نان در اصفهان گران شد

قیمت برخی نان‌ها در شهر اصفهان از ابتدای شهریورماه و بدون اطلاع‌رسانی در حالی افزایش یافت که این افزایش قیمت با مقاومت نانوایی‌های اصفهان برای اجرای طرح آزادپزی نان نیز همراه است.

به گزارش مهر، قیمت برخی نان‌ها در شهر اصفهان در حالی از ابتدای شهریورماه و بدون اطلاع‌رسانی قبلی و در سایه اجرای طرح‌های  هیئت دولت افزایش یافت که مسئولان اعلام می‌کنند فقط یک نوع نان به قیمت آزاد باید عرضه شود.

از ابتدای شهریور امسال نان «کمشچه» و به‌تدریج نان برخی واحدهای سنگکی پز شهر اصفهان افزایش یافت و قیمت هر قرص نان کمشچه ۲۹ درصد و نان سنگک برخی واحدهای نانوایی هم بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یافت که مسئولان این موضوع را بنا بر مصوبه هیئت‌وزیران اعلام می‌کنند.

اواخر پارسال دولت تصویب کرد، برای اصلاح مرحله‌ای قیمت آرد و نان، از ابتدای امسال، ۲۰ درصد نانوایی‌های هر استان آزاد پز شوند و نان را به قیمت آزاد و رقابتی عرضه کنند.

رئیس اتحادیه نانوایان شهر اصفهان دراین‌باره به مهر گفت: بر اساس مصوبه فقط نان کمشچه آن‌هم در شهر اصفهان افزایش‌یافته است و به قیمت آزاد فروخته می‌شود.

عباس صابری افزود: در حال حاضر حدود ۲۰۵ واحد نانوایی‌های شهر اصفهان آزاد پز شده‌اند و قیمت این نوع نان با وزن چانه ۳۵۰ گرم با ۴۰ درصد افزایش از ۵۰۰ به ۷۰۰ تومان رسیده است.

اجرای طرح آزادپزی نان در شهر اصفهان در حالی پس از وقفه‌ای ۶ ماه اجرایی شده است که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز در گفتگو با مهر در این‌باره گفت: اصفهان از این قافله عقب‌مانده است و علت تأخیر در اجرای این مصوبه دولت را حمایت از مصرف‌کنندگان اعلام کرد.

اسرافیل احمدیه بابیان اینکه نان گران نشده است بلکه آرد آن‌ها به قیمت آزاد فروخته می‌شود و طرح آزاد پزی نان لازم‌الاجرا است افزود: با اجرای این طرح در شهر اصفهان حدود ۱۰ درصد نانوایان مشمول این مصوبه شدند ولی قیمت نان در نانوایی‌هایی که مشمول این طرح نشده‌اند هیچ تغییری نکرده است.

رئیس اتحادیه نانوایان شهر اصفهان، اما علت تأخیر در اجرای آزاد پزی در شهر اصفهان را مقاومت نانوایان اعلام کرد و گفت: نانوایان اعتقاد دارند که اگر شماری از نانوایان آزاد پز شوند، مشتریان آن‌ها در این رقابت کاهش می‌یابد ولی با اصرار، نانوایان مجبور شدند آن را اجرایی کنند.

عباس صابری با اشاره به اینکه از ابتدای امسال فانتزی پزها و خشکه پزها، آزاد پز شده‌اند و از ابتدای شهریورماه نیز یارانه آرد نانوایان با طرح خانگی نیز حذف شد و این نوع نان در شهر اصفهان به قیمت آزاد عرضه می‌شود، گفت: قیمت آرد این واحدهای نانوایی از کیسه‌ای ۳۳ هزار بود که با حدود ۶۰ درصد افزایش به ۵۴ هزار تومان رسیده است.

مسئولان در حالی می‌گوید که نان طرح (کمشچه) مشمول آزاد پزی شده است که برخی سنگکی پزها شهر اصفهان هم به افزایش قیمت نان اقدام کرده‌اند و نصب بنرهای نصب‌شده در سر درب مغازه آن‌ها مؤید این موضوع است که نان سنگک این واحدها از ۸۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان فروخته می‌شود.

رئیس اتحادیه نانوایان شهر اصفهان درباره اینکه چرا سنگکی پزها اقدام به افزایش قیمت نان خود کرده‌اند، گفت: سهمیه آرد این واحدهای قطع‌شده است و آن‌ها مجبورند آرد را به قیمت آزاد بخرند و نان را به قیمت تمام‌شده عرضه کنند ولی سنگکی پزها به‌طور رسمی مشمول این طرح قرار نمی‌گیرند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز با رد افزایش قیمت نان برخی واحدهای سنگک پزی، آن را تخلف دانست و گفت: فقط نان طرح کمشچه در شهر اصفهان مشمول این مصوبه هیئت دولت است

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.