مخالفت کشورهای اروپای شرقی با پذیرش پناهجویان

  • image

مجارستان با چالش و مشکل بزرگی روبروست. روزانه هزاران پناهجو وارد ایستگاه مرکزی شرق بوداپست می‌شوند. ایستگاه “کلتی” در پایتخت این کشور محلی شده است که پناهجویان قصد دارند از آنجا به مقصد اتریش و بخصوص آلمان سفر کنند. خبرگزاری‌های جهان گزارش از صحنه‌های درگیری پناهجویان با پلیس مجارستان می‌دهند.
بیشتر بخوانید:
ویکتور اوربان، نخست وزیر محافظه‌کار مجارستان که برای دیدار با مارتین شولتس، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا (۱۲ شهریور/ ۳ سپتامبر) به بروکسل سفر کرده بود، در یک کنفرانس مطبوعاتی در این زمینه سیاست دولت آلمان، مبنی بر ضرورت برقراری سهمیه‌ای برای پناهندگان را مورد انتقاد قرار داد. او گفت: «مشکل پناهندگان، مسئله اتحادیه اروپا نیست، بلکه مشکل آلمان است، زیرا هیچکس نمی‌خواهد در مجارستان بماند و همه می‌خواهند به آلمان بروند.»
دولت راست‌گرای مجارستان به‌رغم مخالفت‌ها حصاری هم در مرز خود با صربستان کشیده تا از ورود پناهجویان به اروپای غربی جلوگیری کند. این حصار ۱۷۵ کیلومتر طول دارد. اوربان به‌ویژه با ورود مهاجران مسلمان به اروپا صریحا مخالفت می‌کند. به گفته او اروپا درموقعیتی نیست که بتواند از ارزش‌های مسیحیت (نظام ارزشی مسیحیت) را در خاک خود حفاظت کند. او هشدار داده که ادامه این روند می‌تواند اروپائیان را در قاره خود به اقلیت تبدیل کند.
تارنمای اشپیگل آنلاین در نگاهی به موضع‌گیری سران اروپای شرقی به این مسئله اشاره می‌کند که این فقط اوربان نیست که چنین موضع گیری می‌کند، سران دیگر کشورهای اروپای شرقی عضو اتحادیه اروپا هم رفتاری مشابه وزیر مجارستان را در پیش گرفتند. کشورهای اروپای شرقی عضو اتحادیه اروپا قصد دارند پناهجویان کمتری بپذیرند و قرار است سران این کشورها روز جمعه (۱۳ شهریور/ ۴ سپتامبر) در پراگ ملاقات کنند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.