خطر گسترش وبا از عراق به كشورهاى همسايه

image

به گفته سازمان بین‌المللی یونیسف بیماری وبا در عراق گسترش یافته و در حال سرایت به کشورهای کویت، سوریه و بحرین است. به گفته مدیر یونیسف در بغداد خطر انتقال وبا از طریق زائرانی که به عراق سفر می‌کنند وجود دارد و این موضوع می‌تواند به یک بیماری همه‌گیر (اپیدمی) در منطقه بدل شود.
به گفته کارشناسان بهداشت بیماری وبا میزان آب بدن را به سرعت کاهش می‌دهد و کلیه‌ها را از کار می‌اندازد. وبا می‌تواند در عرض چند ساعت سبب مرگ بیمار شود.
در ماه سپتامبر امسال در غرب بغداد دست‌کم ۲۲۰۰ نفر با عوارض بیماری وبا به بیمارستان مراجعه کردند که ۶ نفر از آنان جان خود را از دست دادند.
پیتر هاوکنیگز، مدیر یونیسف در عراق، روز پنج‌شنبه (۵ نوامبر) گفت که گسترش وبا با توجه به سفر میلیون‌ها زائر شیعه به عراق، خطری جدی برای کل منطقه به شمار می‌آید. به گفته هاوکینگز هم اکنون نمونه‌های بیماری وبا در کشورهای بحرین، سوریه و کویت مشاهده شده ‌است.
تاثیر جنگ و آلودگی آب‌آشامیدنی در گسترش وبا
شهرهای مذهبی عراق میزبان صدها‌هزار زائر شیعه برای مراسم سوگواری اربعین در ماه دسامبر هستند. به گفته مدیر یونیسف در عراق گفت‌وگوهایی با رهبران مذهبی شیعیان در نجف و کربلا صورت گرفته تا با اطلاع‌رسانی به زائران بتوان از سرایت بی‌رویه وبا جلوگیری کرد.
به گفته کارشناسان دلایل متعدی را می‌توان برای گسترش بیماری وبا در عراق برشمرد، اما یکی از دلایل آن نوسان شدید سطح آب رود فرات است که باعث آلودگی آب آشامیدنی و چاه‌های کم عمقی می‌شود که از سوی صدها‌هزار شهروند عراقی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
جنگ دولت مرکزی با گروه “دولت اسلامی” (داعش) نیز یکی دیگر از دلایل گسترش بیماری وبا در عراق به شمار می‌آید. جنگ سبب آوارگی دست‌کم ۳ میلیون نفر در عراق شده که در شرایط غیربهداشتی در اردوگاه‌های آوارگان مجبور به زندگی هستند. به گفته مسئولان یونیسف اردوگاه‌های آوارگان به خاطر کمبود امکانات بهداشتی و پزشکی محل مناسبی برای بروز و شیوع بیماری وبا هستند.
مدیر یونیسف درباره تاثیر جنگ بر گسترش بیماری وبا گفت تا زمانی که جنگ علیه گروه “دولت اسلامی” جریان دارد، بخش عمده بودجه دولتی صرف هزینه‌های نظامی می‌شود و مقابله با وبا موضوعی فرعی به شمار می‌آید.
بیش‌تر بخوانید.
به گفته مدیر یونیسف دولت عراق به جای ترمیم و نوسازی شبکه آب ‌آشامیدنی درآمدهای نفتی خود را صرف نیروهای نظامی و انتظامی می‌کند. کاهش درآمدهای دولتی به علت سقوط بهای نفت، تنگاهای مالی دولت عراق را افزایش داده است.
عدم دسترسی پزشکان و انتقال دارو و واکسن به مناطق جنگی، مانعی دیگر بر سر راه مقابله موثر با بیماری وبا است. به گفته مسئولان یونیسف یک پنجم بیماران مبتلا به وبا را کودکان تشکیل می‌دهند. با شروع کار مدارس در ماه آینده در عراق بیم آن می‌رود که گسترش بیماری وبا در میان کودکان شدت یابد.
سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز تایید کرده است که در سوریه نیز بیماران مبتلا به وبا مشاهده شده‌اند و به گفته این سازمان یک کودک ۵ ساله در سوریه بر اثر بیماری وبا جان باخته است.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که تا کنون برای بیش از نیم میلیون شهروند عراقی واکسن وبا تهیه کرده است، اما این مقدار برای مقابله موثر با گسترش این بیماری کافی نیست.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.