دسته‌ها
اخبار روز

آغاز رسمی اجرای «برجام» از سوی آمریکا

آغاز رسمی روند اجرای توافق هسته ای از سوی آمریکا و اظهارات سخنگوی وزارت حارجه آمریکا درباره این موضوع، نامه کری به یک سناتور جمهوری خواه درباره ایران، درخواست چند کارشناس هسته ای از آژانس در موضوع ایران و انتقاد روسیه از اقدامات آمریکا در سوریه، از جمله مهمترین موضوعاتی است که سرخط مطالب امروز مطبوعات جهان را به خود اختصاص داده است.
به گزارش «یک پارس»، در پی شکست سومین تلاش جمهوری خواهان برای جلوگیری از تأیید توافق هسته ای ایران در سنا، بخشی از مطالب امروز مطبوعات جهان به موضوعات مرتبط با برجام اختصاص یافته است. خبرگزاری فرانسه در این زمینه می نویسد بعد از بر طرف شدن موانع قانونی کنگره، دولت آمریکا روز پنجشنبه اجرای توافق هسته ای با ایران را به صورت رسمی شروع کرد. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای استیون مول را به عنوان هماهنگ کننده ارشد برای اجرای این توافقنامه منصوب کرد. کاخ سفید اعلام کرد باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز پنجشنبه شب در وزارت امور خارجه حاضر شد و برای تجلیل از تیم مذاکره کننده آمریکایی، با کری دیدار کرد. کنگره تا دیروز، یعنی 17 سپتامبر مهلت داشت تا درباره توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 اعلام نظر کند.
*****
جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز آغاز روند اجرایی شدن توافق هسته ای را تأیید کرده و گفته از این پس، تمرکز آمریکا بر اجرای برجام خواهد بود. به نوشته «ای بی سی نیوز»، کربی با اشاره به پایان یافتن مهلت سنا برای اعلام نظر درباره برجام، اظهار داشته: «ما بسیار از بازنگری این توافق در کنگره خرسندیم و از بحث های مطرح شده در این خصوص نیز استقبال می کنیم. جان کری نیز هرگز از بحث کردن با نمایندگان که دیدگاه های مختلفی در این خصوص داشتند، عقب نشینی نکرد. البته دیدگاه های متفاوتی در این خصوص وجود داشت و هر کسی می تواند باور خود را داشته باشد. حال به بخش مهم اجرای برجام رسیده ایم و از این پس، تمرکز ما روی این مساله و پیشبرد آن خواهد بود».
*****
همزمان با این جریان، جان کری با ارسال نامه ای برای یکی از چهره های تندرو جمهوری خواه، تأکید کرده که دولت آمریکا از اعمال هرگونه تحریم جدید علیه ایران خودداری می کند. به نوشته پایگاه خبری«آروتز شوا»، جان کری در نامه ای به مارکو روبیو، سناتور جمهوری خواه ایالت فلوریدا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016، اشاره کرده دولت از وضع هرگونه تحریم جدید درباره تروریسم و حقوق بشر که موجب شود ایران از توافق تبعیت نکند، جلوگیری خواهد کرد. وزیر امور خارجه آمریکا در این نامه همچنین اشاره کرده است که توافق هسته ای ایران، توانایی کنگره را برای اعمال تحریم های جدید علیه این کشور در موضوعات مذکور، محدود خواهد کرد.
*****
اما در مطلبی دیگر در موضوع توافق هسته ای ایران، خبرگزاری «رویترز» از درخواست چند کارشناس امنیت هسته ای از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای انتشار جزئیات توافق این نهاد با ایران خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، کارشناسان مذکور از آژانس و همچنین قدرت های جهانی خواسته اند جزئیات نحوه بازرسی از یک مرکز نظامی حساس ایران را به عنوان بخشی از توافق هسته ای تاریخی که در ماه ژوئیه حاصل شد، منتشر نمایند. این افراد مدعی هستند کوتاهی در افشای جزئیات مربوط به بازرسی های از مرکز نظامی «پارچین»، به اعتبار آژانس آسیب می زند. این دیدگاهی است که خود آژانس، دولت امریکا و یک کارشناس ارشد دیگر عدم تولید و تکثیر سلاح های هسته ای، آن را رد می کنند.
*****
در نهایت، در میان دیگر موضوعات، خبرگزاری «اسپوتنیک» به اختلاف نظر روسیه و آمریکا بر سر سوریه پرداخته و اظهارات وزیر خارجه روسیه را بازتاب داده که اقدامات ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا را در سوریه غیرقانونی خوانده است. سرگئی لاوروف گفته اقدامات ائتلاف بین المللی ضد داعش در سوریه غیرقانونی است و دلیلی برای رد همکاری با دولت دمشق وجود ندارد. وی گفته: «طبیعتاً ما اصل مقابله با تروریسم را می پذیریم؛ اما نمی توان از طریق جنگ های غیرقانونی، با اشرار مقابله کرد… روش هایی که این ائتلاف از آن ها استفاده می کند، مغایر با حقوق بین الملل است و باید با همه دولت هایی که خاک آن ها مورد تهدید قرار دارد و همه از بین بردن آن را می خواهند، توافق کرد».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *