دسته‌ها
اقتصادی

ماجرای انصراف مردم از دریافت وام خودرو!

چندی پیش خبر انصراف گسترده از وام خودرو در رسانه‌ها مطرح شد. این مساله باعث شد تا خودروسازان این خبر را تکذیب و کارشناسان آن را نادرست بخوانند.

در هفته گذشته موج جدید رسانه‌ای در مورد انصراف از وام خودروی دولتی، که چندی پیش توسط خودروسازان عرضه شد، به راه افتاد.

در همین باره، علی مصریان، مدیر ارتباطات شرکت خودروسازی ایران‌خودرو، خبر انصراف مردم از وام خودرو را تکذیب کرد و گفت: ما حدود 65هزار ثبت نام داشته‌ایم و تا جایی که می‌دانم کسی از این وام انصراف نداده است.

وی ادامه داد: این وام شرایط خوبی داشت به همین دلیل هم استقبال خیلی خوبی از آن شد. دلیل تمام شدن ظرفیت این وام‌ها در 6 روز هم همین مساله بود.

مصریان تاکید کرد: ما نه تنها انصراف قابل ذکری نداشته‌ایم بلکه موارد زیادی داشتیم که خواهان ثبت‌نام مجدد این وام‌ها بوده‌اند.

همچنین معاون فروش گروه خودروسازی سایپا هم در روزهای گذشته با بیان اینکه بعد از اعلام این موضوع تاکنون حدود 30 هزار نفر نسبت به تکمیل پرونده خود اقدام کرده‌اند، گفت: موج انصرافی‌ها صحت ندارد و حتی این شرکت در بخشنامه جدید خود به نمایندگی‌ها حق انصرف را به صورت موردی برای کسانی که پول اولیه را پرداخت و 6 فقره چک را با تکمیل و تأیید مدارک به نمایندگی‌های این شرکت ارائه کرده باشند، پیش بینی کرده است.

رضا تقی‌زاده اضافه کرد: اکنون روزانه 3 هزار خودرو تحویل مشتریان می‌شود و تعداد انصرافی‌ها اندک شمار است.

چندی پیش در پی ضوابط و ضمانت‌های جدیدی که برای تحویل دادن خودرو به مشتری از سوی برخی خودروسازان صورت گرفت، حرف و حدیث‌های انصراف مشتریان از طرح وام شدت یافت.

امیرحسن کاکائی: ضوابطی و ضمانت‌هایی که در این رسانه‌ها به عنوان سختی‌های قرارداد و دلایل انصراف عنوان شده، مسائل حقوقی است که برای ضمانت بازگشت وام از سوی خودروسازان معین شده است و از اول هم قرار نبود پول نفت سر سفره مردم بیاید، بلکه هدف از این طرح تحریک تقاضا در بازار بود.

عضو دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت نیز در این باره گفت: به نظر نمی‌رسد این حرف که حجم عظیمی از مردم برای انصراف اقدام کرده اند، درست باشد. چرا که این اطلاعات به صورت دقیق در دست خودروسازان و بانک‌ها و وزارت صنعت متعدن و تجارت است و تا کنون این مساله را تایید نکرده‌اند.

امیرحسن کاکائی تصریح کرد: پس با توجه به اینکه این اطلاعات در دست همه نیست بنابراین این مطلب نمی‌تواند درست باشد مگر اینکه اپیدمی شده و بر اساس آن برآورد کنیم.

وی ادامه داد: چنین خبری نه در شبکه‌های اجتماعی مشاهده شده و نه از طریق ارگان‌هایی که اطلاعات دقیق می‌دهند، تایید شده است. به نظر می‌رسد این بحث حاصل اشتیاق رسانه‌ها برای سوژه‌سازی باشد.

کاکایی گفت: این نوع خبر‌ها یک موج انتظاری را به وجود می‌آورد که ممکن است باعث به وجود آمدن همین اتفاق شود. این مانند همان اتفاقی بود که چند ماه پیش در بازار خودرو افتاد. خبر رکود بازار خودرو بیش از واقعیت در رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفت و همین امر یک رکود انتظاری در بازار به وجود آورد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: با توجه به اینکه تنها منبعی که می‌تواند تعداد انصراف دهندگان را مشخصا اعلام کند خود خودروسازان هستند، نمی‌توان به این آمارها اعتماد کرد.

وی گفت: ضوابطی و ضمانت‌هایی که در این رسانه‌ها به عنوان سختی‌های قرارداد و دلایل انصراف عنوان شده، مسائل حقوقی است که برای ضمانت بازگشت وام از سوی خودروسازان معین شده است. از اول هم قرار نبود پول نفت سر سفره مردم بیاید، بلکه هدف از این طرح تحریک تقاضا در بازار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *