دولت آلمان به دنبال فردى كه اسكناس قيچى ميكند!

image

فرد ناشناسی از ابتدای ماه سپتامبر سال جاری، انبوهی از اسکناس‌های رنگارنگ ۵۰، ۱۰۰ و حتی ۵۰۰ یورویی قیچی‌شده را در کوچه و خیابان‌های شهر دارمشتات در آلمان روی‌ هم انبار می‌کند و بدون آن که از خود اثری بر‌جا بگذارد، ناپدید می‌شود. عابران پیاده یا پلیس‌های گشت تا کنون ۲۳ بار با َتل این اسکناس‌های باطل‌شده در خیابان‌ها و چهارراه‌های خلوت روبرو شده‌اند و آن‌ها را پس از جمع‌آوری به صندوق بانک مرکزی در شهر ماینس سپرده‌اند.
راینر الم، یکی از کارشناسان این بانک که هر روز با “تعمیر اسکناس‌های پاره‌شده” سر و کار دارد، ارزش پول‌های قیچی‌شده را حدود ۲۰ هزار یورو تخمین می‌زند. به گفته‌ی راینر الم، ترمیم اسکناس‌های یافت‌شده از آن‌جا که باید ابتدا تکه‌های هر اسکناسی از میان انبوه پاره‌های قیچی‌شده، پیدا شود، بسیار دشوار و وقت‌گیر است. او می‌گوید، شماره‌ی اسکناس‌ها که اغلب آسیب ندیده‌اند، “راهنمای مناسبی” در سرهم‌کردن تکه‌های پراکنده است.
فردینالد دریگس، سخن‌گوی مرکز پلیس دارمشتات، با اشاره به این که “قیچی‌کردن اسکناس” جرم محسوب نمی‌شود، می‌گوید: «با این حال کارآگاه‌های ما در حال بررسی موضوع هستند تا به انگیزه‌ی فردی که دست به این کار می‌زند، پی ببرند.»
به نظر هانس اونو روتگرز، روان‌شناس مرکز درمانی دانشگاه ماربورگ، این فرد یا بیمار روحی است و به عواقب کار خود واقف نیست و یا از سلامت عقل برخوردار است و در این صورت انگیزه‌های گوناگونی برای این کار قابل تصور است: «وقتی کسی چیزی را نابود می‌کند، این همیشه نشانه‌ای برای پرخاشگری است و فرد پرخاشگر ظاهرا می‌خواهد توجه دیگران را به خود جلب کند».

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.