دسته‌ها
اخبار روز

دستور گردن زدن ۲۸ نفر از عاملان حادثه منا

روزنامه الدیار لبنان مدعی شد ملک سلمان دستور گردن زدن ۲۸ نفر از عاملان و مسئولان سعودی حادثه منا را صادر کرده است تا بر مقصر اصلی ماجرا یعنی «محمد بن سلمان» سرپوش گذاشته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه الدیار لبنان با انتشار خبری درخصوص حادثه منا که منجر به جان باختن و زخمی شدن بیش از ۳۰۰۰ نفر از حجاج مکه مکرمه شد به نقل از یک مقام مسئول در دستگاه آل سعود اعلام کرد که «ملک سلمان» دستور گردن زدن ۲۸ نفر از مسئولان سعودی این حادثه را صادر کرده است.

وی همچنین تاکید کرد این حکم فردا جمعه به اجرا گذاشته خواهد شد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد که حادثه اخیر در منا، بدترین حادثه در نوع خود از ۵۲ سال پیش تاکنون بوده است.

این دستور در حالی از سوی سلمان بن عبدالعزیز صادر شده است که بنابر گزارش همین روزنامه، علت بروز فاجعه امروز در سرزمین «منا» عبور ناگهانی کاروان پر تعداد «سلمان بن عبدالعزیز» وزیر دفاع و جانشین ولیعهد سعودی از یکی از مسیرهای عبور حجاج در منا بوده است و این در حالی است که مقامات سعودی تلاش می‌کنند این خبر را مخفی کرده و از انتشار گسترده آن جلوگیری کنند.

الدیار در گزارش خود آورده است: «حقیقت این است که هنگام ازدحام حجاج در منا، محمد بن سلمان تصمیم گرفت در این مراسم شرکت کند، پس با کاروانی شامل ۲۰۰ نیروی ارتشی و ۱۵۰ نیروی پلیس که از همه طرف آن را اسکورت می‌کردند وارد جمعیت شد و به مرکز منا رسید. در این لحظه جهت حرکت حجاج تغییر و حتی به جهت عکس حرکت اولیه تبدیل شد تا بسرعت ازدحام شدیدی میان حجاج حاصل شد.»

بر این اساس؛ به نظر می رسد که صدور حکم اعدام برای عده ای از مسئولین امنیتی آن هم به این سرعت و بدون هیچگونه ارزیابی دقیق، تنها با هدف سرپوش گذاشتن بر مقصر اصلی فاجعه یعنی آقازاده پادشاه سعودی بوده است.

گفتنی است «محمد بن سلمان» به عنوان وزیر دفاع سعودی عامل اصلی کشتار مردم مظلوم یمن طی ۱۸۰ روز گذشته نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *