سعودی‌ها کشته‌ها و مصدومان را با هم داخل کانتینرهای سردخانه‌ای می‌انداختند!

یکی از اساتید دانشگاه امام حسین(ع) که در روز فاجعه منا در صحنه حضور داشت، گفت: ورود شاهزاده عربستان با ماشین به داخل شلوغی جمعیت سبب مسدود شدن خیابان 204 و افزایش تراکم جمعیت شد که در نتیجه این خیابان به قربانگاه حاجیان تبدیل شد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دکتر سید محمدجواد هاشمی فشارکی، از اساتید دانشگاه امام حسین (ع) که در فاجعه منا حضور داشت در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی، بر اساس مشاهدات عینی خود به بررسی واقعیات رخ داده پرداخت و گفت: علت اولیه این فاجعه تصمیم شاهزاده عربستان برای انجام رمی و ورود با خودروی شخصی‌اش در زمان شلوغی و ازدحام جمعیت بود که منجر به مسدود شدن درب انتهای خیابان 204 منتهی به جمره شد و جمعیت در این خیابان متراکم شدند.

هاشمی در ادامه گفت: در همان لحظه یک درب نرده‌ای مسدود را که عرض بسیار کمی داشت باز کردند و همین امر سبب خروج پرفشار جمعیت و افتادن روی زمین می‌شد و افتادن یک نفر سبب افتادن مابقی جمعیت روی آنان می‌شد.

وی ادامه داد: در خیابان 204 افراد بیشتر از دو ساعت در زیر آفتاب به صورت فشرده ایستاده بودند و پیوسته بر تعداد و فشار جمعیت اضافه می‌شد که همین موضوع باعث غش کردن افراد شده بود.

در صحنه حادثه هیچ امدادی صورت نمی‌گرفت
هاشمی درباره شیوه امدادرسانی به مجروحین فاجعه منا تصریح کرد: در چهار ساعت اولیه بحران امدادرسانی در حد نقل و انتقال با آمبولانس بود و در صحنه هیچ احیایی انجام نمی‌شد و پلیس بین مصدوم و فوتی تفاوتی قایل نمی‌شد و هدفش احاطه بر محیط بود.

کشته‌شدگان و مصدومین را با هم داخل کانتینرهای سردخانه‌ای می‌انداختند!
وی با توجه به خبرهای دریافتی از دیگر همکارانش که در صحنه حضور داشتند، به آماده بودن کانتینرهای سردخانه‌ای چند طبقه‌ای اشاره کرد که هم کشته‌شدگان و هم مصدومین را داخل آن می‌انداختند!

وی ادامه داد: همچنین ماموران با مصدومان برخوردی خشن داشتند و همه را میت تلقی کرده و از روی آن‌ها با پوتین عبور می‌کردند.

هاشمی با اشاره به نیروهای امدادی گفت: نیروهای امدادی اغلب کم سن و سال بودند و عملکرد کندی داشتند و فعالیت‌های امدادی لازم را انجام نمی‌دادند.

انتهای پیام/خ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.