اتمام حجت بشاراسد با ترکیه و عربستان

رئیس‌جمهور سوریه گفت که ترکیه و عربستان در مسأله دخالت نظامی در سوریه از خود اختیاری ندارند، او تأکید کرد: حق گرفتنی است اما هزینه بالایی نیز دارد.

به گزارش فارس، بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه با تأکید بر اینکه عربستان و ترکیه در صورت ورود به جنگ، حقیر خواهند شد، گفت: هنگامی که در مورد احتمال ورود نظامی ترکیه و عربستان به سوریه بحث می‌کنیم، یعنی اینکه آن‌ها را بیش از حد بزرگ کرده‌ایم؛ اما ترکیه و عربستان تصمیم حمله به سوریه را نگرفته‌اند و آن دو صرفا تابع و اجرا کننده دستورات هستند.

بشار اسد که در جمع برخی وکلای سوریه صحبت می‌کرد و مستقیما از تلویزیون سوریه پخش می‌شد، ادامه داد: تمام دنیا می‌خواهد تا با داعش در سوریه مبارزه کند، اما نسبت به کشورهایی که از لحاظ مالی و تسلیحاتی این گروه را حمایت می‌کنند، کور شده است.

رئیس‌جمهور سوریه در ادامه گفت: این حق هر شخصی است که نسبت به حکومت اعتراض داشته و خواهان اصلاحات در آن باشد، اما هیچ کسی نمی‌تواند وجود حکومت را نفی کند، چرا که همه به آن نیاز دارند.

وی معارضه را گروهی دانست که شاکله و حزب داشته باشد. او گفت: معارض معنا دارد، لازم است تا معارضه گروه مردمی و از درون احزاب  باشد و خود را در خلال انتخابات و سندیکاها و انجمن‌ها نشان دهد.

بشار اسد، تأکید کرد که منطقه دائما و همچنان در معرض برنامه‌ریزی برای تجزیه قرار داشته و دارد و هدف دشمنان سوریه ایجاد یک قانون اساسی طایفی است تا هر گروهی پس از آن به یک طرف خارجی وابسته باشد.

رئیس‌جمهور سوریه در ادامه در مورد مبارزه با تروریسم گفت: اولویت ما صرف نظر از تصمیمات آنان (تروریست‌ها و حامیان آنان)، مبارزه با تروریسم است، آن‌چه که برای ما اهمیت دارد، عزت مردم سوریه است و هیچ گامی بر نمی‌داریم که بر مبنای این عزت نباشد.

وی افزود: در حال حاصر، آن‌ها مسأله دولت انتقالی را به جای هیأت انتقالی پیش کشیده‌اند که با هدف سیطره بر حکومت است.

رئیس‌جمهور سوریه تأکید کرد: هرگونه انتقال قدرت باید در چارچوب قانون اساسی فعلی انجام شود و عمل به این قانون اساسی را تا نوشتن قانون اساسی جدید متوقف نخواهیم کرد.

بشار اسد در ادامه با اشاره به آتش‌بس گفت: آن‌ها وقتی از آتش‌بس سخن گفتند که شکست‌های افراد مسلح آشکار شد، آن‌ها از لزوم مبارزه با تروریسم سخن نمی‌‌گویند بلکه در حال حاضر اولویت آن‌ها آتش‌بس است و این نشانه این است که اوضاع میدانی تغییر یافته است.

وی در این مورد افزود: آتش‌بس باید هدف داشته باشد و به سوی رسیدن به یک مصالحه انجام شود.

بشار اسد بار دیگر تأکید کرد: از نظر ما هر کسی علیه حکومت و مردم سلاح در دست بگیرد، تروریست است و هیچ حکومتی نمی‌پذیرد که با تررویست‌ها گفت‌و‌گو کند و ما نیز نخواهیم پذیرفت.

رئیس‌جمهور سوریه در ادامه گفت: جنگ سوریه یک جنگ داخلی نیست، بلکه یک جنگ جهانی است که تا دریای چین نیز کشیده شده است. آن‌چه که در سوریه اتفاق می‌افتد یک جنگ خارجی است که از سوی مزدوران دشمنان سوریه به وقوع پیوسته است و یک جنگ داخلی محسوب نمی‌شود.

بشار اسد در انتها تأکید کرد: ما هیچ گزینه‌ای جز اینکه پیروز شویم نداریم، حق گرفتنی است، اما هزینه بسیار بالایی نیز دارد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.