دسته‌ها
اخبار روز

اعتصاب سراسرى مدارس مسيحى در اسرائيل

اعتصاب سراسری مدارس مسیحی در اسرائیل
Image
سه روز است مدارس مسیحی در اسرائیل دست به اعتصاب زده‌اند. این مدارس به کاهش مستمر کمک‌های دولتی اعتراض کرده‌اند. کاهش بودجه دولتی مدارس مسیحی ۳۳ هزار دانش‌آموز مسیحی و مسلمان را دربرمی‌گیرد.
عبدالمسیح فهیم، رئیس دفتر مدارس مسیحی اسرائیل پنج‌شنبه (۱۲ شهریور / ۳ سپتامبر) به خبرنگاران گفت: «تا زمانی که راه حلی برای مشکلات موجود پیدا نشده است، ۴۷ مدرسه مسیحی بسته خواهند ماند.»
مدارس مسیحی اسرائیل به خاطر کاهش کمک‌های دولتی دست به اعتصاب زده‌اند. رئیس دفتر مدارس مسیحی اسرائیل در این باره گفت: «ما در حال حاضر تنها ۳۴ درصد از کمک‌های دولتی خود را دریافت می‌کنیم.»
کاهش بودجه دولتی مدارس مسیحی ۳۳ هزار دانش‌آموز مسیحی و مسلمان را دربرمی گیرد. اعتصاب مدارس مسیحی با تظاهراتی همراه است که روز جمعه (۱۳ شهریور / ۴ سپتامبر) در شهر حیفا بزرگ‌ترین شهر شمال اسرائیل برگزار می‌شود.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز پنج‌شنبه (۱۲ شهریور / ۳ سپتامبر) در واتیکان در جریان دیدار و گفت‌وگو با رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، خواستار یافتن “راه حلی مناسب” برای حل این مشکل شد.
پنج سال است که مدارس مسیحی در اسرائیل نگران آینده خود هستند. عبدالمسیح فهیم، رئیس دفتر مدارس مسیحی اسرائیل در این باره می‌گوید: «از آن زمان تاکنون وزارت آموزش و پرورش به تدریج بودجه ما را کاهش داده است.»
در ماه مه سال جاری میلادی نیز تظاهراتی در اورشلیم (بیت‌المقدس) در مخالفت با کاهش بودجه این مدارس برگزار شد. فهیم می‌گوید: «با رئیس جمهوری دیدار و در این باره گفت‌وگو کردیم؛ با سیاست‌مداران گفت‌وگو کردیم، اما هیچ تغییری رخ نداد.»
رئیس دفتر مدارس مسیحی اسرائیل یادآور می‌شود که بیشتر مدارس مسیحی در اسرائیل از وجهه بسیار بالایی برخوردارند و تاریخی طولانی‌تر از تاریخ تأسیس این کشور دارند. این مدارس در مجموع با بودجه کمک‌های خارجی و همچنین پولی که والدین دانش‌آموزان می پردازند فعالیت می‌کند.
گفته می‌شود هرچه کمک‌های دولتی این مدارس بیشتر کاهش یابد، شهریه آنها برای دانش‌آموزان گران‌تر خواهد شد. سال گذشته میلادی وزارت آموزش و پرورش اسرائیل این بودجه را باز هم کاهش داد.
روحانیون مسیحی بر وجود چنین مدارسی تاکید می‌ورزند، زیرا در این مدارس ارزش‌های مسیحی تعلیم داده می‌شوند و همچنین وجود اقلیت مسیحی در “سرزمین مقدس” تضمین می‌شود. عبدالمسیح فهیم، رئیس دفتر مدارس مسیحی اسرائیل می‌گوید: «آنچه ما برای کودکان‌مان می‌خواهیم، برابری شرایط کودکان دبستان‌های ما و کودکان دبستان‌های دولتی اسرائیل است.»
وزارت آموزش و پرورش اسرائیل اما به هیچ وجه تضییع درارتباط با مدارس مسیحی را نمی‌پذیرد. در بیانیه این وزارت‌خانه کاهش بودجه دولتی به این مدارس رد و گفته شده دولت اسرائیل شرایط یکسانی برای همه مدارس قابل قبول، اما غیردولتی این کشور بوجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *