دختران در مصرف مواد دخانی سبقت گرفتند

از سال 88 روند مصرف روزانه قلیان رشد بالایی یافته و مصرف مواد دخانی در بین دختران بیشتر از پسران گزارش شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، این روزها دیدن خانم‌های سیگار بدست در سطح شهرها خیلی تعجب بر انگیز نیست چرا که گویا قبح این کار شکسته شده تا جایی که حتی قلیان به پای ثابت محافل خانوادگی شان تبدیل شده اما یک سوال مطرح است که این افزاد می‌‌دانند که این دودها چه برسر خودشان و خانواده‌هایشان می‌آورد؟

* مصرف قلیان در کشور شتابی است

امروزه مصرف قلیان بین تمام اقشار جامعه به قدری زیاد شده که در هر محفلی قطعاً چند قلیان با طعم های مختلف به چشم می‌خورد.

خسرو صادق‌نیت رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت در این باره می‌گوید: مصرف روزانه قلیان در سال 86 ثابت بوده اما از سال 88 مصرف روزانه‌ قلیان رشد بالایی داشته است.

* دختران گوی سبقت را بردند

میزان شیوع مصرف مواد دخانی در دختران از 8.7 درصد در سال 82 به 20 درصد در سال 86 رسیده است.

صادق‌نیت رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت در این باره می‌گوید: رشد مصرف قلیان در جمعیت 13 تا 15 ساله بیش از 2 برابر افزایش یافته که در دختران این میزان بیشتر است.

وی در خصوص میزان مصرف سیگار می‌گوید: میزان مصرف سیگار در پسران از 3 به 5 و در دختران از 1 به 9 درصد افزایش یافته است.

* مصرف خانوادگی قلیان و تهدید سلامت

متاسفانه مشکل اساسی مصرف قلیان ، مصرف خانوادگی آن است به طوری که مصرف یک وعده آن دودی به میزان 100 تا 200 برابر سیگار برای خود فرد و معادل 7 یا 8 نخ سیگار برای اطرافیانش تامین می‌کند.

صادق‌نیت در این باره معتقد است: قبح  مصرف دخانیات در خانواده‌ها در حال از بین رفتن است و به این ترتیب احتمال افزایش شیوع مصرف مواد دخانی در آینده افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

* قلیان و تهدید سلامت کودکان

علاوه بر اینکه دود دست دوم قلیان کودکان را تهدید می‌کند دود دست سوم نیز آنها را در امان نمی‌گذارد.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در این باره می‌گوید: دودی که از مصرف قلیان بر جدار دیوارها و زمین رسوب می‌کند و با تماس پوستی جذب بدن می‌شود دود دست سوم است و خردسالان این خانواده‌ها با کشیدن دستشان به زمین و دیوار باعث نفوذ آلودگی به بدن خود می‌شوند.

* ورود شیشه و تنباکو قلیان

برخی گزارش‌ها حاکی از اضافه‌کردن مواد روان‌گردانی چون شیشه به تنباکوهاست که باعث وابستگی بیش از پیش افراد قلیانی شده است.

صادق‌‌نیت در این باره معتقد است: موضوع جدیدی که نگرانی ‌ها را تشدید کرده اقدام افراد سودجو به هنگام عرضه قلیان در محیط های غیر مجاز در جهت افزودن مواد روان‌گردان همچون شیشه به تبناکو است.

وی می‌گوید: در برخی موارد میزان اضافه‌شده این ماده به قدری بوده که موجب مسمومیت مصرف‌کننده و بستری‌شدن او در بیمارستان شده است.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در خصوص انگیزه این سودجویان می‌گوید: مهمترین انگیزه ، وابسته‌کردن افرادی است که به مراکز آنها مراجعه می‌کنند تا هم تعداد مراجعانشان و هم میزان مصرف آنها افزایش یابد چرا که ممکن است فردی که به صورت تفریحی از قلیان استفاده می‌کند وقتی درگیر مواد محرک و مخدر در تنباکوی آن می‌شود به آن وابسته شده و مراجعات مکرری داشته باشد.

* به فکر سلامت خود و کودکانمان باشیم

مصرف‌کنندگان قلیان تا حد ممکن باید مصرف این مواد را کاهش دهند و اگر به فکر سلامت خود نیستند به فکر اطرافیان و عزیزان خود باشند چرا که مصرف قلیان بر سلامت فرزندان تاثیر درازمدتی داشته و منجر به آلوده شدن آنها و اعتیاد به مواد دخانی در آینده می‌شود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.