دسته‌ها
اخبار روز

“فرمان انقلابی” پاپ فرانسیس در مورد سقط جنین

image

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، اعلام کرده است در “سال مقدس” که از روز ۸ دسامبر ۲۰۱۵ (۱۷ آذر) آغاز می‌شود، تمام کشیش‌های کاتولیک در سراسر جهان اجازه عفو زنانی را که سقط جنین کرده‌اند خواهند داشت. کشیش‌های کاتولیک همچنین این اجازه را یافته‌اند تا پزشکان مردی را هم که در عمل سقط جنین دست داشته‌اند، عفو کنند.
فدریکو لمباردی، سخنگوی واتیکان، اعلام کرده است که فرمان جدید پاپ فرانسیس “تنها در سال مقدس اعتبار دارد و به معنای تعمیم قوانین نیست.”
در آیین کلیسای کاتولیک “سال مقدس” یا سال “یوبیل” یک سالگرد ویژه به شمار می‌رود که طی آن پاپ به مؤمنان در صورت برآورده کردن شرایط تعیین شده، وعده رهایی کامل یا جزئی از مجازات گناهانی را که شخص برای بخشش آن توبه کرده، می‌دهد. پاپ فرانسیس ماه مارس امسال، ۸ دسامبر ۲۰۱۵ تا ۲۰ نوامبر ۲۰۱۶ را “سال مقدس” با شعار “رحمت” اعلام کرد.
سنت اعتراف به گناه یا آیین توبه در کلیسای کاتولیک قدمتی بس دراز دارد. کلیسای کاتولیک این مشروعیت را برای کشیشان قائل است که پس از شنیدن اعترافات “شخص گناهکار” و “طلب استغفار الهی” از سوی، گناه وی را ببخشایند. اما طبق قوانین کلیسای کاتولیک طلب مغفرت برای “گناهان سنگین‌تر” روندی پیچیده‌تر دارد.
سقط جنین یکی از “گناهان سنگین” در آیین کاتولیک به شمار می‌رود که بسیار نکوهش شده است. بخشش این “گناه” معمولا باید توسط یک اسقف یا کشیش ویژه‌ای که از سوی اسقف مأمور شده، انجام گیرد.
فرمان تازه پاپ فرانسیس حال بدین معناست که در “سال مقدس” برای بخشش “گناه سقط جنین” کشیش‌ها نیز اجازه عفو و آمرزش “گناهکاران” را دارند و نیازی به طی کردن روند پیچیده‌ای که در شرایط معمولی حاکم است، وجود ندارد.
فدریکو لمباردی با اشاره به امکان عفو عمومی در “سال مقدس” که در گذشته‌ها نیز رخ داده گفته است: «در سال مقدس همیشه امکان عفوی بزرگ وجود داشته است. این امر پیشینه‌ای کهن دارد و پاپ در آن تنها به مفهوم قانونی دعوت به عفو نمی‌کند. بلکه این عفو نشانه‌ای از تعمیم روشی است که نشان می‌دهد رحمت چه شکلی دارد، به این معنا که رحمت از سوی کلیسا آسا‌ن‌تر و قابل دسترس‌تر است.»
پاسخ به صداهای مخالف
پاپ فرانسیس از ابتدای بدست گرفتن زمام کلیسای کاتولیک در سال ۲۰۱۳ تا بدین‌جا نشان داده که در مقایسه با پیشینیانش افکاری بازتر و به دور از تعصب در مورد مسائل مذهبی دارد.
او ژانویه سال ۲۰۱۵ زمانی که از سفر به فیلیپین بازمی‌گشت، در یک کنفرانس خبری که در هواپیمای حامل وی برگزار شد، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد روش‌های مصنوعی جلوگیری از بارداری گفت: «کاتولیک‌ها نباید احساس کنند که به خاطر منع پیش‌گیری از بارداری از سوی کلیسا٬ موظف‌اند خرگوش‌وار تولیدمثل کنند و به جای آن باید به روش‌های طبیعی تنظیم خانواده تکیه کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *