اسد و سیسی به زودی باهم دیدار می‌کنند

پایگاه خبری العهد لبنان با اشاره به افزایش روابط سوریه و مصر در چهارماه گذشته، به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که عبدالفتاح سیسی و بشار اسد ظرف چند روز آینده با یکدیگر دیدار می‌کنند.
به گزارش ایسنا این پایگاه خبری به نقل از منابع عربی آگاه اعلام کرد که روابط سوریه و مصر در چهار ماه گذشته به بالاترین سطح خود رسیده است.
به گفته منابع مذکور، مصر و سوریه در حال فراهم کردن مقدمات دیدار بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در چند “روز یا چند هفته” آینده هستند. زمان برگزاری دقیق این نشست هنوز مشخص نشده و طرف سوری تعیین زمان دقیق آن را به عهده مصر گذاشته است.
العهد به نقل از منابع خود در ادامه نوشت: روابط مصر با سوریه در چند ماه گذشته شاهد تغییرات زیادی بوده و ارتش مصر همتای سوری خود را به مهمات و تجهیزات نظامی مجهز کرده است. همچنین قاهره تلاش می‌کند که میان دولت سوریه و مخالفان میانه‌رو ارتباط برقرار کند. چنانکه دو ماه قبل نیز مصر میزبان کنفرانسی با حضور مخالفان سوریه بود.
تحول در روابط مصر و سوریه در سایه حوادثی است که در خاورمیانه و سوریه در حال اتفاق افتادن است به ویژه پس از آنکه روسیه صریحا اعلام کرد که آماده دخالت نظامی در سوریه برای جنگ علیه داعش است و این اعلام روسیه عملا به اظهارات غرب، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ترکیه درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه یا عملیات نظامی برای براندازی دولت سوریه پایان داد.
در مقابل غرب نیز از این تصمیم روسیه برای دخالت نظامی در سوریه محتاطانه استقبال کرده و این مسئله نشان دهنده باز شدن صفحه جدیدی در روابط میان روسیه با غرب است و این چیزی است که منابع آگاه در پاریس نیز به آن اشاره کرده‌اند.
همزمان همه افکار عمومی به نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویرک دوخته شده است. جایی که قرار است ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مفصلا درباره تصمیم خود برای جنگ علیه تروریسم سخنرانی کند.
کشورهای غربی نیز به وضوح برای حل سیاسی بحران سوریه که پس از سرازیر شدن موجی از آوارگان به اروپا به تهدیدی برای امنیت این کشورها تبدیل شده، تلاش می‌کنند و بهترین دلیل برای این مسئله اظهارات فرانک والتر اشتانمایر، وزیر خارجه آلمان است که از تمامی گروه‌های ذیربط از جمله آمریکا دعوت کرده برای اقدام جدی درباره بحران سوریه وارد عمل شوند.
در همین راستا منابع فرانسوی به العهد گفتند که دیدارهای اخیر جان کری وزیر خارجه آمریکا در برلین و لندن با همپیمانان در اروپا در واقع مقدمه چینی‌های غرب برای مذاکرات با حضور همه گروه‌های ذیربط در بحران سوریه از جمله ایران ، روسیه، عربستان و ترکیه است.
این منابع تاکید کردند که نشست‌هایی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در آغاز ماه اکتبر برگزار خواهد شد.
مسئله دیگری که باعث می‌شود مصر و سوریه هرچه سریعتر تصمیم تقویت روابط خود را اجرایی کنند تغییرات چشمگیری است که در سوریه اتفاق افتاده و به استراتژی ده ساله آمریکا برای براندازی نظام بشار اسد پایان داده است به ویژه پس از اعلام روسیه مبنی بر تصمیم دخالت نظامی در جنگ علیه تروریسم در سوریه.
علاوه بر همه اینها سناریوی منطقه‌ای که قطر، ترکیه و عربستان برای براندازی نظام اسد آن را رهبری می‌کردند با این تصمیم روسیه عملا به پایان رسیده و کشورهایی که امکان ایجاد بی ثباتی در سوریه را دارند خودشان دچار مشکل شده‌اند. ترکیه و عربستان درگیر مشکلات داخلی با کردها و مسئله یمن هستند و قطر هم در حال حاضر مشغول تحریک اخوان المسلمین برای ایجاد بهار عربی است. در حالی که قاهره با ایجاد تغییر ریشه‌ای در موضعش به سمت روسیه بازگشته و تصمیم گرفته روابطش با روسیه را از سر بگیرد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.