عقب نشینی داعش از مواضع خود در سوریه

سرلشگر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه

سرلشگر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه

مسکو می‌گوید با تداوم پیشروی‌های ارتش سوریه که با حمایت هوایی روسیه صورت می‌گیرد، به نظر می‌رسد تروریست‌های تکفیری داعش در حال ترک مواضع خود در سوریه هستند.

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز پنج‌شنبه گفت تروریست‌ها در حال عقب‌نشینی و درصدد موضع‌گیری در مناطق جدید و تطبیق سیستم لجستیکی برای تامین مهمات، سلاح و تجهیزات در مسیر خود هستند.

کوناشنکوف افزود روسیه سرگرم پردازش و تحلیل داده‌های منابع روسی و مرکز اطلاعاتی مشترک در بغداد، پایتخت عراق، در مورد تحولات سوریه است.

عراق، ایران، سوریه و روسیه پیشتر در راستای مبارزه با سازمان‌های تروریستی فعال در خاورمیانه، به ویژه داعش، مرکز اطلاعاتی بغداد را تشکیل دادند.

این مقام  نظامی روس افزود: «بدیهی است به منظور تایید و بررسی این اطلاعات، تعداد پروازهای شناسایی را افزایش داده‌ایم.»

در همین حال، دیده‌بان موسوم به حقوق بشر سوریه پنج‌شنبه از اجرای دست‌کم 15 حمله هوایی جت‌های روس در شهر آشوب‌زده تلبیسه و مناطق اطراف خبر داد که به هلاکت شش تروریست انجامیده است.

روسیه در هشتم مهر ماه در پی درخواست دمشق نخستین عملیات هوایی خود را علیه تروریست‌های تکفیری در سوریه اجرا کرد. مسکو هدف از این حملات را تضعیف داعش و سایر گروه‌های تروریستی در سوریه عنوان کرده است.

نقش غیر سازنده امریکا در سوریه

در تحولی دیگر، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه پنج‌شنبه ضمن انتقاد از نقش «غیر سازنده» امریکا در سوریه گفت: «واقعا قابل درک نیست که چطور شرکای امریکایی ما که حتی در بحث مهمی چون حل اختلافات سیاسی حاضر به برگزاری مذاکرات مستقیم نیستند از اقدامات روسیه در سوریه برای مقابله با تروریسم بین‌المللی انتقاد می‌کنند.»

پوتین این اظهارات را حین بازدید از قزاقستان و در پی اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بیان کرد؛ لاوروف پیشتر گفته بود واشنگتن میزبانی هیات روسی برای این مذاکرات را نپذیرفته و از ارسال هیات نمایندگی خود به مسکو نیز امتناع کرده است.

امریکا از سپتامبر گذشته به همراه متحدان خود سرگرم اجرای حملات هوایی علیه آنچه مواضع داعش خوانده می‌شود، است؛ اما این حملات که بدون مجوز سازمان ملل و هماهنگی با دمشق صورت می‌گیرد تاکنون در بیرون راندن داعش از سوریه ناکام بوده است.

PressTV

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.