دسته‌ها
اخبار روز

بیانیه علمای وهابی سعودی علیه ایران و روسیه

اخبار,اخبارسیاست  خارجی, حملات روس ها در سوریه

در این بیانیه ادعا شده : جهادگران مقدس در سوریه از همه ملت های اسلامی دفاع می کنند. به آنها اعتماد کنید و از آنها پشتیبانی کنید… چرا که اگر خدای ناکرده آنها شکست بخورند ، این اتفاق در دیگر کشورهای سنی مذهب منطقه نیز تکرار خواهد شد.

دهها تن از علمای وهابی  تندرو سعودی با صدور بیانیه ای از کشورهای عربی و اسلامی خواستند تا در برابر حکومت بشار اسد در سوریه و حامیان ایرانی و روسی آن، متحد شده و و از شورشیان مسلح مخالف حکومت سوریه به طور جدی حمایت و پشتیبانی کنند.

به گزارش عصر ایران به نقل از گزارش مشترک ” وایز نیوز ” و “رویترز”، دهها تن از علمای تندرو وهابی سعودی با صدور یک بیانیه اعلام جهاد ،شورشیان مسلح مخالف حکومت سوریه را “جهادگران مقدس” خوانده اند و هشدار داده اند در صورت شکست آنها در سوریه، دیگر کشورهای سنی مذهب عربی و اسلامی در نوبت بعدی تغییر رژیم خواهند بود.

در این بیانیه خواسته شده  تا همه گونه حمایت اخلاقی، مادی، نظامی و مالی از شورشیان مسلح در سوریه به عمل آید تا آنها بتوانند در جنگ با بشاراسد و حامیان روس و ایرانی او پیروز شوند.

در این بیانیه ادعا شده :” جهادگران مقدس در سوریه از همه ملت های اسلامی دفاع می کنند. به آنها اعتماد کنید و از آنها پشتیبانی کنید… چرا که اگر خدای ناکرده آنها شکست بخورند ، این اتفاق در دیگر کشورهای سنی مذهب منطقه نیز تکرار خواهد شد.”

رویترز نوشت علمای امضا کننده این بیانیه وابسته به دولت سعودی نیستند اما دیدگاه های به شدت فرقه گرایانه و ضد مسیحی آنها بیانگر شدت خشم آنها از اقدام اخیر روسیه در حمله نظامی به سوریه و هدف قرار دادن مواضع برخی گروه های مسلح مخالف اسد در سوریه و حمایت ایران از اقدام نظامی روسیه است.

همچنین این علمای تندرو و افراطی به دلیل دیدگاه های ضد شیعی و ضد ایرانی خود ، جنگ داخلی سوریه را به مثابه یک جنگ فرقه ای بین شیعیان و سنی ها در خاورمیانه می بینند که در دو سوی آن ایران و عربستان ایستاده است.

دولت عربستان با وجودی که به جد از گروه های تروریستی و گروه های مسلح مخالف دولت سوریه حمایت و پشتیبانی می کند، اما نسبت به رشد گروه هایی چون داعش و القاعده و جبهه النصره نیز نگران است. داعش تهدید کرده است دولت آل سعود را سرنگون خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *