بیش از ۵۰ کشته بر اثر حمله هوایی به یک عروسی در یمن

image
عروسی در شهر سنبان در ۱۰۰ کیلومتری جنوب صنعا، که تحت کنترل نیروهای حوثی است، برگزار شده بود.
حوثی‌ها نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را مسئول این حمله هوایی می‌دانند. رسانه‌های عربستان در برابر می‌گویند که شورشیان حوثی به مراسم عروسی حمله کرده‌اند.
در اوایل سال جاری شورشیان حوثی عبدربه منصور هادی را مجبور به ترک صنعا، پایتخت یمن کرده بودند. رئیس جمهور ابتدا به شهر بندری عدن در جنوب رفت اما در ماه مارس، هنگامی که شورشیان حوثی به محل اقامت او در عدن نزدیک شدند، به عربستان سعودی گریخت.
بیشتر بخوانید:
به دنبال فرار منصور هادی عربستان سعودی از ۲۵ مارس گذشته به همراه کشورهای ائتلاف عربی با شرکت شیخ‌نشین‌های خلیج فارس، حملات نظامی خود علیه مواضع شورشیان حوثی را آغاز کرد.
بازگشت رئیس جمهور
عبدربه منصورهادی روز سه‌شنبه (۳۱ شهریور/ ۲۲سپتامبر) با یک هواپیمای نظامی وارد فرودگاه عدن شد.
جنگ یمن تا به حال ۵۰۰۰ کشته و ۲۵ هزار نفر زخمی گرفته است. به منصور هادی و متحدانش اتهام مسئولیت کشته شدن غیرنظامیان زده می‌شود. چند هفته پیش نیز بر اثر حمله به یک عروسی در شهر المخا ۱۳۰ نفر کشته شدند. ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی مسئولیت این حمله را نیز رد کرد.
بیشتر بخوانید:
شورشیان ضددولتی “حوثی” که به کیشی نزدیک به مذهب شیعه باور دارند از سپتامبر سال گذشته بر صنعا پایتخت و برخی از شهرهای مهم یمن مسلط شدند.
از ماه مارس سال جاری میلادی ائتلافی از شیخ‌نشینان خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی حملات هوایی علیه شورشیان یمن را شروع کرد. عربستان گفته است قصد دارد تمام عناصری که “با حمایت بیگانگان” حکومت یمن را متزلزل کرده‌اند نابود کند و رئیس جمهور منصور هادی را به قدرت برگرداند.
از جمهوری اسلامی ایران به عنوان حامی اصلی شورشیان حوثی نام برده می‌شود، اما ایران این موضوع را به شدت تکذیب کرده و در برابر عربستان سعودی را متهم می‌کند که با لشکرکشی به یمن، امنیت منطقه را به خطر انداخته است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.