نوام چامسکی:مهمترین حامیان دیکتاتورها آمریکا و انگلیس هستند

«نوام چامسکی» نویسنده و فعال آمریکایی معتقد است که انگلیس و آمریکا مهمترین حامیان دیکتاتورها در خاورمیانه بوده و بزرگترین مانع تحقق دمکراسی هستند.

به گزارش یک پارس به نقل از ایرنا، چامسکی در گفت وگو با روزنامه حریت ترکیه گفت: کشورهایی که بیش از همه برای انگلیس و آمریکا اهمیت دارند دیکتاتور های نفتی هستند.
این نویسنده مطرح غربی ادامه داد: در این کشور ها اجازه داده نمی شود حرکت های آزادیخواهی شکوفا شوند، تحرکات آزادیخواهی به شدت سرکوب می شود، عربستان به عنوان مرتجع ترین دولت، حتی تظاهرات بسیار آرام را با شدت و خشونت سرکوب می کند، مردم از راه رفتن در خیابان های ریاض وحشت دارند.
چامسکی به حضور نظامی عربستان در یمن و بحرین برای سرکوب حرکت های مردمی اشاره کرد و ادامه داد: عربستان به این کشورها نیرو فرستاد تا قیام ها را سرکوب کنند.
وی در مورد تحولات سیاسی در چند سال اخیر در ترکیه نیز گفت: در چند سال گذشته با حاکمیت حزب عدالت و توسعه تحولات مهمی در جامعه ترکیه رخ داد از سال 2002 تا سال 2005 میلادی مسایل به خوبی پیش می رفت و ترکیه داشت می رفت که به عنوان پلی میان شرق و غرب مطرح شود.
چامسکی با یادآوری اینکه با بروز سردی در مناسبات ترکیه با اتحادیه اروپا ، سیاست های حزب حاکم ترکیه رو به اقتدارگرایی گذاشت، افزود: ترکیه که در صدد همگرایی با اتحادیه اروپا برای عضویت در آن اتحادیه بود با بی مهری اروپا رو به رو شد. اروپائیان نژاد پرست هستند و حاضر نشدند ترکیه را به عنوان یک کشوری که اکثریت جمعیت آن مسلمان و ترک است را به جمع خود قبول کنند و در سال های اخیر دولت ترکیه در داخل اقتدار گرایی را آغاز کرد و در مورد کرد ها به شدت سرکوب گر شد.
چامسکی گفت که امید های آزادی و دموکراسی در ترکیه آسیب دیده است، دولت کرد های این کشور را در مبارزه برای به دست آوردن حقوق اساسی خود آزار می دهد در ضمن نقش ترکیه در سوریه به شدت مخرب بوده است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.