“کشف قطار پر از جواهرات نازی‌ها در لهستان”

تنها انتشار این خبر کافی بود تا روزنامه‌نگاران، گردشگران و علاقه‌مندان به آثار عتیقه از سراسر جهان به محل هجوم بیاورند: قطاری زره‌پوش مملو از جواهرات، مربوط به دوران آلمانی نازی، زیر زمین در لهستان پیدا شده است. این در حالی است که هنوز قطار از زیر زمین خارج نشده است.
ماجرا از آنجا آغاز شد که دو جوینده گنج، یکی لهستانی و یکی آلمانی، از طریق وکیل‌شان تصاویر دستگاه‌های گنج‌یاب را ارائه کرده و مدعی شدند قطار را یافته‌اند. بر این اساس، قطاری که به “قطار طلا” مشهور شده و ظاهرا طول آن بیش از ۱۰۰ متر است، زیر شهر “والب ژیخ” (به آلمانی: والدنبورگ) در جنوب غربی لهستان قرار گرفته است. این دو گفته‌اند که بار قطار فلزات باارزش، اشیاء قیمتی و مواد صنعتی است.
مقام‌های لهستانی روز جمعه (۲۸ اوت/ ۶ شهریور) تأیید کردند که در این محل، در زیر زمین به احتمال یک قطار مربوط به زمان نازی‌ها وجود دارد.
تنها “مدرک” موجود
گفته می‌شود در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم قطاری پر از جواهرات متعلق به نازی‌ها در تونلی در این منطقه ناپدید شده است. غیر از گفته‌های پیرمردی که دیگر زنده نیست، مدرک مستدلی برای این مدعا وجود ندارد. معاون وزیر فرهنگ لهستان که روز جمعه خبر کشف احتمالی قطار را تأیید کرد، گفت مردی که در بستر مرگ بوده، گفته که در زمان نازی‌ها به پنهان ‌کردن قطار کمک کرده است. جزئیات بیشتری درباره این واقعه وجود ندارد.
معاون وزیر فرهنگ لهستان افزون بر این گفت که “۹۹ درصد مطمئن” است در اطراف شهر “والب‌ژیخ” قطاری مربوط به دوره نازی‌ها پیدا شده است. او گفت که تصاویر دستگا‌ه‌های گنج‌یاب را دیده و جسم موجود در عمق زمین واقعا به قطاری زره‌‌پوش می‌ماند.
رونق گردشگری
همزمان رسانه‌های لهستانی از “رونق چشمگیر و ناگهانی گردشگری” در منطقه خبر می‌دهند. در روزهای اخیر حتی تورهای ویژه‌ای برای شهر والب‌ژیخ ایجاد شده است. کار به جایی رسیده که مجله آمریکایی “فوربس” هم از هجوم گردشگران به منطقه نوشته است.
در شمال شهر والب‌ژیخ قصری به نام “کسیاز” قرار دارد که نازی‌ها در زمان جنگ جهانی دوم زیر آن مجموعه‌ای از تونل‌ها حفر کرده بودند. این قصر در حال حاضر به مرکز حضور و نقطه عزیمت علاقه‌مندان به “قطار طلا” تبدیل شده است.
در نخستین اخباری که از یافت‌شدن “قطار طلا” منتشر شد آمده بود که ممکن است در این قطار “نقشه سلاح‌های غیرعادی” نازی‌ها هم وجود داشته باشد. مقام‌های محلی در عین حال به گردشگران هشدار داده‌اند که ممکن است تونل‌های موجود در محل مین‌گذاری شده باشند.
اخبار منتشرشده در مورد کشف “قطار طلا” واکنش کنگره جهانی یهودیان را هم برانگیخته است. این شورا خواسته اشیای قیمتی در صورت یافت شدن به صاحبان اصلی‌شان بازگردانده شوند.
ضبط و مصادره اموال شهروندان از جمله راهکارهای آلمان نازی برای به حرکت درآوردن ماشین جنگ بود. سال‌هاست که جویندگان گنج در مناطق تحت تسلط آلمان نازی به دنبال گنج می‌گردند. “اتاق برنشتاین” (اتاق کهربا) مجموعه‌ی باارزش و منحصر به فردی است که از پایان جنگ جهانی دوم بدون کوچکترین اثری ناپدید شده است. دیوارها و مبلمان این اتاق با کهربا (برنشتاین) تزئین شده بودند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.