دسته‌ها
اخبار روز

مهاجرت به اروپا

 • مجارستان از ورود پناهجویان به ایستگاه قطار جلوگیری می‌کند

  هزاران پناهجو فرصتی ۲۴ ساعته به دست آوردند تا خود را به اتریش و آلمان برسانند. ولی پلیس مجارستان بار دیگر ایستگاه مرکزی قطار را به روی پناهجویان بسته است. صدها پناهجو در بوداپست منتظر فرصت بعدی هستند.
  مجارستان روز سه‌شنبه (۱ سپتامبر / ۱۰ شهریور) پس از فرصتی ۲۴ ساعته بار دیگر ایستگاه شرقی قطار در بوداپست را به روی پناهجویان بست. این ۲۴ ساعت فرصتی در اختیار هزاران پناهجو قرار داده بود تا خود را با قطار به اتریش و آلمان برسانند.
  در این فاصله از جمله ۲۵۰۰ تن خود را به شهر مونیخ در آلمان رساندند. ولی از ساعت ۹ روز سه‌شنبه ایستگاه مرکزی قطار در شرق بوداپست دوباره بسته شده است. ده‌ها پلیس با کلاه‌های قرمز و باتوم بر کمر مانع ورود پناهجویان به ایستگاه می‌شوند.
  ۱۲۵ یورو برای بلیت به مقصد مونیخ
  به گزارش “اشپیگل آنلاین”، هیچ مسافری نمی‌داند چقدر باید در این ایستگاه منتظر بماند. شماری از قطارهای عادی مسافربری نیز تاخیر دارند. پناهجویان در محوطه مقابل ایستگاه قطار بوداپست سرخورده و نگران‌اند. آنان با ناراحتی می‌پرسند که چرا مقامات مجارستان بلیت در اختیار آنان گذاشته‌اند ولی حالا مانع حرکت آنان می‌شوند؟
  بیشتر بخوانید:
  یک دانشجوی پناهجوی سوری می‌گوید که ۱۲۵ یورو برای خرید بلیت به مقصد مونیخ پرداخته است ولی پلیس مجارستان اجازه سوار شدن به قطار را به او نمی‌دهد و هیچ توضیحی هم برای این کار نمی‌دهد.
  بسیاری از پناهجویان می‌پرسند که آیا اتریش مرزهای خود را مسدود کرده است یا شاید مجارستان می‌خواسته برای مدت کوتاهی مرزهای خود را بگشاید تا از فشار پناهجویانی که در بوداپست گرد آمده‌اند کاسته شود. ژورنالیست‌ها و گزارشگرانی که با نت‌بوک‌های خود از محل گزارش می‌دهند نیز نمی‌توانند به این پرسش‌های پناهجویان پاسخ دهند.
  مقامات مجارستان صرفا گفته‌اند که قوانین اتحادیه اروپا را اجرا می‌کنند و طبق آن فقط کسانی اجازه ورود به اتحادیه اروپا را دارند که گذرنامه معتبر و روادید کشورهای شنگن را داشته باشند.
  “کودکان سوری خسته‌اند”
  پناهجویان در مقابل ایستگاه قطار در بوداپست پلاکاردهایی در دست دارند که روی آنها از جمله این جملات به چشم می‌خورد: “به سوریه کمک کنید”، “کودکان سوری خسته‌اند”، “ما می‌خواهیم اینجا را ترک کنیم”.
  هوا در بوداپست بشدت گرم است و دمای روز سه‌شنبه به حدود ۴۰ درجه رسیده است. این گرما به وخامت اوضاع پناهجویان در برابر ایستگاه قطار بوداپست می‌افزاید.
  بیشتر بخوانید:
  هم اکنون صدها سوری، عراقی، افغان و اتباع اریتره در اردوگاه‌های پناهجویان منتظرند تا شاید زمان حرکت آنان از جمله به سوی آلمان فرا رسد. از بوداپست تا مونیخ با قطار حدود ۸ ساعت طول می‌کشد، اما این زمان در مقایسه با زمانی که پناهجویان برای رسیدن از کشور خود به مجارستان طی کرده‌اند، چیزی به حساب نمی‌آید.
  در قطاری که ساعت ۱۵ روز سه‌شنبه از بوداپست به سوی مونیخ حرکت کرد، دیگر پناهجویی به چشم نمی‌خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *