس‏بوك گذراندید و این موضوع باعث استرس شما شد، بهتر است به فكر تغییر وضعیت باشید.

نتایج یک تحقیق در نروژ نشان می‌دهد که زنان بیشتر معتاد شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک می‌شوند.
محققان نروژ با انجام یک مطالعه متوجه شدند که زنان بیش از مردان به استفاده از شبکه‌های اجتماعی خصوصا فیس‌بوک، پیدا می‌کنند.

روانشناسان نروژی از دانشگاه برگن این کشور ۴۲۳ دانشجو که نشانه‌های اعتیاد به استفاده از فیس‌بوک در آنها دیده می‌شد را مورد بررسی قرار دادند.نتایج تحقیقات آنها نشان داد هرچه سن پایین‌تر باشد احتمال اعتیاد به این شبکه اجتماعی هم بالاتر می‌رود.از سوی دیگر مطالعات آنها نشان داد افرادی که میزان اضطراب و نگرانی در رفتارشان بیشتر است کاربران همیشگی شبکه‌های اجتماعی هستند، چراکه این افراد معاشرت‌های مجازی را به ارتباط‌‌های درون جامعه ترجیح می‌دهند.

به گفته این محققان، شانس این‌که افراد برون‌گرا معتاد این شبکه‌های اجتماعی شوند بسیار پایین است.این محققان با تهیه یک پرسشنامه از کاربر خواسته بود میزان استفاده از فیس‌بوک و اعتیاد به آن را «خیلی به ندرت» تا «اغلب» مشخص کنند.در نهایت متوجه شدند میزان اعتیاد به استفاده از شبکه اجتماعی فیس‌بوک در میان کاربران زن بیشتر است.

در زیر راه های ساده ای برای ترک فیس بوک شرح داده شده است با ما همراه باشید:

1. برای خود هدف تعریف کنید

فیس بوک زمانی تنها یک وسیله سرگرمی به شمار می آمد و خیلی ها ترجیح می دادند برای تفریح به جای رفتن به دامان طبیعت یا تماشای تلویزیون پای سیستم خود بنشینند و به فیس بوک شان سری بزنند، اما حالا فیس بوک حتی می تواند منبع درآمد هم باشد.

شما آزادید که هر طور خواستید از فیس بوکتان استفاده کنید، اما لطفا برای پیشگری از معتاد شدن قبل از سر زدن به آن هدف خود از این کار را مشخص کنید.

2. برای خود زمان تعیین کنید

این یکی را خیلی جدی بگیرید. می دانیم سخت است و کمی خویشتن داری می طلبد و اراده. اما باور کنید شدنی است. تعیین مدت زمان برای حضور در فیس بوک حتی می تواند باعث شود که جذابیت این شبکه اجتماعی برایتان به مرور کمرنگ نشود و وقت تان هم به بطالت نگذرد.

3. اهداف خود را به اشتراک بگذارید
سعی کنید فیس بوک را به دوستی خوب برای خود تبدیل کنید، نه دشمنی که توان و وقت و انرژی و حتی اعصاب تان را از شما می گیرد. به فیس بوک به چشم یک فرصت برای رسیدن به اهدافتان نگاه کنید و هدف های خود را در آنجا به اشتراک بگذارید. راه میان بر خوبی می تواند باشد برای رسیدن به اهداف و البته معتاد نشدن!

4.  برای خود استراحت بین دو فیس بوک بگذارید!

اگر از آن دو آتشه هایی هستید که بقیه کارهایتان را لابه لای سر زدن به فیس بوک انجام می دهید و اصلا به خرجتان نمی رود که فیس بوک را باید لابه لای کارهای دیگر بگنجانید، لا اقل لطف کنید بین زمان هایی که در فیس بوک هستید، برای خود استراحت در نظر بگیرید تا بتوانید به کارهای دیگرتان برسید!

5. به خودتان فیس بوک جایزه بدهید

این یکی خیلی شیرین است. می توانید در ازای انجام هر کار یا پروژه ای که برایتان اهمیت دارد، یک فیس بوک به خود جایزه بدهید. به این معنا که هر چه کار انجام شده مهمتر باشد، زمان بیشتری را در فیس بوک بگذرانید. تازه این مدل فیس بوک بازی هیجان و شیرینی بیشتری هم دارد.

و بالاخره

6. سیستم تان را خاموش کنید

باور کنید در دنیای اطرافتان هم زیبایی هایی هست که به اندازه فیس بوک یا حتی بیشتر از آن می توانند برای شما هیجان انگیز باشند. پس مرام بگذارید و یکبار از خیر فیس بوک بگذرید و به جای آن به اطرافتان نگاه کنید. اگر جواب نداد می توانید دوباره به رویه پیشین بازگردید.

کاربران با رتبه دهی از ۱ تا ۵  به شش سوالی که در زیر آمده است به ترتیبی که یکی از ۶ سئوال پایین ترین رتبه و بقیه بالاترین رتبه را داشته باشند، قادر خواهند بود تا تعیین کنند که آیا توسط فیس‌بوک طلسم شده اند یا خیر؟!

۱. شما زمان زیادی را به فیس‌بوک یا درباره استفاده از آن فکر می کنید.

۲. شما احساس می کنید که به سمت استفاده هر چه بیشتر و بیشتر از فیس‌بوک کشیده می شوید.

۳. شما از فیس‌بوک برای فراموش کردن مسائل شخصی تان استفاده می کنید.

۴. شما تلاش کرده اید تا استفاده از فیس‌بوک را متوقف کنید اما موفق نبوده اید.

۵. اگر شما از استفاده فیس‌بوک منع شوید دچار اضطراب و نگرانی می گردید.

۶. شما بسیار زیاد از فیس‌بوک استفاده می کنید به حدی که بر روی تحصیل و شغل شما اثر منفی گذاشته است.

اگر امتیاز شما ۴ یا بیشتر از آن در حداقل ۴ مورد از این سئوالات باشد، نشان دهنده این است که ظاهراً و البته نه لزوماً به فیس‌بوک معتاد هستید.

این تست در یک نمونه ۴۲۳ نفری از دانشجویان دانشگاه برگن در نروژ اجرا شده است و نتایج نشان داده که کاربران جوانتر نسبت به کاربران با سن بیشتر استعداد بیشتری برای معتاد شدن به شبکه اجتماعی فیس‌بوک دارند.

هم چنین نتایج نشان می دهد که زنان در خطر بیشتری نسبت به مردان قرار دارند و افرادی که از اضطراب رنج می برند هم بیشتر به فیس‌بوک وابسته هستند به این دلیل که آنها ارتباط با دیگران به طریقه غیر حضوری را خیلی راحت تر می دانند.
در بخش یافته ها به پژوهش دیگری نیز اشاره شده است که در آن ۱۰۰۰ دانشجوی دانشگاه گوتنبرگ سوئد مورد مطالعه قرار گرفته اند. این پژوهش نشان می دهد که ۸۵ درصد از این دانشجویان به طور روزانه از فیس‌بوک استفاده می کرده اند با این وصف که نیمی از آنها تأیید کرده اند که شبکه اجتماعی که مارک زاکربرگ آن را طراحی کرده است (فیس‌بوک)، اولین وبسایتی است که آنها وقتی مرورگرشان را باز می کنند به آن جا می روند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.