وزیر امور خارجه ژاپن در راه تهران

فومیو کیشیدا وزیرخارجه ژاپن در آستانه سفر به ایران در گفت وگویی اختصاصی با بیان اهدافش از این سفر چشم انداز آتی روابط مشترک بین دو کشور را تشریح کرده است.

یک پارس به نقل از ایرنا: دولت ایران در توافق هسته ای پشتکار خود را نشان داد و امیدوارم توافق به طور ثابت و پیوسته اجرا شود شرکت های ژاپنی در ایران فعالیت خود را گسترش خواهند داد و دولت ژاپن از این دوره فعالیت ها حمایت خواهد کرد؛ در طول مدت سفر این بار اینجانب به ایران، مسابقه دوستانه فوتبال بین تیم های ملی ژاپن و ایران، روز 13 اکتبر (21 مهرماه) در استادیوم آزادی برگزار می شود.
در ادامه زنجیره سفرهای مقامات کشورهای قدرتمند جهانی به ایران پس از توافق هسته ای، وزیرخارجه ژاپن نیز امروز وارد تهران می شود تا با مقامات کشورمان دیدار و رایزنی کند. آن گونه که رسانه های ژاپنی خبر داده اند دو هدف اصلی «فومیو کیشیدا» و هیأت همراه او، برنامه ریزی مناسبات اقتصادی دو کشور در فضای پساتحریم و بررسی آخرین تحولات توافق هسته ای ایران و قدرت های خارجی است. این رسانه ها همچنین گزارش داده اند که ایران و ژاپن در آستانه رسیدن به توافقنامه سرمایه گذاری دوجانبه ای هستند که بر اساس آن، شرکت های ژاپنی، میادین نفتی و دیگر فعالیت های بازرگانی ایران را توسعه و گسترش خواهند داد. «فومیو کیشیدا» در گفت و گویی با «ایران» به تشریح اهداف سفر خود پرداخت و با تأکید بر نقش تأثیرگذار منطقه ای کشورمان، از تغییر نگاه «توکیو» در تجارت با ایران خبر داد که مطابق آن ژاپنی ها دیگر کشورمان را صرفاً «تأمین کننده نفت» تلقی نخواهند کرد بلکه درصدد گسترش دامنه گسترش روابط به دیگر حوزه های اقتصادی، علمی، هنری و فرهنگی هستند.
جناب وزیر! برای چندمین بار به ایران سفر کرده اید؟
این سفر دوم اینجانب به ایران پس از نوامبر سال 2013 میلادی است که تقریباً از آن دو سال می گذرد و از اینکه مجدداً به ایران آمده ام، بسیار خشنودم. در آن سفر با جناب آقای دکتر ظریف ملاقات کردم و سال گذشته مجدداً با ایشان در ژاپن دیدار داشتم، همچنین در فرصت هایی دیگر از جمله در محل مجمع عمومی سازمان ملل نیز ایشان را ملاقات کردم. این بار نیز مشتاقانه در انتظار دیدارشان هستم. در طول مدت سفر این بار اینجانب به ایران مسابقه دوستانه فوتبال بین تیم های ملی ژاپن و ایران، روز 13 اکتبر (21 مهرماه) در استادیوم آزادی برگزار می شود.
نتیجه مسابقات تیم ملی ژاپن با تیم ملی ایران تا به امروز، 5 برد، 6 باخت و 4 بار مساوی برای ژاپن است. در زمینه فوتبال، ژاپن و ایران را می توان رقبای خوبی نامید. با امید به اینکه ژاپن و ایران در زمینه های مختلف با هم رقابت داشته و هر دو رو به رشد و توسعه باشند.
شیوه حل پرونده هسته ای و اعتمادسازی ایران و جهان چه تأثیری بر وجهه ایران در صحنه بین المللی گذاشته است؟
جامعه بین الملل از جمله ژاپن، از توافق نهایی مسأله هسته ای ایران از کانال دیپلماتیک بسیار استقبال می کند. رسیدن به توافق نهایی از طریق گفت وگو مثال بارز ضرب المثل ایرانی «گرهی را که با دست باز می شود نباید با دندان باز کرد» است، چرا که با گفت وگو می توان مسائل مختلف را در جامعه بین الملل حل و فصل کرد. ایران کشور بزرگی در خاورمیانه است. جامعه بین الملل از جمله ژاپن از ایران به عنوان کشوری مسئول و بزرگ انتظار بالایی دارد و امیدوار است برای برقراری امنیت و صلح در منطقه و کل دنیا بیش از پیش کمک کند. ژاپن نیز می خواهد در برقراری امنیت و صلح در منطقه و کل دنیا سهیم باشد.
عملکرد همتای ایرانی خود را طی مذاکرات چگونه ارزیابی می کنید؟
از کارایی جناب آقای دکتر ظریف در مذاکرات هسته ای و همچنین تلاش تمامی گروه مذاکره کننده را که مسأله هسته ای که بیش از 10 سال به طول انجامید به سرانجام رساندند، بسیار قدردانی می کنم. ژاپنی ها به پشتکار داشتن معروف هستند و اینجانب صبر و شکیبایی جناب آقای دکتر ظریف در مذاکرات طولانی مدت و پشتکار ایشان را ستایش می کنم.
حال به نظرم نه تنها رسیدن توافق بلکه اجرایی کردن آن نیز بسیار حائز اهمیت است. دولت ایران پشتکار خود را نشان داد و امیدوارم توافق به طور ثابت و پیوسته اجرا شود. ژاپن نیز در اجرای توافق همکاری خواهد کرد.
آقای روحانی بعد از توافق هسته ای، اعلام کرد ایران آماده تبادل اقتصادی با کشورها و پذیرش سرمایه گذاری خارجی است. ژاپن تا چه اندازه در این زمینه آمادگی دارد و به چه حوزه هایی برای سرمایه گذاری در ایران علاقه مند است؟ از دید جناب عالی جایگاه ایران در تجارت با ژاپن چیست؟
ایران کشور بزرگی است با جمعیت نزدیک به 80 میلیون نفر و سرشار از نفت، گاز طبیعی و منابع طبیعی، دارای ظرفیت بالقوه ای است. ایران نه تنها برای ژاپن بلکه برای شرکت های جهان از جذابیت بالایی برخوردار است. ایران در زمینه مبادلات اقتصادی با کشورهای خارجی و سرمایه گذاری خارجی از پتانسیل بالایی برخوردار است.
اینجانب از فرمایش جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران درخصوص آماده سازی جهت پذیرش سرمایه گذاری خارجی استقبال می کنم. ژاپن هم آمادگی همکاری در زمینه پیشرفت اقتصادی ایران را دارد.
در این راستا نکته حائز اهمیت این است که برنامه جامع اقدام مشترک به طور ثابت و پیوسته اجرا شود و در نتیجه اعتمادسازی بین ایران و جامعه بین الملل پیشرفت کند. بدین ترتیب شرکت های ژاپنی در ایران فعالیت خود را گسترش خواهند داد. دولت ژاپن از فعالیت شرکت های ژاپنی در ایران حمایت خواهد کرد.
همچنین در راستای پیشبرد مذاکرات درخصوص مشاوره و توافقنامه سرمایه گذاری بین ایران و ژاپن که حمایت از فعالیت شرکت های ژاپنی در ایران را در برگیرد، استقبال خواهم کرد. این بار افراد مرتبط با شرکت های ژاپنی به همراه من به ایران سفر خواهند کرد. با امید به اینکه روابط اقتصادی بین دو کشور پیشرفت کند.
تا به امروز روابط اقتصادی ژاپن و ایران عمدتاً در زمینه انرژی بوده است و از این پس نیز انرژی بخش عمده ای در مبحث اقتصادی دو کشور خواهد بود.
اما اینجانب ایران را فقط کشور تأمین کننده نفت خام نمی دانم. ژاپن و ایران هر دو به عنوان کشورهای آسیایی از فرهنگی غنی و تاریخی طولانی برخوردارند و می توانند در زمینه های مختلف از جمله محیطی، پزشکی، فرهنگی، آموزش و پرورش، گردشگری، حمل و نقل، هنر، ورزش و غیره همکاری داشته باشند. اینجانب قصد دارم با جناب آقای دکتر ظریف در ارتباط با همکاری های اینچنینی مذاکره کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.