تحلیلگر ایرلندی:آمریکا شیطان بزرگ و انگلیس شیطان کوچک است

به گرازش یک پارس به نقل از فارس: «دکلن هایس» با اشاره به برش‌هایی از تاریخ مذاکره ایرلند و انگلیس برسر استقلال این کشور، انگلیسی ها و آمریکایی ها را بد سابقه در پایبندی به تعهدات خود در مذاکره دانست و تصریح کرد: ایران به درستی آمریکا را شیطان بزرگ و انگلیس را شیطان کوچک می‌داند.

دکتر «دکلن هایس» تحلیلگر برجسته ایرلندی در مسائل خاورمیانه که سفرهای متعددی به سوریه و سرزمین اشغالی داشته و جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان را از نزدیک مشاهده کرده است، تصریح کرد: «جمهوری‌ اسلامی ایران درست می‌گوید که آمریکا «شیطان بزرگ» و انگلیس «شیطان کوچک» است و این نبوغ ایران در استفاده از زبان را نشان می‌دهد.»

*آمریکا شیطان بزرگ و انگلیس شیطان کوچک است

وی که به مدت چندین سال در امور اقتصادی سخنرانی‌هایی در ایرلند، انگلیس، ژاپن، سنگاپور، مکزیک، استرالیا، مالزی و کشورهای دیگر داشته، در آن سالهای مسائل زیادی را آموخته است.

او که در دوران دانشجویی خود به شدت در فعالیت های سیاسی ایرلند مشارکت داشته تأکید کرد که اقدامات «بابی ساندز» یکی از رهبران انقلابی ایرلند شبیه به انقلاب اسلامی ایران است.

هایس که از طرفداران «بابی ساندز» – مبارز فقید ایرلندی و مخالف مشهور دولت محافظه‌کار مارگارت تاچر است- درباره وی گفت: «بابی ساندز در سال 1981 بر اثر اعتصاب غذا جان خود را از دست داد. او یکی از 10 نفری است که در بین ماههای مه و آگوست سال 1981 بر اثر اعتصاب غذا جان خود را از دست دادند.»

این تحلیلگر ایرلندی تأکید کرد: «بابی ساندز بعنوان یکی از اعضای پارلمان بریتانیا منصوب شد و بعد از آن خواستار احقاق حقوق مردم ایرلند و حقوق زندانیان شد و از مردم ایرلند خواست تا اتحاد خود را حفظ کنند و سپس خواستار مذاکره با دولت «مارگارت تاچر» (نخست وزیر وقت انگلیس) برای احقاق حقوق مردم ایرلند و خواسته های صدها زندانی ایرلندی شد اما تاچر مذاکره را رد کرد. وی به همراه چندین نفر دیگر در اکتبر و نوامبر و دسامبر 1980 اعتصاب غذا را آغاز کردند و در آن هنگام بود که دولت انگلیس مذاکره در خصوص حقوق زندانیان را آغاز کرد».

*در مذاکره با انگلیس و آمریکا باید هوشیار بود

وی در این بخش از سخنان خود به غیرقابل اعتماد بودن انگلیس در مذاکرات اشاره کرد و گفت:«همانطور که مردم ایران به خوبی می‌دانند حرفهایی که هنگام توافق زده می شود با آنچه که بعد از توافق انجام می‌شود متفاوت است. آنها با یکدیگر دست دادند اما دولت انگلیس بعد از آن تمام آنچه را که گفته بود نقض کرد و به آن عمل نکرد».

هایس سپس به عدم پایبندی انگلیس به وعده هایی که به بابی ساندز داده بود، اشاره کرد و گفت: «از آنجایی که ساندز یک عضو پارلمان بود و به دلیل آنکه دولت انگلیس حاضر به مذاکره نشد و از آنجایی که دولت انگلیس بعد از مذاکره دروغ گفت و پایبند به تعهداتی که به وی داده بود نشد، به مرور زمان نظرات ایرلندی ها نسبت به دولت انگلیس تغییر یافت».

وی سپس به تشابه انقلاب اسلامی ایران و اقدام انقلابی بابی ساندز اشاره کرد و گفت: «اعتصاب غذای بابی ساندز همچون انقلاب اسلامی ایران امور را تغییر داد. بعد از اعتصاب غذا بود که حزب شین‌فین که بیشترین طرفدار را در ایرلند دارد و بزرگترین حزب سیاسی ایرلند است، آغاز به کار کرد و این یکی از تحولات بزرگی بود که به وقوع پیوست».

این تحلیلگر ایرلندی تصریح کرد که «خشونت ها ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال 1997 توافق برای آتش بس بین استقلال طلبان ایرلندی و دولت انگلیس صورت گرفت و در نتیجه این آتش بس، خشونت ها متوقف شد. بعد از مذاکرات، قواعد تازه ای حاکم شد و یکی از این قوانین این بود که ایرلند باید تمام تسلیحات خود را تسلیم می کرد و این در حالی بود که به هیچ وجه این مسئله جزئی از مذاکرات نبود».

هایس سپس بعد از این مسئله به نحوه مذاکره آمریکا با ایران برسر پرونده هسته ای اشاره کرد و گفت که مجله «فوربس» چند روز پیش گزارشی را منتشر کرد که نشان داد که برخی قطعات کاربرد دوگانه دارد و اگر ایران یاد بگیرد ماشین بسازد بنابراین بمب هم می تواند بسازد و این نحوه مذاکره آمریکایی ها است.

تحلیلگر مسائل خاورمیانه در ایرلند تأکید کرد که از ایرلند باید درس هایی آموخت و «آن این است که وقتی مذاکره می کنید باید هوشیار باشید».

داستان درد آور اسرائیل و شهرک نشینان در فلسطین

بخش زیادی از گفت وگو با دکتر هایس به اصرار خود وی به مسئله جنایت رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان اختصاص یافت  و او تأکید داشت که تا وقتی از نزدیک وقایع را در سرزمین اشغالی مشاهده نکنید نمی توان جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان را باور کرد.

وی تأکید کرد: «من دو بار به اسرائیل رفتم. اسرائیل محل یادگیری است. سفر به فلسطین چیزهای زیادی را به انسان  می آموزد».

دکلن هایس به سفر خود به شهر قدیمی «الخلیل» اشاره کرد و گفت: «اسرائیل شهر قدیمی الخلیل را از بین برده است و در برخی از خیابان ها به هیچ عنوان هیچ فلسطینی زندگی نمی کند. در الخلیل تعدادی شهرک نشین افراطی از غزه وارد این منطقه شدند.»

وی ادامه داد که الخلیل به شهر مردگان تبدیل شده است و در برخی خیابان ها به هیچ عنوان هیچ فلسطینی وجود ندارد و در برخی دیگر از خیابان ها که فلسطینیان نیز هستند، شهرک نشین ها در طبقه بالا و فلسطینیان در طبقه پایین زندگی می کنند و شهرک نشین ها به آنها اهانت می کنند و آنها را مورد آزار و اذیت قرار می دهند.

*کودکان فلسطینی هر روز توسط اسرائیلی ها مورد بازبینی قرار می گیرند

این تحلیلگر ایرلندی به وضعیت نامناسب مردم فلسطین اشاره کرد و گفت: «در الخلیل مهدکودکی برای فلسطینیان وجود دارد که کودکان هر روز می بایست از ایست بازرسی عبور کنند و مورد بازرسی قرار گیرند. در مدارس فلسطینیان نیز سربازان اسرائیلی حضور دارند. مهد کودک فلسطینیان سرویس بهداشتی و آب ندارد».

وی از نبرد نابرابر صهیونیست ها با فلسطینیان ابراز نارضایتی کرد و به شهادت اخیر یک دختر نوجوان فلسطینی اشاره کرد که چندین سرباز صهیونیست به سمت وی حمله ور شدند و او را به بهانه اینکه چاقو در دست دارد به  ضرب گلوله به شهادت رساندند.

هایس در این‌باره گفت: «اگر خواهان مبارزه هستی، یک مرد باید با یک مرد و نه یک کودک مبارزه کند. یک نوجوان 15 ساله که سربازان اسرائیلی به او به بهانه آنکه چاقو داشته حمله کردند، جان خود را از دست داد».

وی تأکید کرد: « این سناریو را فرض کنید. اینکه نوجوان فلسطینی یک چاقو در دست داشته است. در این حالت من که مرد بزرگسال هستم وقتی توسط چندین سرباز محاصره شود، از ترس مات و مبهوت می مانم و هیچ کاری نمی کنم و این کودک نیز وضعیت مشابهی داشته است و در آن شرایط اگر چاقو هم داشته، با محاصره سربازان اسرائیلی برجای خود از ترس متوقف می شده است».

هایس می گوید: «این نوجوان حتی اگر چاقو هم داشت یعنی 5 سرباز قادر به ضبط آن چاقو نبودند؟ و اینکه ضبط چاقو وظیفه مأموران پلیس یا سربازان است و به چه دلیل شهرک نشین ها و نظامیان ارتش در آن محل حضور داشتند».

وی سپس درباره پیامی که شهرک نشینان از ورای این گونه اقدامات می خواهند به فلسطینی ها ارسال کنند، گفت:«دو نکته وجود دارد و آن این است که ما هر وقت که بخواهیم شما را می کشیم یا اینکه این سرزمین را ترک کنید که کشته نشوید».

*شهرک نشین های اسرائیلی دزدان زمین های فلسطینیان هستند

وی درباره اشغالگری زمین های فلسطینیان توسط شهرک نشین های صهیونیستی گفت: «به کار بردن لفظ شهرک نشین درست نیست چون شهرک نشین به کسی می گویند که مسکنی برای خود داشته باشد اما شهرک نشین ها زمین های فلسطینیان را دزدیدند و باید به آنها دزدهای این سرزمین گفت».

هایس اشاره کرد: «اسرائیلی ها به یک زن باردار که حجاب دارد مانند یک حیوان بی ارزش می نگرند و حتی در سفرم به فلسطین یک فلسطینی به من گفته است که کناره جاده و همچون یک سگ به دنیا آمده است»….یک فلسطینی را در بیت لحم دیدم که در غار زندگی می کرد حال آنکه کمی  آن طرف تر اسرائیلی ها در شهرک های مجلل به سر می برند. شهرک های اسراییلی را شبیه به منهتن آمریکا ساخته اند.

این تحلیلگر ایرلندی به تفاوت نوع زندگی فلسطینیان و صهیونیست ها در اراضی اشغالی اشاره کرد و گفت: «در بیت لحم یک فلسطینی در غار زندگی می کند بعد یک دره وجود دارد که در فاصله اندکی از آن دره، شهرکی وجود دارد که همچون منهتن آمریکا است. اگر آن فلسطینی بیرون از غار بیاید و به خانه خود برود، اسرائیلی ها در نزدیکی خانه وی شهرک سازی می کنند و اگر این فلسطینی یک آجر روی آجر بگذارد، اسرائیلی ها آن را تخریب می کنند.

وی با اشاره به تمامی این موارد تأکید کرد که تا این حقایق از نزدیک مشاهده نشود، باور آن سخت خواهد بود.

*سربازان اسرائیلی از بالای دیوار کرانه باختری به سمت فلسطینیان سنگ پرتاب می کنند

وی درباره سفر خود به سرزمین اشغالی گفت: «یک دیوار خیلی خیلی بزرگ در کرانه باختری است که سربازان اسرائیلی بالای آن قرار دارند. آنها از آنجا به سمت مردم فلسطین سنگ پرتاب می کنند. آنها اینگونه عمل می کنند و وقتی فلسطینیان روزهای جمعه راهپیمایی آرام برگزار می کنند به سمت آنها سنگ پرتاب می کنند و به هیچ کس رحم نمی کنند و عملکرد آنها به این شکل است».

هایس در توصیف سفر خود به سرزمین های اشغالی گفت: «رود اردن قابل مشاهده است که بخش فلسطینی آن بسیار کثیف است. در این رود گفته می شود که جان از حواریون حضرت عیسی را غسل تعمید داده است. مسئله ای که عجیب است در نزدیکی این رود یک مغازه سوغاتی فروشی است که برخلاف آنچه تصور می شود. مجسمه هایی فروخته می شود که بر روی آن نوشته که موساد از ما محافظت می کند و اسرائیل و آمریکا علیه تروریسم متحد هستند و در آنجا هیچ اثری از مجسمه عیسی یا جان از حواریون نیست».

*دشمنان اسرائیل و آمریکا کار خود را به خوبی انجام نمی دهند

هایس به این مسئله اشاره کرد که مشکل اصلی فلسطین این است که «اسرائیل و آمریکا دستورکاری در اختیار دارند و آن را به خوبی انجام می دهند. فلسطینیان می گویند اسرائیل هیچ وقت خواب نیست. آنها درست می گویند اما دشمنان آمریکا و اسرائیل کار خود را خوب انجام نمی دهند».

*غرب دروغ می گوید که درباره وضعیت سوریه نگران است

وی سپس به وضعیت دو شهر مسیحی نشین در سوریه یعنی «معلولا» و «پالمیرا» در سوریه اشاره کرد و گفت:«علیرغم آنکه غرب می گوید که خیلی از بابت حمله داعش به این شهرها ناراحت است اما دروغ می گوید و هیچ اقدامی برای این شهرها انجام نداده است». معلولا را غرب مسیحی از دست وحشی های داعش ازاد نکرد بلکه این حزب الله شیعی بود که این شهر مسیحی نشین را ازاد کرد. مردم این شهر حزب الله را قهرمان می دانند.

*تمام غرب تابع سیاست های آمریکا است

هایس با اشاره به اوضاع سوریه و بی توجهی غرب به اقدامات تروریست ها در این کشور گفت: «به نظر می رسد که جامعه غربی مسیحی باشد اما با اینحال نمی دانیم که مسیحی است یا خیر اما تمام غرب تابع سیاست های آمریکا است. ایرلند هم سعی می کند که بی طرف باشد و به همین دلیل بود که ما عضو ناتو نیستیم. با اینحال آمریکا به همه فشار می آورد که تابع سیاسی آنها باشند».

وی در اینباره توضیح داد: « آمریکا به هرحال سعی می کند از طریق سخت افزار و نرم افزار ها افراد را به سمتی ببرد که سیاست هایش را دنبال کنند به عنوان مثال افراد را به راهی می کشاند تا به مک دونالد بروند و فوتبال تماشا کنند».

این تحلیلگر غربی پا را فراتر گذاشت و گفت که «سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر نیز همانطور که مشخص است بودجه اش را از چه منبعی تأمین می کند».

*مسیحیان سوریه حزب الله را قهرمان می دانند

وی توصیه کرد که مشکلات غرب باید از نزدیک دنبال و رفع شود و توصیه کرد که «پاپ باید به دمشق برود. مسیحیان سوریه، حزب الله را که ملوله را آزاد کرد، قهرمان می دانند.»

معلولا را غرب مسیحی از دست وحشی های داعش ازاد نکرد بلکه این حزب الله شیعی بود که این شهر مسیحی نشین را ازاد کرد. مردم مسیحی این شهر به همین واسطه حزب الله را قهرمان می دانند.

هایس ضمن تأکید بر اینکه راه قدس از دمشق می گذرد، گفت: «در سوریه از یک طرف ترکیه، عربستان، قطر، آمریکا، اسرائیل، ناتو و بسیاری از کشورهای خلیج فارس وجود دارند و طرف سوریه نیز یک قهرمان بزرگ، حزب الله، سردار سلیمانی و ارتش روسیه است که کار خود به خوبی انجام می دهند.»

هایس با اشاره به پیشروی های داعش در عراق و سوریه گفت که ارتش یک کشور یک شبه به قدرت نمی رسد و آنطور که مشخص است «داعش از جانب سازمانهای بیرونی سازماندهی می شود».

*ایران باید به سوریه نظم بدهد

این کارشناس ایرلندی در توصیف مشکل اصلی سوریه گفت: «ارتش سوریه نقش مهم را ایفا می کند. آنها هزینه می پردازند ولی عملکرد خوبی دارند اما ارتش سوریه 10 درصد سوریه را تشکیل می دهد و مشکل 90 درصد بقیه است. جامعه سوریه به دلیل جنگ خیلی ضعیف است. ایران باید بیاید و به این 90 درصد نظم بدهد».

*اگر کشورهای عربی به جای ائتلاف علیه یمن از فلسطین حمایت می کرد، مشکل فلسطینیان حل می شد

وی سپس به مشکل اصلی فلسطینیان اشاره کرد و گفت: «مشکل فلسطینیان این است خیلی از آنهایی که می گویند دوست فلسطین هستند در واقع دوست فلسطین نیستند. برای مبارزه با اسرائیل باید باهوش بود و نباید احمقانه وارد عمل شد.»

هایس در بخشی از سخنان خود به لابی صهیونیست ها در انگلیس اشاره کرد و گفت: «استفان سایزر که یک کشیش انگلیسی است در صفحه فیس بوک خود یک مطلبی نوشت که گفته شد ضدیهود است و تقریبا 500 لایک داشت. بی بی سی و روزنامه های انگلیسی زبان مطلب او را منتشر کردند و هیأت یهودیان انگلیس مشکلاتی را برای او به وجود آوردند و در نهایت او را مجبور کردند تا امضا کند که هیچ گاه هیچ حرف ضدیهود نمی زند و از آن پس به کار خود در یک منطقه کوچک ادامه داد».

نمونه ای از رفتار انگلیس و آمریکا پس از مذاکره

وی گفت:«سراسقف انگلیس، سایزر را مجبور کرد امضا کند که هیچ حرف ضد صهیونیستی نزند. این روش مذاکره انگلیس آمریکایی است و گفته شد که اگر تعهدی که داده را نقض کند شغلش را به عنوان کشیش از دست می دهد و او به دلیل آنکه سه فرزند دارد مجبور شد چنین تعهدی را امضا کند».

*اسرائیل دشمن انسانیت است/ آنها برای همه مشکل آفرینند

هایس سپس به جنایات صهیونیست ها علیه فلسطینیان اشاره کرد و گفت: «اسرائیل دشمن من نیست اسرائیل دشمن انسان های زیادی است.آنها یک مانع بزرگ برای صلح هستند».

وی درباره موانعی که در برخی کشورهای اروپایی همچون ایرلند برای حمایت از فلسطینیان وجود دارد گفت: «کاهرسایوین یک شهر کوچک در ایرلند است که زمانی کودکان 11 الی 12 سال برای فلسطینیان کمک جمع آوری می کردند و آنها پرچم های کوچک دست ساز درست کردند و با فروش ان سعی کردند از فلسطینیان حمایت کنند. مدتی بعد، خبرنگار روزنامه جروزالم پست اسرائیل به این شهر آمد و از کودکان پرسید که برای چه پول جمع آوری می کنند و بعد از آن به دروغ در روزنامه جروزالم پست نوشت که ” بچه ها گفتند که به این دلیل برای فلسطینیان پول جمع می کنیم چون یهودیان حضرت مسیح را کشتند”. اطمینان دارم این کودکان چنین چیزی نگفتند».

هایس ادامه داد: «انتشار این مطلب دروغ برای کودکان، مدرسه و سازمانی که برای فلسطینیان پول جمع آوری می کرد، مشکلات زیادی به وجود آورد. همان خانم خبرنگار، داستانهای مشابهی در سوئیس و سوئد و مکان های دیگر شنید و دروغ چاپ کرد. آنها به سراسر جهان می روند و مشکل به وجود می آورند».

*راه قدس از اروپا هم می گذرد

وی با اینحال با این توضیح که از انجا که اسراییل دشمن انسانیت است و اروپایی ها هم براساس موازین خود همواره با هرچه علیه انسانیت و حقوق بشر است مقابله می کنند گفت: «به نظرم این درست است و لذا نمی توان گفت راه قدس فقط از دمشق می گذرد . می توان گفت راه قدس از اروپا نیز عبور می کند». اشاره دکلین به تلاشی بود که به نظر باید مردم اروپا در متوقف کردن جنایات صهیونیست ها از خود بروز می دادند. چون اسراییل علیه بشریت جنایت می کند و لذا متوقف کردن او وظیفه نه تنها مسلمانان بلکه همه مردم جهان از جمله اروپایی هایی است که مدعی حمایت از حقوق بشر هستند.

هایس در پایان بر کمک غیرنظامی کشورهایی چون ایران به سوریه اشاره کرد و گفت: «ایران می تواند نقش غیرنظامی بزرگی در سوریه ایفا کند. 90 درصدی که در سوریه غیرنظامی هستند به کمک های غیرنظامی همچون مدارس و دانشگاهها و … نیاز دارند. ایران می تواند در ساخت سوریه کمک کند. ایران در بخش سیمان و خشت می تواند کمک زیادی به سوریه دهد و یک کارخانه سیمان است که شورشیان از قصد این کارخانه را تخریب کردند و هم اکنون ایران می تواند به سوریه در ساخت کارخانه سیمان سازی کمک کند.

 

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.