سرگردانى مسافران روسى در مصر؛اجازه پرواز بدون چمدان!

image

۷۹هزار گردشگر روس به دلیل توقف پرواز هواپیماهای روسیه به مصر، هم‌چنان در شرم‌الشیخ در انتظار بازگشت‌‌اند. روسیه هواپیماهایی برای بازگرداندن این عده به مصر اعزام می‌‌کند، اما مسافران فقط حق همراه داشتن ساک دستی را دارند.
گردشگران روس باید برای بازگشت از مصر، از خیر چمدان‌های خود بگذرند. رئیس اداره گردشگری روسیه، اولگ سافونف روز شنبه (۷ نوامبر/۱۶ آبان) در مسکو گفت هر مسافر فقط اجازه حمل ساک دستی را دارد.
بسیاری از خطوط هواپیمایی برای بازگرداندن مسافران، هواپیماهای خالی به مصر اعزام کرده‌اند. برخی نیز گفته‌اند حاضرند مسافران را به آنتالیا در ترکیه منتقل کنند تا از سرگردانی نجات یابند.
یک هواپیمای آئروفلوت روسی با ۸۶ مسافر ، صبح شنبه فرودگاه قاهره را به مقصد مسکو ترک کرد. در اصل ۱۹۹ نفر بلیط سوار شدن به این هواپیما را خریده بودند. باقی مسافران از سوار شدن به هواپیما خودداری کرده‌اند زیرا به دلایل امنیتی، تنها اجازه حمل ساک دستی را داشته‌اند.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز جمعه ۶ نوامبر، طبق توصیه سرویس اطلاعات داخلی این کشور دستور داد پروازهای بین روسیه و مصر متوقف شوند.
بیشتر بخوانید:
تصمیم دولت روسیه در توقف پرواز هواپیماهای این کشور به مصر، واکنشی بود به سقوط هواپیمای ایرباس ۳۲۱ این کشور در شنبه گذشته که به مرگ ۲۲۴ نفر منجر شد. کشورهای غربی بر این گمانند که در قسمت بار هواپیما بمبی جاسازی شده بود. داعش مدعی شده که سرنگونی هواپیما کار این گروه بوده اما روسیه این ادعا را رد می‌کند.
بریتانیا نیز بر اساس خطرات احتمالی، ترتیبی داده که مسافران این کشور در شرم‌الشیخ با هماهنگی دولت از مصر خارج شوند. به خاطر توقف موقت پرواز هواپیماهای بریتانیایی به مصر، بیش از ۲۰هزار گردشگر این کشور در مصر سرگردان مانده بودند.
شواهد مبنی بر حمله تروریستی به هواپیمای ایرباس روسی بیش از پیش تقویت می‌شوند. شواهد سرویس‌های مخفی بین‌المللی نشان می‌دهند که هواپیمای روسی حامل مواد منفجره بوده است.

دولت مصر عجالتا موضعی در باره دلایل سقوط هواپیمای روسی نگرفته و نظر نهایی را به نتیجه تحقیقات موکول کرده است. سامح شکری، وزیر خارجه مصر روز شنبه به خبرنگاران گفت نمی‌توانیم پیش از بررسی دقیق شواهد، فرضیه‌ای را رد یا تایید کنیم. در این میان، هیات تحقیق فرانسوی اعلام کرده‌ که هواپیما بر اثر بمب‌گذاری متلاشی شده است.
شکری در کنفرانس خبری خود از سرویس مخفی بریتانیا انتقاد کرد که تا کنون نتایج تحقیقات خود را به دولت مصر ارائه نکرده است. او گفت: «انتظار داشتیم اطلاعات دولت بریتانیا پیش از انتشار در رسانه‌ها، به دست دولت مصر برسد.»
بیشتر بخوانید:
دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا روز چهارشنبه ۴ نوامبر گفته بود که احتمال بمب‌گذاری در هواپیمای روسی بسیار بالاست.
ماجرای موشک در نزدیکی هواپیمای بریتانیایی
سقوط هواپیمای روسی در مصر، ماجرای ناشنیده‌ای در تابستان گذشته را نیز رسانه‌ای کرده است. روزنامه “دیلی میل” چاپ لندن می‌نویسد یک هواپیمای بریتانیایی در ماه اوت، هنگام فرود در شرم‌الشیخ، از خطر اصابت موشک در امان مانده است.
در گزارش این روزنامه آمده که خلبان هواپیمایی تامسون، توانسته به موقع از مسیر موشک منحرف شود. ظاهرا این موشک از فاصله ۳۰۰ متری هواپیما عبور کرده است. هواپیمای مربوطه ۱۸۰ مسافر داشته و طبق صلاحدید کادر پرواز، مسافران بویی از این موضوع نبرده‌‌اند.
وزارت حمل و نقل بریتانیا با تایید این ماجرا، یادآوری کرده که پس از تحقیقات، روشن شد که مسئله یک حمله هدفمند نبوده بلکه موشک در پیوند با تمرین نظامی ارتش مصر در پرواز بوده و فاصله آن نیز بیشتر از میزانی بوده که دیلی میل نوشته است.
بیشتر بخوانید:
بریتانیا پس از سقوط هواپیمای ایرباس روسی، کلیه پروازهای خطوط این کشور بر فراز دریای سرخ را ممنوع کرد. دولت بریتانیا ترتیبی داده که انبوه گردشگران این کشور در مصر به تدریج و طی ده روز آینده به مقصدهای خود بازگردند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.