سفر رئيس پارلمان اروپا براى اولين بار و وزير خارجه كره جنوبى پس از ١٤ سال به ايران !

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا به دعوت علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران وارد تهران شده است. این اولین دیدار رئیس پارلمان اروپا از ایران است.
آقای شولتز امروز، ۱۶ آبان، با آقای لاریجانی دیدار کرده و قرار است امشب هم در ضیافت شامی که رئیس مجلس ایران به افتخار او برگزار می کند، شرکت کند. در دیدار آقایان شولتز و لاریجانی، دو طرف درباره بحران در سوریه و زمان اجرای توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵، با هم گفت و گو کرده اند.
رئیس پارلمان اروپا در یک کنفرانس خبری مشترک با آقای لاریجانی شرکت کرده و با اشاره به بحران سوریه گفته “باید به همه‌ اموری که جنایت جنگی گفته می‌شود پاسخ داده شود مثلا باید به رفتار حکومتی که سر ملت خود بمب می‌ریزد رسیدگی شود.”
او گفته است: “آینده‌ بلند مدتی برای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه وجود ندارد.”
آقای لاریجانی هم در اظهاراتی که به نظر می رسد پاسخ به آقای شولتز باشد، گفته “مساله سوریه بحث فرد نیست بلکه یک طراحی برای ایجاد منطقه عاری از تحرکات تروریست‌هاست. از این رو تقلیل بحران منطقه به فرد اشتباه استراتژیک است.”
ایران مهمترین حامی حکومت بشار اسد در سوریه است و همواره با کنار گذاشتن او از قدرت مخالفت کرده است.
رسانه های ایران می گویند قرار است آقای شولتز عصر امروز با حسن روحانی، رئیس جمهور و پیش از آن با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم ملاقات کند.
حضور در موزه ملی ایران و دیدار با محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران از دیگر برنامه های آقای شولتز در سفر به ایران است.
دیدار رسمی از تهران پس از ۱۴ سال
همزمان، یونگ بیونگ سه، وزیر خارجه کره جنوبی به دعوت محمدجواد ظریف، همتای ایرانی اش به تهران سفر کرده است. این نخستین دیدار یک وزیر خارجه کره جنوبی از ایران از ۱۴ سال پیش تاکنون است.
سفر وزیر خارجه به ایران یک روزه است و قرار است طی آن با حسن روحانی هم دیدار کند. خبرگزاری ایسنا می گوید همزمان با سفر وزیر خارجه کره جنوبی به ایران، قرار است سفیر جدید این کشور در تهران هم رونوشت استوارنامه خود را به آقای ظریف ارائه کند.
به این ترتیب، دیدار امروز وزیر خارجه کره جنوبی با آقای روحانی که قاعدتا سفیر این کشور هم در آن حضور دارد، در حالی برگزار می شود که مراسم رسمی معرفی سفیر جدید کره جنوبی به رئیس جمهور ایران و ارائه اصل استوارنامه او به آقای روحانی هنوز انجام نشده است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.