دسته‌ها
اخبار روز

روند بررسی برجام

Mona Hoobehfekr-24-7.jpg

صبح روز یکشنبه با 133 رای موافق، و پس از حاشیه‌هایی طرح یک فوریتی اقدام متناظر جمهوری اسلامی ایران در مورد اجرای برنامه جامع اقدام مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و 1+5 در اولویت کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

به گزارش یک پارس به نقل از ایسنا، محمد جوادظریف وزیر امور خارجه کشورمان و سیدعباس عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته‌ای برای حضور در جلسه بررسی و تصویب گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد برجام که یک فوریت آن در جلسه علنی 12 مهر 94 به تصویب رسیده بود در جلسه حاضر شدند.

تجمع نمایندگان دلواپس در مقابل هیات رئیسه مجلس

دلواپسان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان عضو جریان پایداری در مقابل تریبون هیات رئیسه تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، در جریان جلسه علنی امروز مجلس و در زمان بررسی طرح اقدام متناظر ایران در اجرای برجام نمایندگان دلواپس مجلس با ابتکار حسینیان و کریمی قدوسی در مقابل هیات رئیسه تجمع کردند و در این میان دوندگی رسایی در صحن مجلس و تردد دائم وی به جایگاه هیات رئیسه نمود بیشتری داشت.

در میان تجمع کنندگان کریمی قدوسی، نبویان، رسایی، حسینیان و آقاتهرانی حضور فعال‌تری دارند و دائم با هیات رئیسه و رئیس جلسه مذاکره می‌کنند.

البته در میان این افراد برخی نمایندگان نیز با محفاظه‌کاری بیشتری حضور می‌یابند و دائم از بین آنها جدا می‌شوند و دوباره به صف آنها می‌پیوندند که رسایی از جمله این افراد است.

اظهارات بذرپاش در مخالفت با طرح اجرای برجام

مهرداد بذرپاش نماینده اصولگرای مجلس با کلیات طرح اجرای برجام مخالفت کرد و گفت که کسی منتظر مجلس نیست و توافق از روز 26 مهر اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا بذرپاش در سخنان خود به هیأت رئیسه مجلس انتقاد کرد که چرا باعث شده مجلس اینطور دوتکه شود.

وی افزود: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در کمتر از دو ساعت این طرح را بررسی کرده و 200 پیشنهاد را هم بررسی و یکجا رد کرده است.

او ادامه داد: آیا این بررسی به نظر شما درست و کارشناسانه است؟ اینکه ما از دولت خواسته‌ایم لایحه بدهد آیا کار بدی است؟ آیا تندروی است و آیا کاسب تحریم هستیم؟ بعضی‌ها نمی‌دانم این اعداد را از کجا می‌آورند و می‌گویند 80 درصد، 90 درصد و بعضاً 120 درصد مردم موافق هستند. اگر ما به دنبال رأی و استفاده سیاسی بودیم آن طرف می‌ایستادیم.

بذرپاش مدعی شد: کسی منتظر ما نیست. خطی را شروع کردند که می‌گویند هر روز تأخیر اینقدر میلیارد ضرر است. این دروغ است. هر کس این حرف را می‌گوید به خاطر این است که شما را تحت فشار قرار دهد.

این عضو هیأت رئیسه مجلس همچنین گفت: یکی از کشورهایی که ما با آن مواجه هستیم آمریکاست و هر دو مجلس سنا و نمایندگان با برجام مخالف هستند. رئیس جمهور آنها نیز یک سال بیشتر روی کار نیست. مگر مجلس آمریکا برجام را تصویب کرده که آنها از شما تصویب می‌خواهند. این حرف اشتباهی است که منتظر مجوز مجلس هستند. اگر بودند لایحه ارائه می‌کردند.

بذرپاش در ادامه به سخنان وندی شرمن اشاره کرد و از اعضای تیم مذاکره کننده خواست به صحبت‌های او پاسخ بدهند.

بذرپاش صحبت‌های وندی شرمن را اینطور نقل کرد: هیچ یک از بخش‌های طرح یک فوریتی مجلس مانع اجرایی شدن برجام نیست که مغایر با نیاز امروز ما و تأکید کاخ سفید باشد. روحانی بسیار دوست دارد روز اجرای برجام پیش از اجرای انتخابات مجلس باشد تا مردم ایران شاهد برداشته شدن تحریم‌ها باشند. حتی اگر تحریم‌ها هم برداشته شود به غیر از تحریم‌های محدود از قبیل تحریم‌های هوایی، پسته و خاویار، فعالان اقتصادی آمریکا اجازه نخواهند داد برداشته شود.

این نماینده اصولگرای مجلس افزود: وندی شرمن که خود عضو تیم مذاکره کننده است این حرف‌ها را می‌زند و حرف‌هایش تکذیب نمی‌شود. آیا ما نباید حساس باشیم که بعد از اجرای برجام چه میزان آز تحریم‌ها باقی می‌ماند؟ اگر طرف مقابل تحریم‌ها را برگرداند به بهانه‌هایی مثل حمایت از تروریسم و حقوق بشر تکلیف ما چیست؟ چند سال دیگر نه دولت است و نه تیم مذاکره کننده و همه عوض شده‌اند.

بذرپاش خاطرنشان کرد: این یک سند است. این طرح را در کمتر از دو ساعت بررسی کردند. اینکه گفته می‌شود برجام حفره‌های امنیتی دارد آیا نباید برای ‌آن راه‌حلی ببینیم؟

در واکنش به اظهارات بذرپاش،

بروجردی: چرا به نتیجه رای‌گیری اعتراض دارید؟

علاءالدین بروجردی در واکنش به سخنان مهرداد بذرپاش در مخالفت با طرح اجرای برجام گفت: ایشان جزو تیم تهیه کننده طرح هستند. البته نه به معنای اینکه اصل طرح را تهیه کرده باشند.

به گزارش ایسنا، علاءالدین بروجردی ادامه داد: 4 نفر از فراکسیون اصولگرایان و 3 نفر دیگر از فراکسیون رهروان نشستیم تمام ابعاد موضوع را دوستان پیشنهاد و نظر دادند. ما چند ساعت وقت گذاشتیم اما آقای رسایی طرح جایگزین را مطرح کردند. چند دقیقه به ایشان وقت داده شد و طرح‌شان را تشریح کردند، اما رأی نیاورد. اگر ملاک رأی آوردن است و ما هم بر اساس رأی آوردن در مجلس هستیم چرا اعتراض دارید؟

در ادامه این سخنان بذرپاش اعتراض خود را مطرح کرد که رئیس مجلس به او متذکر شد: شما هم مثل بقیه باید اجازه بگیرید تا بتوانید صحبت کنید.

لاریجانی در واکنش به تذکرات نادران،

طرح برجام یک طرح عادی نیست

نماینده مردم تهران در تذکری گفت: هیچ یک از 200 پیشنهاد نمایندگان در خصوص برجام در کمیسیون امینت ملی بررسی نشده است که این سخن نادران با واکنش لاریجانی روبرو شد و گفت: تمام آنچه که شما گفتید مربوط به طرح‌های عادی است اما طرح برجام یک طرح عادی نیست.

به گزارش ایسنا، الیاس نادران در تذکری با استناد به تبصره 3 و 5 ماده 145 آیین‌نامه داخلی مجلس، گفت: بررسی طرح‌ها و لوایح علاوه بر کمیسیون تخصصی باید در کمیسیون‌های فرعی نیز باید انحام شود و نظرات کمیسیون‌های فرعی در کمیسیون اصلی مطرح شود و بعد گزارش نهایی کمیسیون اصلی تدوین شود که متأسفانه این اتفاق نیفتاد.

نادران با استناد به ماده 150 آیین‌نامه داخلی مجلس ادامه داد: چگونگی رسیدگی به طرح‌ها و لوایح از نظر دو فوری یا یک فوری تعیین تکلیف کرده است و نمایندگان پیشنهاددهنده می‌توانند در کمیسیون اصلی حضور یافته و نظراتشان را اعلام کنند و کمیسیون موظف است 24 ساعت قبل، از نمایندگان پیشنهاددهنده که پیشنهاداتشان را به صورت کتبی اعلام کرده‌اند، نظرخواهی کند، اما کمیسیون امنیت ملی چنین نکرده است. به ما بگویید کدام یک از 200 پیشنهاد نمایندگان در کمیسیون امنیت مطرح و رسیدگی شد.

لاریجانی در واکنش به تذکرات نادران گفت: تمام آنچه که شما گفتید مربوط به رسیدگی به طرح‌ها و لوایح عادی است ولی طرح برجام طرح عادی نیست.

لاریجانی در پاسخ به تذکری،

مجلس طی 3 ساعت لایحه غیرعادی برجام را بررسی می‌کند

در پی تذکر مهرداد لاهوتی مبنی بر الزام آیین‌نامه برای رسیدگی به طرح‌ها و لوایح مهم به مدت 3 ساعت در مجلس لاریجانی این تذکر را وارد دانست و از مجلس نظرخواهی کرد که از 245 نماینده حاضر 146 نماینده این تذکر را وارد دانستند. بنابراین مجلس طرح برجام را در سه ساعت مورد رسیدگی قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، بر اساس رأی‌گیری انجام شده 4 نماینده موافق و 4 نماینده مخالف برجام در جلسه علنی امروز مجلس در کنار سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده دولت در قالب 3 ساعت به ارائه نظرات خود خواهند پرداخت.

لاهوتی در تذکر خود با استناد به بند (د) ماده 112 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: بر اساس این ماده مجلس باید 3 ساعت وقت بگذارد و برجام را رسیدگی کند و برای هر نماینده موافق و مخالف نیز 15 دقیقه وقت بگذارد و طرح برجام را بررسی کند.

نماینده لنگرود تأکید کرد: ما امروز باید به دولت بگوییم که کجای کارش اشتباه است نه اینکه طرح جدیدی برایش به تصویب برسانیم.

لاریجانی در پاسخ به تذکر لاهوتی گفت: مدت نطق برای طرح‌های و لوایح مهم از جمله موافقتنامه‌ها و عهدنامه‌های بین‌المللی 3 ساعت است اما از طرف دیگر ماده 176 نیز 2 موافق و 2 مخالف را برای اعلام نظر نمایندگان پیش‌بینی کرده است.

وی ادامه داد: طرح برجام از جنس مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی نیست اما از جمله طرح‌های مهم است. از اینرو باید برای این مسأله تصمیمی بگیریم.

وی افزود: یا باید تعداد موافقان و مخالفان دو برابر شود یا از این لحظه به بعد که 2 موافق و 2 مخالف صحبت کرده‌اند، 2 موافق و 2 مخالف دیگر نیز صحبت کنند تا پس از صحبت‌های نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جمعاً 3 ساعت وقت برای طرح برجام اختصاص داده باشد.

سپس لاریجانی پیشنهاد دوم را به رأی گذاشت که از 245 نماینده حاضر در جلسه 146 رأی موافق، 33 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع به این درخواست داده شد. بدین ترتیب مجلس با اعلام نظر 4 نماینده موافق و 4 نماینده مخالف و به همراه اظهارنظر کمیسیون امنیت و نماینده دولت رأی مثبت داد.

اظهارات نادران در مخالفت با کلیات برجام

یک نماینده عضو فراکسیون ایثارگران مجلس گفت: امروز روزی است که مسئولان بابت دفاع از کشور، سالیان دراز است که از حکومت جیره و مواجب می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، الیاس نادران در مخالفت با کلیات طرح برجام، گفت: بنده تابع فراکسیون‌های مجلس و حتی شورای عالی امنیت ملی نیستم بلکه تابع قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس‌ هستم. مجلس باید بر اساس قانون این طرح مهم را دوشوری رسیدگی می‌کرد اما متأسفانه آن را یک شوری کرد.

وی در نقد عملکرد اقتصادی دولت گفت: چرا دولت و وزرا در حوزه اقتصادی طی دو سال و نیم گذشته دست روی دست گذاشتند که امروز کار به جایی برسد که از کم‌کاری و ناکارآمدی، وزرای اقتصادی هم دادشان بلند شود.

نماینده مردم تهران خطاب به دولتمردان پرسید: ‌آیا شما مسئولیت فشار اقتصادی تا قبل از 26 مهرماه را می‌پذیرید که مدام از خسارت‌های اقتصادی تأخیر در اجرای برجام پس از این تاریخ را مطرح می‌کنید؟ آیا ناکارآمدی اقتصادی خود را قبول دارید؟ ما با این طرح فتوای رهبری را تأیید می‌کنیم. آیا این کار وهن نظر رهبری و قانون اساسی نیست؟

وی با بیان اینکه رد پای گزارش برجام در این طرح دیده نمی‌شود، گفت: مجلس با طرح برجام مصوبه 3 ماه قبل خود را لغو می‌کند. این مصوبه برای ذلت و خط کشیدن روی همه آرمان‌های ملت تهیه شده است.

پاسخ لاریجانی به ادعاهای زاکانی،

شمخانی با طرح مجلس در مورد برجام موافق است

علی لاریجانی رئیس قوه مقننه در صحبت‌هایی و پس از ادعاهای زاکانی در جلسه علنی در مجلس تاکید کرد:‌ شورای عالی امنیت ملی و شخص امیر شمخانی با طرح اقدام تناظر در برابر اجرای برجام موافق است و این که آقای زاکانی می‌گویند ایشان موافق این موضوع هستند خلاف واقع است و این صحبت‌ها در مجلس صحیح نیست.

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام گفت: انعکاس این طرح به کمیسیون تخصصی یعنی کمیسیون برجام خلاف قانون است. در حالی که این کمیسیون 40 روز تلاش را صرف بررسی توافقنامه هسته‌ای و گزارشی را تدوین کرد و در بررسی طرح مربوط به برجام در مجلس کنار گذاشته شد. در حالی که آقای لاریجانی طرحی را که در دو ماه قبل آماده کردند به فراکسیون دادند. ما سکوت کردیم. اما امروز که آقای لاریجانی از دو فراکسیون هزینه کردند ما اعتراض خود را بیان می‌کنیم.

ادامه دارد…

اظهارات قوامی در موافقت با کلیات طرح برجام

نماینده مردم اسفراین مهمترین آثار تصویب برجام را تشریح کرد و گفت: بهبود زمینه سرمایه گذاری و بهبود گشایش اسناد اعتباری از جمله آثار مثبت تصویب طرح برجام است.

به گزارش ایسنا، هادی قوامی در دفاع از کلیات طرح برجام گفت: همانطور که مقام معظم رهبری گفته‌اند نباید کشور را دچار بحث‌های تنش‌زا و حاشیه‌ای کرد.

وی ادامه داد: آیا مخالفت با این طرح شرایط بهتری را برای کشور به ارمغان می‌آورد؟ برای مسائل اقتصادی و بیکاری جوانان اگر اقدام اساسی می‌شد به این طرح احتیاجی نبود. باید با همدلی و هم جهتی کار را دنبال کرد.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مهمترین آثار تصویب برجام را افزاش سودآوری شرکت‌های تولیدی، کاهش هزینه واردات فناوری و تجهیزات صنعتی و اقتصادی، بهبود گشایش ال‌سی، افزایش جذب سرمایه‌های جدید، حذف شیوه‌های غیرمرسوم واردات و باز گذاشتن دست دولت برای دفاع از منافع ملی مردم دانست.

وی یادآور شد در دوران تحریم و با شیوه‌های غیرمرسوم ماشین‌آلات 100 میلیون دلاری را 115 میلیون دلار و حتی بیشتر وارد کشورکردیم که این مسأله به نوبه خود موجب افزایش هزینه‌های تولید و غیراقتصادی شدن تولید ملی شد.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *