دسته‌ها
اخبار روز

لحظه به لحظه با دادگاه میلیاردر نفتی

قرائت کیفرخواست ب-ز تمام شد/درخواست دادستانی برای مصادره اموال متهم/ تقلب میلیارد نفتی در معاملات با «شرکت Hk»

سومین جلسه دادگاه متهم نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب آغاز شد.

به گزارش یک پارس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،‌ صبح امروز ساعت 08:08 وکیل مدافع و خواهران متهم نفتی وارد دادگاه انقلاب شدند.
گفتنی است،‌ جلسه سوم دادگاه میلیاردر نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب و با ریاست قاضی صلواتی برگزار می‌شود، همچنین جلسه دادگاه بنا به نظر ریاست شعبه مثل روز‌های گذشته علنی برگزار می‌شود.
ورود خانواده یکی دیگر از متهمان
به دنبال ورود وکیل مدافع و خواهران متهم نفتی، خانواده یکی دیگر از متهمان وارد دادگاه انقلاب شدند. “ساعت 08:10”
متهم نفتی وارد دادگاه انقلاب
متهم نفتی با تدابیر امنیتی جهت ادامه رسیدگی به پرونده وارد شعبه 15 دادگاه انقلاب شد.
دادگاه آغاز شد
سومین جلسه دادگاه متهم نفتی آغاز شد. “ساعت 08:40”
بازگشت بدهی‌ها به بیت المال
قاضی صلواتی رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب در ابتدای جلسه گفت: وکلای خارجی متهم ردیف اول پرونده اعلام کردند که با ارائه پیش نویس ضمانت نامه‌های بدون قید و شرط متهم آماده پرداخت بدهی وی به شرکت نفتی Hk هستند.
وی افزود: مدیرکل حقوقی نفت ایران اعلام کرد که با همکاری وکلای متهم نفتی بدهی‌ها ظرف مدت روجاری به بیت المال بازگردانده می‌شود.”ساعت 08:55″
آغاز قرائت کیفرخواست
پس از سخنان قاضی صلواتی و همچنین قرائت مواد ۳۵۳ و ۳۵۴ قانون آیین دادرسی کیفری نماینده دادستان تهران قرائت ادامه کیفرخواست را آغاز کرد. “ساعت 09:10”
جزییاتی از پرونده میلیارد نفتی
نجفی نماینده دادستان تهران در ادامه قرائت کیفرخواست مطالبی را در خصوص تاسیس بانک‌های FIB و کنت تاجیکستان، نحوه زمینه سازی و ارز از بانک‌ها، حواله‌های انجام شده برای پیمانکاران نفتی و مبادلات شرکت‌های نفتی بیان کرد.
وی در خصوص عمکلرد «ب.ز» در رابطه با شرکت نفت ملی ایران گفت: اوایل سال 91 «ب.ز» با همکاری «ح.ف.ه» و «م.ش» و اعتماد و مشارکت با یکی از بانک‌های داخلی و با وساطت «م.ش» به دنیای معاملات نفتی وارد می‌شود و از طرفی «ب.ز» از طریق «ک.د» و «س.ج.س» به شرکت «ن» معرفی می‌شود.
نجفی تصریح کرد: «ب.ز»، «ح.ف.ه» و «م.ش» در یک عملیات باندی و گروهی مبالغی را از وزارت نفت کلاهبرداری می‌کنند. «ب.ز» از تاریخ تحریم «FIB» در جهت استرداد وجوه مورد ادعای شرکت «hk» اقداماتی را انجام داده است و از طرفی «ب.ز» بیان کرده به دلیل تحرم بانک «اف ای بی» جابجایی وجوه ممکن نیست.
نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفرخواست به اظهارات «ب.ز» اشاره کرد و گفت: در طول تحقیقات «ب.ز» درصدد بوده بانک FIB را بانکی معتبر معرفی کند و اصرار داشته که این بانک دارای ترازنامه های دقیق است درصورتی که در بررسی های به عمل آمده این بانک دارای اسناد مالی و ترازنامه های معتبر نبوده و سطح فعالیت آن بسیار محدود است.
وی ادامه داد: «ب.ز» با استقرار یک سیستم ریموت در تهران کلیه عملیات مربوط به بانک FIB را در دفتر تهران انجام می داده است و تنظیم اسناد بدهکاری صرفا با دستور «ب.ز» بوده است.
نماینده دادستان تهران در ادامه قرائت کیفرخواست به نقش بانک FIB در معاملات متهم نفتی اشاره کرد و گفت: 11 فقره ای که به شرکت HK داده شده است توسط این بانک بوده است. متهم نفتی به همراه یکی از دستیارانش در یکی از معاملات سیصد هزار یورو نزد بانک FIB واریز کرده اند و قرارداد فروش نیز موجود بوده است. متهم نفتی مساعدت های خود به شرکت HK از جمله واریز مبلغ سیصد هزار یورو و 240 میلیون دلار را در بستر بانک FIB ترسیم کرده است و عملیات متقلبانه خود را در بستر صندوق خاص این بانک پیگیری کرده است.
نجفی ادامه داد: یکی دیگر از ادعاهای متهم نفتی این است که تمام حواله‌های این شرکت از یک منبع کاذب ارسال شده است. تعریف منابع موهوم از جانب «ب.ز» جهت واقعی جلوه دادن منابع را باید در بستر همین بانک FIB دید. متهم نفتی بابت وجوه دریافتی از شرکت های «ن» و HK حسابی به نام شخص مجعولی نزد بانک FIB ایجاد می کند.
نماینده دادستان ادامه داد: متهم نفتی عملیات متقلبانه خود را علاوه بر بانک FIB در دو نهاد دیگر ساماندهی می کرده است.
وی از بانک کنت به عوان محل جابجایی پیام های سوئیفتی استفاده می کرده است و هنگام خرید نفت از HK اعتبارات اسنادی جعلی استفاده می کرده است. اکثر قریب به اتفاق معاملات «ب.ز» جهت پرداخت مطالبه شرکت «HK» با تقلب همراه بوده است و متهم به همراه «م.ش» به خلق پول غیرواقعی و بدون پشتوانه اقدام می کرده است. متهم پس از اینکه منابع دریافتی نفت را برای خود هزینه می کرده است در پاسخ به مطالبات شرکت «HK» روش متقلبانه دیگری را در پیش می گیرد. با عنایت به اینکه وجود حاصل از اعتبارات اسنادی به صورت صوری و غیرواقعی انجام شده و از طرفی با توجه به اینکه منابع شرکت «ن» غیرواقعی بوده است بنابراین می توان نتیجه گرفت در واقعیت حساب شرکت «HK» نزد بانک FIB خالی و پوچ بوده است.
نجفی ادامه داد:  متهم نفتی در برابر مطالبات بدهی های خود مقاومت می کرده است و از مسئله ای که خود ساخته است یعنی تحریم استفاده می کرده و سعی داشته خود را از دست پیمانکاران رها کند و مدعی شده که به لحاظ تحریم قابلیت جابجایی منابع در حق پیمانکاران وجود نداشته است. همچنین با توجه به اینکه مطالبات «HK» از سوی چند نهاد مهم داخلی نیز پیگیری می شده است «ب.ز» به خلق سناریوی جدید با عنوان خلق پول غیرواقعی می پردازد و با توجه به اینکه به بحث بین المللی بانکی اشراف محدودی داشته است به جعل حواله های ارزی و حواله های کلان رو می آورد.
وی ادامه داد: نتایج تحقیقات نشان می دهد متهم در صدد بوده است با جعل پیام و حواله استفاده از منابع مجهول بتواند از موسسات اعتباری اسناد بهادار و یا ضمانت نامه دریافت و آن را به شرکت «HK» بدهد. موضوع جعلی بودن این حواله ها توسط کارشناسان بانک مرکزی تایید شده است.
نجفی همچنین در ایمیلی به کارمندان یکی از شرکت های خود اعلام می کند که دریافت بانک از یک بانک معتبر را در سابقه به یکی از بانک های خود ثبت کند؛ اما با توجه به اینکه با یک استعلام ساده می توان به جعلی بودن این ثبت سابقه پی برد متهم درصدد خلق شخص مجهول روی می آورد و ساخت یک شرکت مجهول را در دستورکار خود قرار می دهد و همچنین مهری به اسم این شخص طراحی کرده و قرارداری جعلی انعقاد می کند و بیش از 8 میلیارد یورو با این محوریت جعلی نزد یکی از بانک ها سپرده می گذارد.
نجفی گفت: با یک دستور بابک زنجانی ۴ میلیارد یورو در قالب وام ۳ ساله به تأمین اجتماعی داده می‌شود و از حساب وی در دبی به بانک رفاه کارگران واریز می‌شود.
ماجرای پیشنهاد معاون دادستان و واکنش بابک زنجانی
نجفی معاون دادستانی خطاب به قاضی دادگاه گفت: به علت وجود پیچیدگی‌های فراوان در پرونده با صلاحدید قاضی دادگاه خواستار حضور نمایندگان بانک مرکزی در جلسات آتی هستم.
بابک زنجانی در واکنش به این پیشنهاد گفت: این حرف دل من هم هست.
گفتنی است، قاضی صلواتی به متهم نفتی که اعتراض داشت و گفته هایی در هنگام قرائت کیفرخواست بیان کرد تذکر داد که بدون کسب اجازه از دادگاه صحبت نکند.
کوهپایه زاده وکیل مدافع بابک زنجانی گفت: ایرادات زیادی به کار کارشناسان بانک مرکزی در این پرونده وجود دارد و خلاء کارشناسان بین‌المللی در امور بانکی احساس می‌شود، زیرا کارشناسان بانک مرکزی فاقد علوم حقوقی بوده‌اند و به بیشتر موارد این پرونده لباس کیفری پوشانده‌اند که اگر از کارشناسان بین المللی برای امور بانکی استفاده شود، ابهامات زیادی حل خواهد شد.
نجفی در پاسخ به کوهپایه زاده گفت: در این پرونده از بهترین کارشناسان بانک مرکزی استفاده شده است و دادستانی از این بابت به اغنی رسیده است.
حمزه ای ادامه کیفرخواست را قرائت می کند
نماینده دادستان تهران تغییر کرد و حمزه ای ادامه کیفرخواست را قرائت می کند. “ساعت 10:30”
تنفس 15 دقیقه‌ای 
بنا به نظر قاضی صلواتی ریاست شعبه 15 دادگاه انقلاب 15 دقیقه تنفس اعلام شد.
افت فشار بابک زنجانی
دادگاه رسیدگی به پرونده پس از 15 دقیقه تنفس مجدد آغاز شد ولی اینطور که چهره و رنگ صورت بابک زنجانی نشان می‌دهد وی دچار افت فشار شده است.
جزییاتی از پرونده میلیارد نفتی
نماینده داستان تهران در ادامه قرائت کیفرخواست به پنجمین اتهام متهم نفتی اشاره کرد و گفت: در مبادله‌ای که با سازمان تامین اجتماعی داشته است بحث پولشویی و صرف هزینه بیش از یک میلیارد یورو و پولشویی این مبلغ دیده می شود.
وی همچنین اعلام کرد: با شکایتی که صورت گرفته است متهم از شرکت «HK» و شرکت «ن» کلاهبرداری کرده است. نامبرده پس از کسب عواید، این عواید را از طرق مختلف جابجایی کرده است.
حمزه ای انتشار اکاذیب را یکی دیگر از اتهامات میلیارد نفتی اعلام کرد و گفت: مصداق این اتهام در نامه ای است که متهم به شرکت «HK» و رونوشت آن  را به بسیاری از نهادها ارسال کرده است.
نماینده دادستان تهران ادامه داد: وی با مراجعه به تامین اجتماعی در معیت یکی دیگر از متهمان پرونده نفتی «ح. ف .ه» اعلام کرده است که می تواند سهام های شرکت های تامین اجتماعی را به مبلغ چهار میلیارد یورو خریداری کند به همین خاطر مدیرعامل پیشین سازمان تامین اجتماعی با این دو متهم وارد انعقاد قرار داد می شود و در سال 91 قرارداری بین این سه نفر منعقد می شود. متهم نفتی مبلغ چهار میلیارد یورو را به صورت ین ژاپن در حساب تامین اجتماعی می ریزد.
حمزه‌ای نماینده دادستان خاطر نشان کرد: وجود اینگونه پرونده‌ها در کشور باعث اشاعه فرهنگ رانت خواری می‌شود و روحیه کار و سازندگی را از جوانان صلب می‌کند.
وی گفت: نظر به گسترده بودن جرائم به ویژه 24 فقره جعل بنا به بند 2 قانون اختلال در نظام اقتصادی کشور اینگونه فعالیت‌های اقتصادی به قصد ضربه زدن به نظام اقتصادی کشور در حد افساد فی الارض است،‌ در نتیجه تقاضای ضبط اموال اموال متم ردیف اول از جمله اموالی که به صورت صوری به دیگر اشخاص واگذار شده و اموال خارج از کشور وی به نغع دولت را دارم.
پایان قرائت کیفرخواست متهم ردیف اول «ب.ز» “ساعت 11:30”
آغاز قرائت کیفرخواست متهم ردیف دوم «م.ش» “ساعت 11:30”
در حال بروز رسانی . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *