کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس پناهجویان سوری را نمی‌پذیرند

  • image

 

عربستان سعودی و قطر با پول و سلاح در درگیری‌های طولانی موجود در سوریه دخالت دارند. به طور مثال عربستان سعودی از جهادگرایان “احرار شام” که با شبکه تروریستی القاعده در ارتباط‌اند، حمایت می‌کند.
“احرار شام” یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های شورشی در سوریه محسوب می‌شود و یکی از هفت گروه تشکیل‌دهنده‌ی ائتلاف “جبهه اسلامی” است که با حکومت بشار اسد می‌جنگند. این گروه در عین آن‌که گرایش‌های افراطی اسلامی دارد، با گروه تروریستی “دولت اسلامی” نیز مخالف است.
کشورهای حاشیه خلیج فارس همچنین هیچ‌گاه پنهان نکرده‌اند که مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هستند و می‌خواهند او را سرنگون کنند تا رژیمی دیگر در سوریه اداره امور را به دست گیرد.
نپذیرفتن پناهجوی سوری در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس
دفتر كميساريای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) گزارش داده است که دوکشور قطر و عربستان سعودی برای تامین زندگی حدود چهارمیلیون آواره سوری که تاکنون از این کشور خارج شده‌اند بودجه‌ای اختصاص داده‌اند.
این دوکشور اما حاضر نیستند پناهجویان سوری را بپذیرند. در قطر شمار پناهندگان و پناهجویان رسمی این کشور برمبنای آمار دفتر كميساريای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) ۱۳۳ پناهنده و ۸۸ پناهجو است. البته در این آمار منتشر شده، مشخص نیست که این پناهندگان و پناهجویان از چه کشورهایی به قطر آمده‌اند.
آمار سازمان عفو بین‌الملل در این باره دقیق‌تر است. در این آمار که در دسامبر سال گذشته میلادی منتشر شده، آمده است که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس شامل قطر، امارات عربی متحده، عربستان، کویت و بحرین هیچ مکانی برای پناهجویان سوری در کشورشان اختصاص نداده‌اند.
البته این امر در رابطه با کشورهایی چون روسیه، ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی هم صدق می‌کند. این کشورها نیز حاضر به پذیرش پناهجویان سوری نیستند. گرچه هشت ماه از آمار سازمان عفو بین‌الملل می‌گذرد، اما هیچ نشانی از تغییر مواضع این کشورها در ارتباط با پناهجویان سوری دیده نمی‌شود.
در گزارش اخیر شبکه بین‌المللی “بی‌بی‌سی” در این باره آمده است که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تنها شهروندانی از سوریه را می‌پذیرند که با ویزای توریستی یا ویزای کاری به این کشورها سفر کنند و دریافت ویزا از این کشورها برای شهروندان سوری با مشکلات فراوانی همراه است.
به این ترتیب تنها شهروندان سوری که زندگی نسبتا مرفهی دارند می‌توانند بخت دریافت ویزای پرهزینه و سفر به این کشورها را به دست آورند.
این سیاست کشورهای حاشیه خلیج فارس در فضای مجازی با اعتراض‌های گسترده‌ای روبرو شده است. به نظر می‌رسد این اعتراض‌ها بخصوص در شبکه اجتماعی توییتر که در کشورهای حاشیه خلیج فارس پرطرفدار است، شدت یابد.
کشورهای حاشیه خلیج فارس به سوریه نزدیک‌اند و در صورت خواست این کشورها می‌توان مسیری مطمئن را برای انتقال پناهجویان سوری به این کشورها تعیین کرد. این کشورها همچنین قدرت مالی ضروری برای پذیرش پناهجویان سوری را دارند و تجربه نشان داده که آنها در ساخت‌و‌ساز نیز سابقه‌ای طولانی دارند.
عربستان سعودی همه‌ساله میلیون‌ها نفر مسلمان را از سراسر جهان در خود جای می‌دهد. آنها همه‌ساله برای مراسم حج به این کشور سفر می‌کنند. عربستان از نظر لجستیکی و امکانات می‌تواند در حل این مشکل بزرگ سهیم باشد.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.