جوان طرفدار ايران نخست وزير كانادا شد

image

– جاستین ترودو، در یکی از کمپین هایش درباره ایران این طوری حرف زده بود: « اگر حزب لیبرال در انتخابات آینده فدرال کانادا پیروز شود، دولت من به دنبال عادی کردن روابط دیپلماتیک با ایران خواهد بود و بازگشایی سفارت کانادا در تهران را در دستور کار قرار خواهم داد.»
مهدی دل روشن: همه چیز برای استفان هارپر تمام شد و او با تحمل شکستی تمام عیار، هم رهبری حزب محافظه کار کانادا را از دست داد و هم صندلی نخست وزیری را. حالا یک جوان محبوب بین مردم کانادا، روی صندلی نخست وزیری می نشیند.

جاستین ترودو. او حالا رد اول سیاست در سرزمین افرا خواهد بود. متولد شنبه، 4 دی 1350. جوان و پر انرژی و البته طرفدار ایران. قبل از پیروزی در انتخابات در کمپین های تبلیغاتی قول داده بود که به محض رسیدن به قدرت، سفارت کانادا در تهران را بازگشایی کند و روابط دیپلماتیک را برقرار نماید. اگر بخواهیم در کانادا، احزاب را به مثابه دو حزب اصلی آمریکا شبیه سازی کنیم، آن وقت حزب شکست خورده محافظه کار شبیه حزب جمهوریخواه عمل می کند و حزب متبوع جاستین، یعنی حزب لیبرال شبیه حزب دموکرات ایالات متحده است.

جاستین ترودو، در یکی از کمپین هایش درباره ایران گفته بود: « اگر حزب لیبرال در انتخابات آینده فدرال کانادا پیروز شود، دولت من به دنبال عادی کردن روابط دیپلماتیک با ایران خواهد بود و بازگشایی سفارت کانادا در تهران را در دستور کار قرار خواهم داد.»
حالا با رفتن استفان هارپر که دشمنی اش با ایران دیگر در دنیا، زبان زد خاص و عام بود، فرصت برای روابط دیپلماتیک بین تهران و اتاوا فراهم شده و اگر این اتفاق بیفتد، دیگر جمعیت بسیار زیاد ایرانیان کانادایی مجبور نیستند که برای سفر به سرزمین مادری، هواپیمای یک کشور عربی را سوار شوند و با عوض کردن دو خط هوایی به تهران برسند. بعید نیست که طی چند ماه آینده، دوباره خط هوایی تهران – اوتاوا یا تهران – ونکوور دوباره داغ شود.

کمی هم درباره زندگی شخصی جاستین برای شما بگویم. او در سال سال ۲۰۰۵ و در مونترال با با سوفی گرگوار ، ازدواج کرد.

خانم گرگوار، یک مجری تلویزیون است. سوفی در دوران کودکی، همکلاس مایکل کوچکترین برادر جاستین بود. آنها در سال ۲۰۰۳ به واسطه فعالیت در امور خیریه مجدداً با یکدیگر در ارتباط قرار گرفتند و پس از مدتی رفت و آمد در اکتبر ۲۰۰۴ با یکدیگر نامزد شده و در ماه مه ۲۰۰۵ ازدواج کردند. آنها سه فرزند دارند که شامل دو پسر به نام های به نام های زاویر جیمز و آدرین و یک فرزند دختر به نام الا-گریس مارگارت هستند.

جاستین ، بزرگترین فرزند پیر الیوت ترودو ، نخست وزیر اسبق کانادا و مارگارت ترودو (سینکلر) است. از همان ابتدای زندگی به واسطه شغل پدر سفرهای زیادی را به همراه خانواده به مناطق مختلف جهان داشته و در سال ۱۹۷۷ زمانی که ۶ سال داشت پدر و مادرش از یکدیگر جدا شدند. طلاقی که جاستین علتش را ۳۰ سال اختلاف سنی پدر و مادرش می‌داند.

بعد از اخذ مدرک کارشناسی در رشته ادبیات از دانشگاه مک‌گیل، جاستین به همراه تعدادی از دوستانش سفر یک‌ساله‌ای به دور جهان را آغاز کرد. پس از پایان سفر به مک‌گیل بازگشت و در رشته آموزش شروع به تحصیل کرد. پس از دو سال ترجیح داد تحصیلش را در دانشگاه بریتیش کلمبیا دنبال کند، بنابراین به ونکوور نقل‌مکان کرد و در سال ۱۹۹۸ فارغ‌التحصیل شد. در خلال سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ به آموختن چند رشته و موضوع از جمله نمایش، زبان فرانسوی، مطالعات اجتماعی و ریاضیات پرداخت.
به هر حال امیدواریم با پیروزی سیاستمدار جوان، جاستین ترودو در انتخابات و کسب مقام نخست وزیری، او بتواند فصلی جدید در روابط ایران و کانادا را رقم بزند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.