“اول دبیرستان” از مقاطع تحصیلی حذف شد

وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال در دبیرستان‌ها کلاس اول نداریم و سال آینده نیز دوم دبیرستان را حذف خواهیم کرد و طی سال‌های بعد نیز از نظام گذشته خارج خواهیم شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش صبح امروز در نشست مشترک استانداران که در سالن پیامبر اعظم(ص) وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به آمار ثبت نام دانش‌آموزان در سامانه «سناد» اظهار داشت: تا روز گذشته بیش از 12 میلیون دانش‌آموز در شبکه سناد ثبت‌نام کردند که پیش‌بینی ما این است این تعداد به 13 میلیون و 200 هزار نفر برسد.
وی افزود: آمار ثبت نامی دیروز ما نسبت به سال گذشته در سامانه سناد 400 هزار نفر بیشتر بوده است.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال قریب به 980 هزار نفر نیروی انسانی آموزش و پرورش در 105 هزار مدرسه در 750 منطقه آموزشی تحت پوشش قرار خواهند گرفت، گفت: امسال ما از وضعیت بسیار خوبی در بازگشایی مدارس برخوردار هستیم.
فانی به توسعه فضای آموزشی اشاره کرد و گفت: از فروردین تا مهر امسال حدود 1300 مدرسه با 8 هزار کلاس و 350 هزار دانش‌آموز اضافه خواهند شد.
وی همچنین به آمار کتاب‌های چاپ شده اشاره کرد و گفت: امسال 130 میلیون جلد کتاب چاپ و در حال توزیع است.
وزیر آموزش و پرورش مهمترین رکن نظام تعلیم و تربیت را معلم دانست و گفت: قرار است امسال به افزایش نیروی انسانی در آموزش و پرورش بپردازیم و معتقدیم که هر چه در تامین و انگیزه نیروی معلم کار کنیم کم است.
فانی تاکید کرد: ساماندهی و بهسازی نیروی انسانی اولویت اول در آموزش و پرورش است.
وی به ساختار وظایف کمیته‌های استانی اشاره کرد و گفت: در سال 93، 25 هزار نفر از پرسنل آموزش و پرورش بازنشسته شدند که طبق بررسی‌های ما امسال نیز حدود 38 هزار نفر از پرسنل آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: از زمانی که بنده به عنوان سرپرست در آموزش و پرورش انتخاب شده‌ام تا به امروز یک نفر نیرو به آموزش و پرورش اضافه نکرده‌ام.
فانی با اشاره به ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش گفت: با این امر حدود 100 میلیارد تومان در آموزش و پرورش صرفه‌جویی کردیم.
وی در ادامه به ارتقای مدیریت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: نقش مدیران مدارس در این خصوص بسیار مهم و حساس است و حدود 5 هزار و 700 مدرسه در طرح تعالی مدیریت مدرسه قرار گرفته است.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تغییر نظام آموزشی در دوره متوسطه گفت: امسال در دبیرستان‌ها کلاس اول نداریم و سال آینده نیز دوم دبیرستان را حذف خواهیم کرد و طی سال‌های بعد نیز از نظام گذشته خارج خواهیم شد ضمن اینکه امسال متوسطه 2 دارای 3 پایه خواهد بود و به این ترتیب یک چهارم نیروی انسانی مازاد هستند که به مقاطع ابتدایی منتقل خواهند شد.
فانی در ادامه به طرح امتیازبندی معلمان اشاره کرد و افزود: براساس امتیاز جابه جایی معلمان را انجام داده‌ایم که امسال خوشبختانه این موضوع با حداقل مشکلات انجام شد.
وی تصریح کرد: سیاست ما برای تامین نیروی انسانی از بوم برای بوم است که از دو سال پیش آن را آغاز کرده‌ایم.
وزیر آموزش و پرورش در ادامه به طرح رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و گفت: آئین‌نامه این طرح به تصویب رسیده و حدود 20 الی 30 درصد احکام معلمان صادر شده است.
فانی در پایان به سیاست توسعه مقطع پیش‌دبستانی در مناطق محروم و دو زبانه الفبایی اشاره کرد و گفت: سال گذشته حدود 38 درصد پیش‌دبستانی‌ها را در این مناطق به رقم 55 درصد رساندیم که 15 درصد رشد داشته است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.